30.YIL , 16 GÜN , 230 FİLM

30.İstanbul Film Festivali

Gün geçmiyorki İstanbul’da yeni bir film festivali daha bizimle buluşmasın sevgili sinemaseverler. If İstanbul’u henüz uğurladık derken 2011’in ikinci film festivali , İstanbul Uluslararası Film Festivali kapı gibi karşımızda duruyor. Hem de tam 21 bölümden ve toplamda 230 filmden mütevellit bir kapı. Ve bunlar henüz bir başlangıç.

Tam 16 gün boyunca bu kapıyı sıkça aralayacağız efendim. Ve dünyanın en uzun süren festivali olma ünvanına sahip İstanbul Uluslararası Film festivalinde bu sene otuzuncu yılına özel retrospektif bölümlerin yanı sıra, Ocak ayında Sundance ve şubatta Berlin film festivallerinde dünya prömiyerlerini yapan yepyeni filmlerden, Uluslararası Altın Lale, Ulusal Altın Lale ve FACE İnsan Hakları yarışmalarına, belgesellerden çocuk filmlerine kadar 230 filmle yedinci sanatı iliklerimize kadar hissedeceğiz . Durum onu gösteriyor. Bu durumdan zerre şikayetimiz yok. Sakın yanlış anlaşılmasın. Sadece 230 filmin içerisinden seçim yapmakta zorlanacağımızı düşünüyorum ki tek derdimiz bu olsun dediğinizi duyar gibiyim. Madem öyle o zaman  festivalle ilgili diğer önemli detaylara geçelim.

FESTİVALDEN ÖNCE OKULLAR

Savaş Sırasında Yaşam

2-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek ve bu yıl 30. yaşını kutlayan festivalin önce öğrencilere bir  sürprizi var. Festival kapsamında, geçen yıl Akbank Galaları bölümünde gösterilen Todd Solondz’un yönettiği “Savaş Sırasında Yaşam” ve Noah Baumbach’ın yönettiği ”Greenberg” adlı filmler, İstanbul’daki 14 üniversite ve 3 lisenin öğrencileriyle buluşuyor.

Gösterimler 7 Mart’ta Doğuş Üniversitesi ile başladı. Fakat 30 Mart’ a kadar sürecek gösterimler, aralarında Bilgi,Boğaziçi, Galatasaray, İstanbul, İstanbul Teknik, Kadir Has, Mimar Sinan ve Sabancı Üniversitelerinin de bulunduğu 14 üniversitenin yanı sıra İstanbul Lisesi,Üsküdar Amerikan Lisesi ve Robert Kolej’de devam edecek.

Festivalin sinemasever öğrencilere diğer bir güzelliği ise paso kart uygulaması. Paso Kart 20 tl. değerinde üniversite ve lise öğrencilerine festival boyunca avantajlar sağlayan bir kart.

Neler yapılabiliyor bu kartla?  ”PasoFilm!” kartıyla öğrenciler, festival biletlerinin genel satışı başlamadan, öncelikli bilet alımı yapabilecek, izlemek istediği filmlerin biletlerini, 18 Mart Cuma günü Beyoğlu Sinemasından, biletler tükenmeden alabilecek. Öğrenciler, “PasoFilm!” kartlarıyla ayrıca, hafta içi gündü seanslarından birine davetiyeyle girme hakkı kazanacak, festival kitapçığına ücretsiz sahip olacak ve festival buluşma noktalarında festival süresince indirim kazanacak.

Şimdi öğrenci olmak vardı…

30 YILIN ŞEREFİNE

Yaban Çilekleri - Ingmar Bergman

Festivalin 30. yaşı şerefine bu yıla damgasını vuracak iki olay var . Bunlardan biri çok özel bir konser . “Tindersticks: Claire Denis Film Müzikleri 1996-2009” adlı konserde, Fransız sinemasının önemli yönetmenlerinden Claire Denis ve filmlerinde sık sık beraber çalıştığı İngiliz rock grubu Tindersticks aynı sahnede buluşacak. 11 Nisan’da gerçekleşecek konserin yanı sıra Claire Denis’in aralarında “Her Gün Başka Bir Bela / Trouble Every Day” ve “35 Tek Rom / 35 Shots of Rum”un da bulunduğu  beş filmi izleyici karşısına çıkacak. 12 filmin Altın Lale Ödülü için yarışacağı Uluslararası Yarışma’nın jüri başkanlığını da Denis üstleniyor. Yarışacak filmler arasında Haruki Murakami’nin aynı adlı romanından Tran Anh Hung’un sinemaya uyarladığı “İmkânsızın Şarkısı / Norwegian Wood” u görmek beni daha da fazla heyecanlandırdı diyebilirim. Kitaptan filme uyarlamalar konusunda önyargılarım olsa da bu filmi gerçekten merak ediyorum.

İkinci önemli olay ise film tercihlerimizi büyük oranda etkileyecek “ Film Gibi 30 Yıl “ kategorisi. Festivalin 30. Yılına özel bu bölümde, 19 yönetmenin Festivalin 30. Yıl kitabı için seçtiği 19 film, izleyicilerle buluşacak. Festivalin büyüttüğü 19 yönetmenin hazırladığı bu bölümle sinefiller de bu yönetmenlerin İstanbul Film Festivali’nde keşfettiği, tanıdığı usta yönetmenlerin filmlerini bir kez daha izleyebilme fırsatı yakalayacak. Film seçerken özellikle bu bölümü es geçmemeniz ısrarla tavsiye edilir.

Festivalin doğum gününe özel hazırlanan diğer bir ayrıntı www.filmgibi30yil.com adresinde Şubat ayında yayına başlayan ve festival izleyicilerinin festivalle ilgili hatıralarını paylaşabileceği, eski biletlerden fotoğraflara, broşürlerden kataloglara birçok hatırayı sergileyebileceği, festival sayesinde edindikleri arkadaşlardan, dinleme fırsatı buldukları yönetmenlerden bahsedebilecekleri bir blog .  Bu blogta yer alan ve okurların oylarıyla seçilecek hatıralardan birinin yazarını sürpriz hediyeler bekliyor. Ben oyumu film izleyebilmek için gösterdiği çabayı takdirle karşıladığım Nergis Hanıma verdim  :

http://www.filmgibi30yil.com/detay.asp?hikaye_id=110

NEREDE , NE ZAMAN ?

Festival kapsamındaki filmlerin gösterimleri  bu sene   Atlas, Beyoğlu AFM Fitaş 1 ve 4, Beyoğlu Sineması, Nişantaşı CityLife (City’s), Pera Müzesi sinemaları ile Kadıköy’de Rexx sineması olmak üzere 7 salonda yapılacak.

Festival programı açıklandı , salonlar belli oldu, festival kitapçıkları festival sinemalarında ve İKSV ‘de cumartesi günü itibariyle satışa çıktı. Başka ?  En önemli nokta : Biletler. Biletler 19 Mart Cumartesi günü satışa çıkıyor ve Beyoğlu’nda Atlas ve Beyoğlu, Kadıköy’de Rexx sinemalarında açılacak gişelerden ve Biletix kanallarından temin edilebilecek.  Yani uzun uzun düşünmek için önümüzde beş gün daha var demektir. Bu güzel haber !

Bilet fiyatları, tam 12 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için 8 TL olacak. Hafta içi gündüz seansları ve festivalin Türk Sineması bölümünde yer alan filmler tüm seanslarda 4 TL’den satılacak. Akbank Galaları’nın bilet fiyatları 15 TL.  30. yıl dolayısıyla, 19 Mart-1 Nisan arasında 30 ve üzerinde bilet satın alacak sinemaseverler için %10 indirim uygulanacak. Bu daha da güzel haber .


Festivalden verdiğimiz bütün bu güzel haberlerden sonra bize  de on altı günlük bu şenlikte bütün sinefillere keyifli seyirler dilemek düşer. Keyifli seyirler efendim.

posted by gezerbocek