BUGÜN NE YAPALIM ?

İstanbul’um günlerdir üzerinden çıkarmadığı beyaz elbisesini bugün itibariyle tamamiyle çıkardı. Gül cemalini bulutların ardından çıkartıp aydınlık bir günle bize merhaba dedi. Bugün kendimizi sokağa atma günü ilan edelim. Peki ne yapalım ? Yaza evlilik düşenenler ama karda kışta dışarı çıkıp alışveriş yapamam diyenler bu haber size. Bugün hava güzel , tatildesiniz ve Evlilik Hazırlıkları Fuarı hala devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) verilerine göre geçtiğimiz yıl evlenen 582.715 çiftin yüzde 20’si İstanbul’da yaşıyor. Düğünlere göre il sıralamasında birinci sırada olan İstanbul, evlilik sektörüne de yön veriyor. Yaklaşık 6,5 milyarlık hacme ulaşan sektörün önde gelen firmaları bu yıl yine Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan Evlilik Dünyası Fuarı’nda buluşuyor.

Geçtiğimiz yıl evlenen çiftlerin yaşadığı şehirler sıralamasında ilk sırada olan İstanbul, gelinlikçiden çiçekçiye, pastacıdan kuaföre, organizasyon şirketinden otellere yaklaşık 22 farklı iş kolunu kapsayan evlilik sektörünün lokomotif kenti oldu. Yaklaşık 6,5 milyarlık bir hacme ulaşan sektöre yatırım yapan girişimci sayısı giderek artıyor. Büyük mağazalar ve alışveriş merkezleri sadece düğün alışverişine yönelik “evlilik günleri” düzenlemeye başladılar. Geçmişte lüks olarak görülenlerin günümüzde ihtiyaç haline gelmesi ve çiftlerin trendleri yakından takip etmesi nedeniyle düğün alışverişine ayrılan bütçe de artış gösterdi. İstanbul artık Türkiye’nin diğer illerinde yaşayan çiftlerin de düğün alışverişi için tercih ettiği bir şehir haline geldi.

Patika Fuarcılık tarafından bu yıl onuncusu düzenlenecek olan Evlilik Dünyası Fuarı, düğün sektöründeki tüm yenilikleri evlilik hazırlığı yapan yaklaşık 50.000 çiftle buluşturuyor. Fuar, her yıl İstanbul dışından gelen çok sayıda ziyaretçiyi de ağırlıyor. Patika Fuarcılık Genel Müdürü Didem Cılga, giderek büyüyen evlilik sektörü içinde İstanbul’un önemli bir paya sahip olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz yıl evlenen 582.715 çiftin yüzde 20’si İstanbul’da yaşıyor. Düğün maliyetlerinin en az 10 bin TL olarak hesaplandığı sektörde bu rakam, İstanbul’daki düğün alışverişi hacminin büyüklüğünü ortaya koyuyor.

03-05 Şubat 2012 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan Evlilik Dünyası Fuarı, 200’den fazla katılımcı firmayla evlilik sektörünün aynası niteliğini taşıyor. Evlilik Dünyası her sene olduğu gibi yine sürprizler ve birçok yenilikle evlilik hazırlığı yapan çiftleri ağırlayacak.