CIRQUE DU SOLEIL SALTIMBANCO

İstanbul bu ay dünyanın en çok izlenen gösteri sanatları topluluğu Cirque du Soleil e  ilk kez  ev sahipliği yapıyor. 1984 yılında iki sokak performansçısı Guy Laliberte ve Daniel Gauther tarafından Kanada Quebec te kurulan Cirque du Soleil şu anda toplamda 4000 kişinin çalıştığı , an itibariyle dünyanın çeşitli yerlerinde 22 şov sergileyen ve sadece Las Vegas’ta sergilene şovlarını gecede 9000 den fazla  kişinin izlediği bir topluluk. Benim onları keşfim ise iki sene önce Quidam ile oldu. Quidam ‘dan sadece on dakikalık bölümünü büyük bir hayranlıkla izlediğimi hatırlıyorum. İsim koyamadığım bu gösterinin bir sirk olduğunu izledikten sonra öğrenmiştim. Ancak bu gösteri ve diğerleri de benim için sirkten başka ve öte bir şeydi. Düşünün ki bir gösteri izliyorsunuz ve içinde bir hikaye var, hayal gücü var , dans var, akrobasi var, jonglörler var ve bütün bunlara eşlik eden mükemmel müzikler var. Böyle bir gösteriye sirk demek yetersiz değil mi sizce de? İzlemeyenlerin izledikten sonra bana hak vereceklerine şüphem yok. Ama onlar mütevazilik yapıp isimlerini Cirque du Soleil ( Güneşin Sirki ) koymuşlar.

Kocaman bir sahne ve o sahnenin her bir metrekaresinde hiç durmayan sürekli akan bir gösteri, şölen, şenlik , karnaval… Sahnede izleyici konumunda olan kişi bile kostümü , makyajı ve hareketleriyle hikayenin bir parçası. Sahne üzerinde tek bir gösteri yok , takip etmekte zorlanacağınız kadar çok gösteri var. Ya da bir gösteri birden fazlaya bedel diyebiliriz. Sahnede izledikleriniz için “ eğer bunları yapanlar insansa ben neyim acaba? “ sorgulamasına girebiliyorsunuz ara ara . Çünkü bildiğiniz bütün fizik kanunlarını alt üst eden görüntülere şahit oluyorsunuz. “ E bunun ötesi olmaz  artık“ derken sahnedekiler size nanik yaparak  daha ötesinin ne olduğunu gösteriyorlar.

Bu muhteşem topluluk İstanbul’da 19 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında Abdi İpekçi Spor salonunda Saltimbanco’yu sahneleyecekler. Cirque Du Soleil ‘in yaratıcısı ve kurucusu Guy Laliberte bu gösteri için “ Saltimbanco benim için bir barış mesajı. Bütün farklılıklarımıza rağmen  birbirimize saygı duyarak birlikte yaşamalı ve çalışmalıyız. “ sözlerini kullanmış ve konusu dahilinde İstanbul gibi büyük metropollerin dinamiklerinden ilham almış. Kimi zaman komik kimi zaman dramatik tonlara sahip bu gösteride, trapez, akrobasi, denge ve jonglörlük üzerine farklı bölümler yer alıyor.  Böyle bir fırsat bir daha ele geçer mi bilinmez. Bu yüzden biletleri almak için çok gecikmeyin !!!

http://web03.biletix.com/anasayfa/TURKIYE/

Tags: