BU KAHVEDE MANDA BİLE BATMAZ

Mandabatmaz

Yemekten sonra yapılması çok makbule geçen iki keyif vardır. Biri gerçekten güzel demlenmiş çay diğeri gerçekten tam kıvamında yapılmış bir türk kahvesi içmek. Evde iseniz sorun yok ama dışarıda yemekteyseniz bu ikisini de çok çok iyi yapan yerler bulmak zordur. Ama artık evimistanbul.com sayesinde zor değil:)

Bol köpüklü Mandabatmaz kahvesi

Şu resimde görmüş olduğunuz kahveyi içtikten sonra bir daha başka bir yerde – buna evinizde dahil- türk kahvesi içemeyeceksiniz. Alışkanlık yapacak. Yolunuz istiklal’e düştüğünde yemeğinizi yedikten sonra “Hadi Mandabatmaz’a gidip şöööyle bol köpüklü bir türk kahvesi içelim. ” diye planlar yapıp mutlu olacaksınız. Gidince anlayacaksınız bol köpüklü kahvenin ne demek olduğunu. Fincanın yarısına kadar gelmedikçe kahvenin yüzeyini göremeyeceksiniz. İşte o zaman üzerinde Mandabatmaz yazan küçük tabelaya bakıp ” Bu kahvede gerçekten manda bile batmaz ” diyeceksiniz. Kahvenin su gibi duru geldiği yerlere alışık olan bünyelere ilaç gibi gelecek koyu kıvamı. Telvesine bile göz dikilecek.

Hünerli eller

Mandabatmaz 1967 yılından beri İstiklal Caddesi’nde. Önceleri ocak başında duran Cemil Bey’in abileri işletirmiş burayı. Abiler vefat edince sıra kendisine gelmiş. O da eski geleneği devam ettirip geçmiş ocak başına. İşin sırrı nerede diye merak ederseniz. Cevap basit : Elde. Şimdi kahve makinaları çıktı mertlik bozuldu diyor. Bütün hüner eldedir. Bir de sadece Mandabatmaz için her gün özel çekilen kahvesinde. Kahvesiyle meşhur dedik ama tazecik çayı da bir o kadar iyi.

Çıktınız İstiklal Caddesi’ne. Yediniz yemeğinizi . Sonra dediniz ki “Şöyle sadece çay ya da kahve içebileceğim bir yer olsa bir yandan da kitabımı açıp okusam kimseler bana karışmasa. ” adresi hemen veriyorum :

MANDABATMAZ KAHVESİ

Olivia geçidi No: 1/A ya da Barcelona Pastanesi’nin yan sokağı .