ANADOLU YAKASI AVRUPA’YA FARK ATTI

Markalı konut projelerinde son 4 yılın yıldızları Anadolu yakasından çıktı.

4 yılda ortalama metrekare fiyatları Kartal-Maltepe bölgesindeki projelerde yüzde 46, Pendik- Kurtköy bölgesindeki projelerde de yüzde 48 yükseldi. Halkalı yüzde 39 getiriyle Avrupa’nın yıldızı oldu.

İstanbul’un yükselen konut projeleri, kiradan kurtulmayı hayal edenler kadar yatırım için gayrimenkul almayı düşünenleri de cezbediyor. Topraktan girilen projelerde birkaç ay içinde yüzde 50-60 oranında prim elde edilebildiğini gören tüketici, doğru projeye yatırım yapmayı amaçlıyor. Tabii getirinin yüksek olduğu noktada risk faktörü de devreye giriyor. İşte bu nedenle herkesin aklındaki soru yıllardır aynı: Nereden konut alalım? Tüketicinin bu  sorusuna yönelik olarak Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme’nin hazırladığı bir çalışmayı sayfalarımıza taşıdık. 2007’den itibaren İstanbul’un hangi konut bölgesinin ne kadar prim sağladığını inceledik. Ancak oranlar, bölgelerdeki projelerin ortalama fiyat artışını ortaya koyuyor. Yani bir bölge ortalaması oluşturuyor. Proje bazında bu rakamların daha üstünde ya da altında prim oranı gözlenebilir.

AVRUPA’NIN YILDIZI HALKALI

4 yıllık sürece baktığımızda Anadolu yakasındaki konut bölgeleri, Avrupa yakasına kıyasla çok daha iyi getiri sağlamış. Pendik-Kurtköy projeleri yatırımcısına ortalamada yüzde 48
kazandırırken, Kartal-Maltepe’de oran yüzde 46 olmuş. Ataşehir de benzer bir hızla yüzde 42′yi yakalarken, Çekmeköy biraz da bölgedeki projelerin farklı tarzda olmasından ötürü yüzde 16′da kalmış. Avrupa yakasında ise Bahçeşehir’in 4 yılda yüzde 1 oranında gerilediğini görüyoruz. Beylikdüzü-Esenyurt, biraz da seçenek bolluğu nedeniyle fiyatların istikrarlı yükseltilmemesinin etkisi altında yüzde 29  prim getirirken, Halkalı bu yakanın yüzde 39 ile yıldızı olmuş.

Kaynak: Haberturk Emlak