BU AKŞAM HIDRELLEZİ KUTLUYORUZ !!! HADİ SİZ DE GELİN !!!

Hıdrellez Bahar Bayramı

“ Hıdırellez geldi biz hala soba yakıyoruz “ dedi geçen gün anneannem. Ona göre Hıdrellez havaların ısınması, baharın gelmesidir . Doğrudur. Peki nedir bu Hıdrellez ya da Hıdırellez  ? Bu  konuda anlatıla gelen bir çok hikaye var aslında. Ama benim en çok sevdiğim şu :

Rivayet odur ki ; Hızır ve İlyas, Büyük İskender’in ordusundaki iki askerdir. Büyük İskender bir gün ordusuyla birlikte ölümsüzlük suyunu aramaya çıkar. Yolculukta, Hızır ve İlyas diğer askerlerden ayrılırlar. Bir subaşında durup, yemek için kurutulmuş balık çıkarırlar. Tam bu esnada deniz suyu balığa sıçrar, balık canlanır ve suya atlar. Böylece Hızır ve İlyas ölümsüzlük suyunu bulmuş olurlar. Bu sırada bir melek gelir. Hızır ve İlyas’ın kıyamete kadar yaşayacaklarını, fakat Hızır’ın karada, İlyas’ın denizde ihtiyacı olanlara yardım edeceklerini bildirir. Hıdrellez günü yani 6 Mayıs’ta Hızır ve İlyas’ın buluştuklarına, onların buluşmalarıyla ölü tabiatın canlandığına inanılır. Halk inanışına göre 6 Mayıs’ın yağmurlu geçmesi, Hızır ve İlyas’ın buluştuklarında sevinçlerinden ağlamalarının ve bulutların da onlara katılmalarının bir ispatıdır.

6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturur. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir. Biz de kışı uğurlayıp yazın gelişini kutluyoruz.

Hıdırellez gecesi dilenen dileklerin gerçekleşeceğine, hastaların iyileşeceğine, uğursuzlukların sona ereceğine, sorunlara çözüm bulunacağına, kısmetlerin açılacağına ve bereketin artacağına ilişkin yaygın bir inanış var. Bu nedenle de 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kırmızı bir bez içine madeni paralar konarak gül dalına asılır. Böylece bereketinin artacağına inanılan para ertesi sabah erkenden yerinden alınıp cüzdana yerleştirilir ya da para kesesinin dibine dikilirmiş. Ev sahibi olmak isteyenler, dört yol ağzına ya da bir gül dalının dibine, kibrit kutusu, hamur, çöp vb. şeylerle ev benzeri maketler yaparlar ve ertesi gün erkenden geri alırlarmış. Şimdi düşünüyorum da teknoloji geliştiğine göre ve istediklerimizi çizmek yerine çıktısını alıp gül dalına assak nasıl olur acaba. Çöp adamdan ötesini çizmeyen ben,  istediğim şeyi çizmebileceğimi düşünmüyorum. Ama en iyisi geleneklere sadık kalmak sanırım.

Hıdrellez gecesi dilenen bütün dilekler kabul olurmuş

Bu gece evlenmek isteyen kızlar için de bir takım ritüeller varmış. Evlilik yaşının geldiğini düşünen kızlar  gelin maketi yapar ve gül dalına asarlarsa evlenecekleri kişiyi düşlerinde göreceklerine inanılırmış. Aynı amaçla Hıdrellez akşamı tuz yiyip yatar ve gece rüyada birinden su aldığını görürsen, suyu veren kişinin ileride evleneceğin kişi olacağı rivayet edilir.

Denemesi bedava. İnanarak istenen her şey bir gün mutlaka olduğuna göre bu akşam dilediklerimiz neden olmasın.

HIDRELLEZ  İstanbul’da 11 yıldır her 5 Mayıs akşamı binlerce İstanbul’lunun katılımıyla Ahırkapı’da düzenlenen etkinliklerle kutlanırdı biliyorsunuz. Ta ki bu seneye kadar. Ancak bu sene Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Derneği şenlikleri Ahırkapı Parkı’nın  artık ihtiyacı karşılayamamasından dolayı iptal ettiğini duyurdu. Bu durum o muhteşem kutlamayı dört gözle bekleyenleri derinden üzmüş olsa da AHIRKAPI var , katılımcı var  biz de kendimiz çalar kendimiz oynar yine de kutlarız baharın gelişini diyen İstanbul’lular için engel teşkil etmiyor. Ve bu akşam herkes AHIRKAPI ‘ya akın ediyor.Hadi siz de gelin . Nasıl geliriz derseniz. Hemen sayfanın aşasına devam edin. .

Toplu taşıma ile AHIRKAPI’ya gelecek olanlar için :

1) Kabataş – Zeytinburnu tramvayı ile “Sultanahmet” durağında inilir ve Çatladıkapı’dan sahile çıkılır.

2) Sirkeci’den banliyö treni ile “Kumkapı” durağında inilir ve sahil yolundan yürüyerek Ahırkapı’ya ulaşabilirsiniz.

3) Sirkeci-Yeşilköy hattında çalışan 81 no’lu otobüsle “Çatladıkapı” durağında inilir.

Özel araçlarıyla gelecekler olanlar için yakındaki park alanları şöyle :

1. Fatih Belediye Kat Otoparkı

2. Sarayburnu Otoparkı

3. Cankurtaran Turist Otobüsleri Parkı

4. Çatladıkapı Turist Otobüsleri Parkı

5. Yenikapı İdo Otoparkı