”Aurora” – Finlandiyalı cam sanatçıları Pera Müzesinde

DSCF0704

Çağdaş cam sanatının merkezi İskandinav ülkelerinden 25 sanatçının toplam 51 eserinden oluşan ‘Aurora: Kuzey Ülkelerinde Çağdaş Cam Sanatı’ sergisi Pera Müzesinde, Istanbul’da 5 Şubat 20 Nisan arasında gezilebilir.

Kuzey Avrupa ülkelerinden Istanbul’a konuk olan cam sanatçılarn tanndnk, geçmiş kültürlerden miras bir malzeme olan camın günümüze ait özgün yorumlarını sunuyor.

Esin kaynaklarını kuzeyin büyüleyici doğasından ve geleneklerinden alan sanatçılar , kuşaktan kuşağa aktarılan formlari, bugün artık malzeme ve teknolojinin sınırlarını zorlayarak ezberleri bozan bir anlayışla yeniden yorunmluyor.

DSCF0699

Oiva Toikan työ Athos, Porthos, Aramis

Serginin kuratörü, Göteborg’ta bulunan Nääs Konsthantverk müzesinin Yönetim Kurulu Üyesi Mats Jansson da “Aurora: Kuzey Ülkelerinden Çağdaş Cam Sanatı” sergisinde eserleri bulunan 25 sanatçıyı, “yaratıcılığı ve dünyanın çeşitli köşelerinden yansımaları bir araya getiren sanatçılar” şeklinde tanımliyor.

Finlandiya’dan HC Berg, Camilla Moberg, Anu Penttinen, Markku Salo, Oiva Toikka ve Vesa Varrela eserleriyle sergiye katılıyorlar.