BİR KAHKAHA TUFANI : İSTANBUL EFENDİSİ

Uzun, yoğun geçen bir hafta ve Cumartesi günü de çalışmış olmanın verdiği yorgunluktan dolayı ne yalan söyleyeyim istediğim tek şey  üç saatlik bir tiyatro izlemek yerine bir an önce eve gitmekti. Ancak çok önceden verilmiş bir söz olmasına ve yoğun ısrarlara dayanamayarak  düştük Muhsin Ertuğrul yollarına.

Oyunun hikayesinden birazcık bahsettikten sonra  sonunda beni tam anlamıyla ters köşeye yatıran  oyun hakkındaki yorumlarıma geçeceğim.

Efendim , Musahipzade Celal tarafından yazılmış ve Engin Alkan tarafından günümüz Türkçesine yeniden uyarlanmış oyunumuzda yazarımız  Osmanlı’nın Lale Devri’nden sonraki gündelik yaşantısını ve sosyal ilişkilerini hicvediyor.  Kendine damat beğenen bir baba (Savleti Efendi ) kızının (Esma hanım) başka birini (Safi Çelebi )sevdiğini öğrenirse ne yapar? Savletî Efendi, kızının gönlüne yön vermek için cinlere perilere bel bağlar ve olaylar gelişir.

İzlenecek oyunların tanıtım metinlerini okumak onlar hakkında elbetteki bir fikir veriyor. Ancak sahnede ne ile karşılaşacağınızı kestiremiyorsunuz. Zira çok çok iyi bir oyunun bir o kadar başarısız yorumlanmış olduğu eserleri de gördü bu gözler. Ki izlediğim şey ne kadar sıkıcı olursa olsun bitirmek gibi bir huyum olduğundan bir an önce bitse de gitsek hissiyatı ile zamanın geçmesini beklemek gerçek bir işkencedir bilirim. Ama bunun tam tersini hissettiğim tiyatrolar da oldu elbet. İstanbul Efendisi’ni hiç düşünmeden ikinci kategoriye dahil ederim. “Peki bu oyuna neden gidelim ?” diye sorarsanız da işte size şu listeyi veririm :

1.Bu oyuna gitmek için ilk sebep bence tabii ki Engin Alkan olmalı.

Bir Engin Alkan kolay olunmuyor azizim. Altında imzası bulunan işlere bakınca ne demek istediğimi anlayacaksınız. Zat-ı muhterem doğaçlama yapsa bile yetiyor.

2.Çağlar Çorumlu. Çağlar Çorumlu, Çağlar Çorumlu.

Şu anda bile “ Durrrr , dur, dur “ diye sayıklıyor ve kendi kendime gülüyorsam sorumlusu İrfan karakteri ile izleyeceğini z Çağlar Çorumlu’dur. Ki oyunun sonunda seyirci alışkışları , çığlıkları ve ıslıkları perfromansı konusunda en büyük cevabı verdi.

3. Tüm oyuncular.

Bir oyunda neredeyse kadronun tamamı ayrı ayrı devleşir mi  demeyin . İstanbul Efendisi  bunu başarıyor. Engin Alkan mı demeli, Sevinç Erbulak ya da Tuğrul Arsever mi demeli bilmiyorum.

4.Şarkılar.

Hepimiz az ya da çok Türk Sanat Müziği severiz öyle değil mi ? Bir rakı masasında keyiflenirken duymak isteriz. E karınca kararınca dilimiz döndüğünce eşlikte ederiz. Diyeceğim hepimizin ortak noktasıdır bir Çile Bülbülüm , Gamzedeyim Deva Bulmam, Gönlüm Seher Yeli Gibi, Leyla Bir Özgecandır.  İşte saydığım tüm bu şarkıları ve daha fazlasını muazzam yorumlarla dinleyeceksiniz. Bir oyunda neredeyse her oyuncunun sesi güzel olur mu ? Oluyor.

Sesi güzel bu kadar çok iyi oyuncumuz varken Türkiye’de hiç müzikal yapılmıyor olması da oyunu izlerken düşündüğüm noktalardan birisidir.

5.Koreografiler

Özellikle Çile Bülbülüm için yapılmış bir koreografi var ki harika. Daha fazla bir şey söylemiyorum.

6.Oyun günümüz Türkçesi’ne çok çok iyi uyarlanmış. Eski kelimeleri çözmeye çalışarak zaten yorgun olan beyninize fazla mesai yaptırmadan kolaylıkla algılıyorsunuz.

7.İlk on beş dakikasını izler izlemez sizi kolaylıkla konunun içine dahil ediyor ve size katıla katıla gülme garantisi verecek bir oyun izleyeceğinizi anlıyorsunuz.

8.Oyunun başında sonuna hiç düşmeyen temposu. 2 saat 45 dakikalık ve 2 perdelik bir oyun için çok çok önemli bir nokta. Salon başlangıçta da hınca hınç doluydu oyunun sonunda da.

9.Bundan hemen sonra kurgusunu yazmalı sanırım.

10.Espriler : Bu oyunun türü komedi. Komedi oyunu diye gidipte soğuk esprilerle buz gibi bir gece geçirmekte var tabi. Ama Engin Alkan’ın yaptığı doğaçlmalarla seratonin hormnu salgıları çoştukça çoşuyor. Tiyatroya gidipte bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum. Daha da ileriye gidersek son zamanlarda bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum diyebilirim.

Listeye baştan sona bakınca fazlaca abartmış olduğumu düşünebilirsiniz. Ama eminim siz de oyuna gittikten bu listenin altına benimle birlikte imzanızı atacaksınız.

evimistanbul.com şiddetle tavisye eder. Hazırda bir biletimiz daha var : Şark Dişçisi…Bu oyunla  ile ilgili yorumlarımızı da burada bulacaksınız.

ÇOK YAKINDA….