8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ

Her şeyin ve herkesin sadece bir gün hatırlandığı durumların içerisinde olmayı çok sevmem ama bugün biraz farklı. Ve yaşadığımız ülke Türkiye olunca maalesef ancak böyle özel günlerde kanayan yaralarımıza biraz daha parmak basıp , dikkat çekerek ilerleyebiliyoruz.

Kadınlar olarak her birimiz bu sistemin büyük bir parçasıyız. Lokomotifiyiz. Durmuyoruz , çalışıyoruz, üretiyoruz. Bu özel günde, çalışan ve üreten bir grup kadının kendi hemcinslerine kendilerini özel hissettirmek için  yaptıkları çalışmalara tanık olacağız.

Yeni kurulmuş olmalarına rağmen az zamanda çok ve büyük işler başaran Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Kadın Girişimcileri Komisyonu’na bugünün kadınlarımız için dolu dolu geçmesini sağlayacak çalışmalarından dolayı şimdiden teşekkür ediyor ve tüm kadınlarımızın gününü kutluyoruz. Ve size bu akşam ki programı Komisyon tarafından bizlere iletilen bir mesajla aktarıyoruz.

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Kadın Girişimciler Komisyonu olarak Organize Sanayi bölgeleri içerisinde kadınların sayısının her yıl daha fazla artmasına rağmen erkeklerin daha çok söz sahibi olduğu bir yapıdan uzaklaştırmak için Mayıs ayında bir araya geldik.

Yaklaşık 9 aylık bir geçmişimiz olmasına rağmen kadının sanayideki önemini vurgulayan bir çok farklı  organizasyon düzenledik. Bunlardan en önemlisi Dudulu Organize Sanayi Bölgesi olarak 2012 yılına ‘Kadın’ yılı adını vermemiz oldu. 2012 senesinin en önemli organizasyonlarından birinin de ‘Dünya Kadınlar Günü’nü’ çok anlamlı bir biçimde kutlamak olduğunu düşündük.

Kadınlar gününün çıkış noktasının da sanayi olması sebebiyle bu sene yaklaşık iki aylık yoğun bir çalışma ile 8 Mart Perşembe akşamına özel bir program hazırladık. Sabah 08:00’de fabrikalarda çalışan kadınlarımıza komisyon üyeleri olarak, kendi ellerimizle yaklaşık 3.000 adet kırmızı gül dağıtıyoruz, Organize Sanayi içerisindeki reklam panolarına, kadınlarımızın ruhunu okşayan ünlü düşünürlerin sözlerinin yazdığı afişler asıyoruz,  Akşam saat 18:00’de saygıdeğer sanatçılarımız Ara GÜLER, İzzet KERİBAR ve Ercan ARSLAN’ın ‘Kadına Dair…’ adlı fotoğraf sergisinin Yıldız KENTER tiyatrosunda  açılışını yapıyoruz. Sergimiz için bastırdığımız kitabımızı da gelen davetlilerimize hediye ediyoruz. Sergimizi 10 Mart tarihinden sonra bir çok farklı fabrika içerisinde beş ay boyunca sürdürüyoruz. Saat 20:00’den sonra Yıldız KENTER tiyatrosunda  sanayide çalışan kadınlarımızdan 450 sini, onlar adına biletlerini aldığımız ‘Zorla Güzellik’ adlı oyuna davet ediyoruz.

Yani kısacası, yaşamları boyunca hem ailelerini bir arada tutmak, hem ekmek parası uğruna bazen bir işçi, bazen bir mühendis, bazen bir yönetici olarak yaşamını sürdürmeye çalışan kadınlarımızı belki senenin her günü değil ama en azından bir günü yüzlerinde hoş bir tebessüm oluşturmak adına bir emek harcıyoruz. Bu emeğimizde hem iş adamları, hem sanatçılarımız desteklerini esirgemiyorlar. Umarım onlara bu tebessümü bir gün de olsun yaşatmayı başarırız.