BİR ASIRDIR AYAKTA YANYALI FEHMİ LOKANTASI

Her ne kadar yeni tatlar denemeye açık olsam da  yemek konusunda aslında bir klasikçi olduğumu itiraf ediyorum. Tencere yemeklerini, yöresel yemekleri  ve tabi herkes gibi  anne yemeklerini  eeeen büyük , en eti bol , en yüksek katlı burgerlere , en yağlı patates kızartmalarına tercih ederim . Hal böyle olunca dışarı çıktığımda dört bir yanı fast food restaurantları ile çevrilmiş memleketimde ağız tadıyla yemek yiyebileceğim yer bulmakta zorlanıyorum. Bir dedektif misali  doğru dürüst sıcak ve sulu yemek yiyebileceğim yerlerin izini sürüyorum. Bu tarz yerleri buldukça da burada paylaşıyorum.

Daha kapıdan girmeden yemeklerin dumanından buhar olmuş camın ardından sıralanmış yemekleri görmeyi , yemeğimi yavaş yavaş yiyip ardından keyif çayımı yudumlayabilmeyi, yemek masasında dost muhabbetini  seviyorum ben. Yeni yemek tarzı hemen ye ve işine bak olunca biz klasikçileri genelde esnaf  lokantaları  paklıyor.

Kadıköy’e her gittiğimde o kalabalık meydanda  parlak tabelasıyla beni içeri davet eden , tam 92 yıl ve 3 kuşaktır İstanbullu’lara hizmet eden bir mekanı tercih ettim bu kez : Yanyalı Fehmi Lokantası.

92 yıllık bir geçmişe sahip olunca sanırım lokantanın tarihinden bahsetmemek olmaz. Bundan tam 1 asır önce (hatta fazlası da var)  Yanya’dan (Yunanistan’ın batı kısmında bir kent) göçle gelen Sipahioğlu eşrafından Hüseyin Horp’un oğlu 1891 doğumlu Fehmi Efendi meraklı olduğu Türk mutfağını 1919 da Kadıköy’de saraydan ayrılma Bolulu Hüseyin Efendiyi baş aşçı yaparak lokantacılık mesleğine başlamış. Aynı zamanda  inşaatçılıkta yapan Fehmi Bey geçirdiği zor dönemlere rağmen Türk mutfağına önem vermiş damak tadıyla, çeşnisiyle, verdiği hizmetle ün yapmış, Beyoğlu ve Sirkeci’de açtığı şubelerle lokantalarının sayısını üçe çıkarmış. Şimdi sadece Kadıköy’de hizmet veren lokantanın kurucusu 1980 yılında Kadıköy’de vefat etmiş. Ama Türk mutfağını yaşatma görevini çocuklarına miras olarak bırakmış. Şu anda hala neredeyse 100 yıllık bir lokantadan bahsediyor olmamamızın asıl sebebi de onların bu mirasa ve misyona dört elle sarılıp sahip çıkmaları olsa gerek.

Ben eski lokantaların bir zaman sonra çağa ayak uydurmak ve modernleşmek uğruna yaptıkları değişimlerle ruhunu kaybettiklerini düşünüyorum. Ama Yanyalı’yı bu noktada tenzih ediyorum. İçerisi tam da beklediğim gibi. Kahverengi ağırlıklı bir dekor  ve temiz bir ortam. Arkada ise biraz daha ferah kapalı bir bahçesi var. Alttan alttan hafif  bir klasik türk müziği sesi ve bir de su sesi geliyor. Çok fazla kalabalık ve telaş yok.

Gelelim menümüze.Genelde  geleneksel Türk mutfağı tatlarından oluşuyor. Menüye bakmak ve karar vermek için biraz zamana ihtiyacınız var. Çünkü menü olarak neredeyse orta kalınlıkta bir kitap geliyor önünüze. İlk sayfalarda lokantanın tarihçesi, kısa bir Osmanlı mutfağı bilgisi ve ardından yemekler geliyor. Tarihçe kısmında 1917 yılında Çanakkale Savaşı esnasında türk ordusunun ne yediklerini gösteren daha doğrusu yemediklerini gösteren bir menü vardı.  Bu oldukça ilgimi çekti.

Başlangıcı sıcak bir çorba ile yapayım derseniz  10 çeşit çorbadan birini seçmek zorundasınız . Ardından ne yemeliyim diye bakacak olursanız haşlamalar, etler, ızgaralar,köfteler, balıklar , makarnalar, etli sebzeler, zeytinyağlılar, tavalar ve yahniler  olmak üzere  kategoriler silsilesi karşılıyor sizleri. Hamur işleri , pilavlar ve salataları saymadım bile. Her bir kategoride kaç çeşit yemek olduğundansa  bahsetmiyorumJ Eğer Yanyalı’ya belli bir şey yemeye karar vermeden gittiyseniz  garsondan mutlaka  yemek konusunda danışmanlık almalısınız. Garsonlar bu konuda oldukça yardımcı oluyorlar. Hizmet ve servis konusunda gayet başarılılar.

Biz tercihimizi kuzu haşlama ve kebaptan yana kullandık. Arpacık soğanla yapılmış haşlamada ve kebapta kullanılan etler konusunda lokum gibi tabirini kullansam abartmış olmam sanırım. Ben tercih etmiyorum ama bir ipucu olarak Yanyalı’nın papaz yahnisi konusunda da usta olduğunu belirtmeden geçmemeli.

Yanyalı  Fehmi Lokantası’na gittiğinizde yemek ve hizmet konusunda beklentileriniz fazlasıyla karşılanır. Sanırım benden tek eleştiriyi fiyatların bir esnaf lokantasına göre yüksek olmasından ve hesaba eklenen küverden alır. Bunun dışında Yanyalı Fehmi , Hacı Abdullah , Kanaat gibi lokantalar değil bir asır asırlarca var olsunlar ki bize damak tadımızı hatırlatsınlar.

Merak eder de bir gün yolunuzu Kadıköy meydan taraflarına düşürürseniz adresi buyurun burada :  Osmanağa Mah. Yağlıkçı İsmail Sok. No:1 Kadıköy / İstanbul