ALIŞVERİŞ YER ALTINA İNİYOR

Metroya alışveriş merkezi geliyor

İstanbul metrosunun içinde alışveriş merkezi (AVM) açılacak. Levent ve Gayrettepe duraklarındaki toplam büyüklüğü 9 binmetrekareyi bulan koridorları Ulaşım AŞ’den 10 yıllığına kiralayan Turyap, 2000 yılından beri atıl halde olan bu alanları çeşitli konseptlerde çarşıya çevirecek. Dün bir toplantıyla Eco Brands, Eco Bazaar ve Real Estate Bazaar konseptlerini tanıtan TuryapYönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, açılışın 1 Temmuz’da olacağını söyledi.

YILDA 5.5 MİLYON $ GARANTİ
Sarıbay, şu bilgileri verdi: “Türkiye’de metro sistemine ilk kez çarşı yerleştirdik. Eco Brands, indirimli satış yapan yerli ve yabancımarkaların buluştuğu 65 mağazadan oluşacak. Ağırlıklı giyimolacak. Eco Bazaar da Mısır Çarşısı konseptinde organik gıda ürünlerinin ekonomik fiyata satılacağı 35 mağazalık bir çarşı. Levent istasyonunda bulunacak 4 binmetrekarelik bu altlı üstlü alan ile Metrocity, Skymark Tower, Özdilek Plaza, Levent Plaza ve Kanyon yeraltından birbirine bağlanacak. Bu alandaki günlük insan sirkülasyonu 150 bin kişi. Mağazaların metrekare kirası 100 dolardan başlayacak. Ben 500 dolara kadar çıkacağını düşünüyorum. Çünkü, metronun içindeki alanlarda 1 metrekarelik ATM alanının kirası 2 bin dolara kadar çıkmıştı. Demek, bumülkün 10 yıldaki değeri 240 bin dolar. Bence bu bir rekor.Metronun içinin ne kadar değerli olduğu ortada.” Sarıbay, Ulaşım AŞ’ye tüm bu alanlar için 10 yıl boyunca yıllık 5.5 milyon dolar ödeme garantisi verdiklerini belirterek, “Hasılat paylaşımı gibi oldu. Artan gelirin yüzde 70’i de onların. Gözümüzü kararttık” dedi.

Gayrimenkul projelerini tek çarşıda bir araya toplayacak
Gayrettepe istasyonunun altındaki 5 bin metrekarelik alanda ise Real Estate Bazaar ile gayrimenkul sektörüne ilişkin tüm ihtiyaçlara cevap verilecek. Burada konut üreten şirketlerin mağaza kiralayacağını kaydeden Sarıbay, “Diledikleri süre boyunca projelerini bu daimi fuarda tanıtabilecekler. İsteyenler ring seferle projeye götürülecek. Satış için bankalar, mimarlar, emlakçılar, değerleme şirketleri de olacak. Ayrıca, Okan Üniversitesi ile anlaştık. Burada, emlak konusunda lisansüstü eğitim de verilecek” diye konuştu. Ulaşım AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uytun da “Faaliyet alanı harici yerlerin toplam gelir içindeki payının yüzde 3-4’ü buralardan gelecek. Avrupa ortalaması yüzde 5-7. Tokyo’da yüzde 25. Biz de yüzde 10-15’i yakalamak istiyoruz” dedi.

Tatlıses de metroya inecekti
Turyap’tan verilen bilgiye göre, 2010’un son aylarında ihaleye çıkarılan metro istasyonlarındaki kiralanabilir alanların ise neredeyse tamamı sahibini buldu. Bu noktalarda; İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Citibank’ın ATM’leri dışında, 24 noktada Fornetti (unlu mamuller), 15 noktada Kahve Dünyası, 17 noktada Smartcube (gazete-dergi), 39 noktada Pratik Nokta (ödeme sistemleri), 2 noktada Metro Stop (gıda), 6 noktada Flormar (kozmetik), 1 noktada Rebul Eczanesi ve 3 noktada Oklava (pastane) yer alacak. Azmi Sarıbay, bu alanlardaki 6 noktada ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses’in de çiğkötfeci açmaya hazırlandığını belirterek, “Pazartesi sabahı anlaşmayı imzalamak için gelecekti. Ancak maalesef pazar gecesi bu tatsız olay oldu. Acil şifalar diliyoruz. Bu hafta şirketin diğer yetkilileriyle görüşeceğiz. Anlaşmayı imzalayabiliriz” bilgisini verdi.

KAYNAK : http://ekonomi.haberturk.com/