BU DÖNER BAŞKA DÖNER

İstanbul’da hala  yağmur sesi duyuyor olsakta yaz gelecek umudumuz var.  Bulutların dibinde kalan son  birkaç damla da toprağa düştükten sonra güneş her gün bize göz kırpacak. Kalbimiz daha hızlı atmaya başlayacak. Bayanlar diyet derdine düşecekler, erkekler  iş çıkışı bardağı terlemiş bir birayı nerede içsek diye düşünecekler.

Tamam diyetteyiz ama hiç mi kaçamak yapmak yok. Haftada bir gün istediğimizi yemekten kime ne zarar gelir. Ya da evet tamam iş çıkışı bir kadeh hiç fena olmaz ama ya öncesi. Şöyle güzel bir yemek nasıl olur ? Bence şahane olur.

İstanbul’un gün ışığıyla dolduğu bir Cumartesi günü spordan kaytarıp kendimi  Beşiktaş’ta bulmam ile başladı her şey. Ne zamandır duyardım Beşiktaş’ta önünde kuyruklar olan , akşam 5 dedim mi dükkanı kapatıp giden, Pazar günleri çalışmayan dönercinin methini.

Dersten kaçan bir öğrenci zevkiyle hedefime kitlenip amacıma ulaştım. Ulaştım ulaşmasına da amacımın önünde gerçekten uuupuzun bir kuyruk , kuyruğun sonunda da koca bir döner vardı. Koca döner aşkına bekledim tabi. Nihayet sıra bana geldiğinde bir pide döner siparişi verip ilk bulduğum yere iliştim.

Genelde herkesin bildiği hele hele Vedat Milor un uğradığı yerlerin ya kalitesi düşer ya da fiyatları yükselir. Karadeniz Dönercisi’nde bu ikiside olmamış. Fiyatlar oldukça makul , et gayet kıvamında pide ise gerçekten harikaydı. Hatta diyebilirim ki etten çok pideyi sevdim. Asım Usta’da pide dışarıdan alınmıyor. Bizzat kendileri yapıp taze taze pidelerin ete eşlik etmesini sağlıyorlar. Karadenizlilerin fırıncılık konusundaki beceri ve başarılarını bilirsiniz. Pide adeta bunun kanıtı gibiydi.  Et güzel, pide şahane e var mı bu lezzeti tatmamak için bahane deyip sabah kahvaltısı olarak döner yedim Asım Usta sayesinde.

İlk ziyaretimin sonrasında alışkanlık haline geldi tabi. Yolum ne zaman Beşiktaş’a düşse önündeki kuyruğa ve kalabalığa aldırmaksızın Asım Usta’nın dönerini yemeden ayrılmadım Beşiktaş’tan.

Demem o ki sevgili dostlar  Beşiktaş’ta Kaymakçı Pando’nun karşısında bir kuyruk ve koca bir döner görürseniz kaçırmayın. Pidesine eti fazla , bir de garnitür olarak dönerden akan yağlat ile kıvama gelen sıcak malzeme ilave ettirmeyi unutmayın.