12.İSTANBUL BİENALİ BAŞLADI

Taşı toprağı sanat ve tarih kokan İstanbul’um bu sene de 12.İstanbul Bienali ile gerek yurtiçinde gerekse yurt dışından bir çok sanatçı ve sanatsevere kapılarını açıyor.

Kültür Sanat Vakfı’nın Koç Holding sponsorluğunda bu yıl 12’ncisini düzenlediğiİstanbul Bienali’nin resmi açılışı dün gerçekleştirildi. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı açılışta yaptığı konuşmada, “İlk İstanbul Bienali’nin düzenlendiği 1987’den bugüne İstanbul ve bienal birlikte gelişti ve önem kazandı. 1999’da 40 bin kişiye ulaşırken, 2009’da 100 bini aşkın sanatsever tarafından izlendi” dedi. 2016 yılına kadar İstanbul Bienali’nin sponsorluğunu üstlenen Koç Holding adına törende konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ise “İstanbul ve bienal, çok yönlülükleri, çok uluslu ve kültürlü yapıları ve toplumdaki değişim ve gelişimin yansımalarının her alanda izlenebildiği mecralar olmaları nedeniyle birbiriyle çok örtüşen iki markadır” diye konuştu.

Dün ilk defa eserlerin görüldüğü bienalde İsimsiz (Soyutlama), İsimsiz (Ross), İsimsiz (Pasaport), İsimsiz (Tarih) ve İsimsiz (Ateşli Silahla Ölüm) başlıkları altında 500’ü aşkın eser sergileniyor. Herbiri izleyiciye farklı mesajlar vermeye çalışan eserler arasında Pulitzer ödüllü Amerikalı fotoğrafçı Eddie Adams’ın sergilediği Vietnam Savaşı’nın dehşet verici anları dikkat çekiyor.

13 Kasım’a kadar sürecek olan Bienal tüm sanatseverleri bekliyor.

Bienal ile ilgili detaylı bilgi için :

http://12b.iksv.org/tr/index.asp

KAYNAK : www.hurriyet.com.tr