BEYOĞLU’NDA “YEŞİLÇAM HAFTASI “

Yeşilçam Haftası

Beyoğlu Belediyesince düzenlenen ve 21 mart’ta başlayan“Yeşilçam Haftası”, çeşitli etkinliklerle 28 Mart tarihine kadar  sürecek.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Turkcell’in ana sponsorluğunda, Beyoğlu Belediyesi ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından bu yıl dördüncü kez sahiplerini bulacak “Yeşilçam Ödülleri” öncesi, “Yeşilçam Haftası” sinemaseverlerle buluşacak.

Türk filmleri gösterimi, sergiler, konserler, yarışmalar ve panellerin yer alacağı hafta kapsamında, Beyoğlu Belediyesi Turabibaba Kütüphanesi’nde her gün saat 15.30′da yapılacak film gösterimlerinde, Yeşilçam’ın duayenleri de İstanbullularla bir araya gelecek.

Küçük Beyefendi

Sinemaseverler, 21 Mart’ta “Babamız Evleniyor” filmini başrol oyuncularından Tamer Yiğit’le, 22 Mart’ta “Karılar Koğuşu” filmini Hülya Koçyiğit’le, 23 Mart’ta “Küçük Beyefendi” filmini Göksel Arsoy’la, 24 Mart’ta “Suçsuz Firari” filmini Cüneyt Arkın’la, 25 Mart’ta “Son Mektup” filmini Ediz Hun’la, 26 Mart’ta “Evlat Uğruna” filmini Ekrem Bora ile 27 Mart’ta da “Kardeş Kavgası” filmini İzzet Günay’la birlikte izleyecek.

“Yeşilçam Haftası”nda ayrıca, “Boş Çerçeve”, “Bir Demet Yasemen”, “Senede Bir Gün”, “Samanyolu”, “Anlamazdın”, “Buruk Acı”, “Gümüş Gerdanlık” gibi, birçok unutulmaz Yeşilçam şarkılarının seslendirileceği bir konser de düzenlenecek.

“Türk Kahvesi” adlı grubun sahne alacağı konser, 24 Mart Perşembe akşamı Beyoğlu Belediyesi Gençlik Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

Etkinlik kapsamında ayrıca, fotoğraf sanatçısı Reza Hemmatirad’ın Türk sinemasının usta yönetmeni Osman Sınav’ın fotoğraflarından oluşturduğu “Osman Sınav Portreleri” adlı fotoğraf sergisi de 22 Mart-12 Nisan 2011 tarihleri arasında, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

“Yeşilçam Haftası”nın bir başka etkinliği de “Sinemaskop Beyoğlu” fotoğraf yarışmasının 23 Mart’ta Beyoğlu Belediyesi Gençlik Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek ödül töreni olacak. Aynı gece, yarışmaya katılan fotoğraflardan oluşan sergi de açılacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek panellerin ilkinde “Türk Sineması ve İstanbul”, ikincisinde de “Türk Sinemasında Anlatı” ele alınacak.

KAYNAK : www.hurriyet.com.tr

Madem bu hafta Yeşilçam haftası o zaman biraz nostalji yapalım :