ANADOLU YAKASINA İKİNCİ METRO İHALESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, firmaların projeleri tamamlanan metro inşaatının yapılması için dünya çapında ihaleye çıkıldı. İhale ilanı, Avrupa Birliği resmi sitesinde yayınlandı. İhaleye her ülkeden dalında uzman inşaat firmaları katılabilecek.

Anadolu yakasında oluşturulacak Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattı, yaklaşık 20 km uzunluğunda, ana hat tünelleri ve üzerinde delme ve aç-kapa tipinde toplam 16 adet istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre bağlantı tünelleri olacak. İhale, bu hattın tüm inşaat ve elektromekanik işleri tek elden ve hızlı bir şekilde yürütülecek. İhaleden kısa bir süre sonra temel atılarak inşaat başlayacak.


Üsküdar- Sancaktepe arasında seyahat 24 dakikaya inecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nin açıklamasına göre, Kadıköy-Kartal metrosu 45 ay gibi bir sürede tamamlanırken, Üsküdar-Sancektepe metrosu 38 aylık rekor bir sürede tamamlanarak, vatandaşların hizmetine sunulacak. Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe arasında seyahat 24 dakikaya inecek.

Metro istasyonları Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İmkilap Mah. Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konut, Çekmeköy-Sancaktepe`den oluşacak.

KAYNAK : www.istanbulajansi.com