DİNOZORLAR GERİ DÖNDÜ

Dinazorlara Yolculuk

İngiltere’nin dünya çapında en önemli ziyaret merkezlerinden Natural History Museum’da yer alan ‘Dinozorlara Yolculuk’ sergisi, ilk kez İstanbul’a geldi. Torium AVM’de canlanan dinozorları izleyerek fantastik bir geziye çıkabilirsiniz. Sergi 30 Nisan’a kadar devam edecek.

Merakla beklenen ‘Dinozorlara Yolculuk’ sergisi nihayet açıldı. İstanbul Çocuk Tiyatrosu (ICT) ve Torium AVM işbirliğiyle İstanbul’a gelen sergi, Natural History Museum’un (NHM) imzasını taşıyor.

Natural History Museum (NHM Doğa Tarihi Müzesi), İngiltere’nin dünya çapında en önemli ziyaretçi merkezinden biri ve aynı zamanda dünyanın önde gelen bilim ve araştırma merkezi. 250 yıldan uzun süredir doğal hayatla ilgili bilgiler üretiyor, paylaşıyor, yaptığı araştırmalarla dünya lideri konumunu koruyor. Müze, koleksiyonları ve bilimsel tecrübesiyle doğal hayatın anlaşılmasını ve zenginliğinin korunmasını sağlamak için, 68 ülkede pek çok kuruluşla birlikte çalışıyor. Müzede 300’den fazla bilim adamı görev yapıyor.

Dinazorlara Yolculuk

Müzenin en değerli sergisi


65 milyon yıl önce aniden yok olan ve her dönem merak edilen dinozorlarla ilgili bilinmeyenlere ışık tutan sergi içeriği, işte bu Natural History Museum tarafından hazırlandı. Japon ‘Kokoro’ firması tarafından müze için geliştirilen, hareketli ve ses çıkaran dinozorlar, Torium AVM’de kurulan 600 metrekarelik alanda sunuluyor.
Hem çocuklara hem de ailelere yönelik sergi, insanı bir ısırıkta parçalayabilecek güçlü çene yapısına sahip ve dinozorlar aleminin kralı olarak bilinen ‘T-rex’ başta olmak üzere, kısa ama dayanıklı
bacaklarıyla ‘ankylosaur’u, boynuzlarıyla hafızalara yerleşen ‘triceratops’u ve nicelerini meraklılarıyla buluşturuyor.
Serginin açılışında yapılan basın toplantısında, İstanbul Çocuk Tiyatrosu Başkanı Kemal Gürkaynak; “Natural History Museum’la yaptığımız görüşmeler sonucunda, bu merak edilen sergiyi ülkemize getirilmesi gündeme geldi. Bizimle aynı heyecanı taşıyan Torium AVM’nin destekleriyle, sergiyi getirmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
Sergiyle ilgili olarak Torium AVM Genel Koordinatörü İlham İnan Dündar ise; “Natural History Museum’un en çok ilgi çeken bölümlerinden biri ‘Dinozorlara Yolculuk’ sergisinin Türkiye’de ev sahipliğini yapmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz” dedi.

NESiLLERi NEDEN TÜKENDi?


Dinozorların nasıl yok olduğuna dair birçok iddia var. Geçmişte yanardağ patlamalarından iklim değişikliklerine kadar çeşitli teoriler ortaya atıldı. 1980’deyse Nobel ödüllü fizikçi Luis Alvarez ve oğlu jeolog Walter Alvarez, dinozorları bir göktaşının ortadan kaldırdığını ileri sürdü. Alvarezler’in bu görüşü 85’li yılların sonları ve 90’lı yılların başlarında bilim çevrelerinde ağırlık kazandı ve ilerleyen yıllarda da ortak kabul gördü. Yapılan araştırmalar da bu görüşü kanıtladı. Bu görüşe göre, 65 milyon yıl önce yaklaşık 10 km. çapında bir göktaşı Dünya’ya çarptı. Bu çarpma sonucu canlı türlerinin yüzde 70’inden fazlası yok oldu ve 170 kilometre çapındaki, Dünya’nın en büyük kraterlerinden Chicxulub krateri oluştu. Çarpmadan sonra bir toz tabakası atmosferi kapladı, Dünya aylarca karanlıkta kaldı, sıcaklık suyun donma derecesine kadar düştü ve asit yağmurları başladı. Aylarca süren bu karanlık ve soğuk dönemde, bitkilerin fotosentez yapamaması besin zincirini yıktı ve bu felaketler zinciri de dinozorların sonunu hazırladı. Dünya hiç güneş görmeyince buz devri oluştu. Dinozorlar da bu sırada öldü.

SIR DOLU VAHŞi HAYAT


Dinozorlar yeryüzünde ilk kez 225-230 milyon yıl önce görüldü ve 160 milyon yıl civarında kara hayatına egemen oldular. 65 milyon yıl önceyse, çok sayıda dinozor türünün nesli tükendi. Dinozor, Yunanca’da ‘korkunç kertenkele’ anlamına gelen iki sözcüğün birleştirilmesinden oluşuyor. Bunun nedeni, geçmişte bilimadamlarının dinozorları bir cins ‘kertenkele’ sanmaları.
Yeryüzünde bin civarında dinozor türü vardı. Bunlardan kimi bitkilerle beslenirken, kimi et yiyordu. En kalabalık otçul dinozor türleri, ‘apatosaurus’ ve ‘brachiosaur’ gelmiş geçmiş en büyük hayvanlardandı. Örneğin apatosaurus 30 ton ağırlıkta ve 21 metre uzunluğundaydı.

KAYNAK : www.milliyet.com.tr

Tags: