EZBERBOZAN KADINLAR

Kadın Masalları

Külkedisi, Rapunzel, Kırmızı Başlıklı Kız, Pamuk Prenses gibi masalları bilmeyeniniz yoktur. Küçüklüğümüzde çok okuduk çok dinledik bu masalları. Masalların kahramanları genellikle iyi kalpli ama fakir kadınlardı ve bu kadınlar hep acı çekerdi. Kötü olanlar nedense üvey annelerdi. Masalların sonunda acı çeken fakir ama iyi kalpli kadınları kurtaranlar ise uzak bir ülkenin zengin prensiydi ya da kadınlar hep o prensi beklerlerdi. Peki ama durum ya daha farklı olsaydı, masallar daha farklı yazılsaydı diye aklınıza geldi mi hiç ?

Geçtiğimiz günlerde Gültepe Kültür ve Dayanışma Derneği kadınları bizlere Sevilay Saral tarafından kaleme alınmış “Kadın Masalları “ adlı oyunu sahnelediler. Ve zaman zaman aklımıza gelmiş olabilecek soruların cevabını verdiler . Bildiklerimizin çok dışında masallar anlattılar. Daha önce tiyatro eğitimi almamış dokuz kadın izledik sahnede. Hepsi birbirinden başarılıydı. Oyunu anlatmadan önce Gültepe Kültür Derneği’nden biraz bahsetmeliyim ki bu oyunun önemi daha iyi anlaşılsın.

Kadın Masalları

Gültepe Kültür Derneği yaşadıkları yere sahip çıkmak, yozlaşan kültürün olumsuz etkilerine karşı durup, kaybettiğimiz değerleri tekrar kazanabilmek ve çocuklara aktarabilmek amacıyla birarayagelmis iclerinde pek cok ogretmeninde bulundugu çesitli meslek gruplarından gonullu yoneticilerin ve eğitmenlerin kollektif çalışmalarıyla 8 yılını tamamlamış bir dernek. Dernekte cocuklara yonelik etüd çalışmaları, kurslar ve satranç,drama ve tiyatro calismalari, halk oyunlari gibi sosyal etkinlikler ve diger spor etkinlikleri ücretsiz olarak yapıliyor, bu etkinliklerde gönüllü eğitmenler tüm eğitim öğretim yılı süresince çocuklaraderslerinde destek, sosyal yaşamda da örnek olmaya çalışarak çocuklar-aileleri ve eğitmenler olarak bir bütün halinde çalışmalarını sürdürüyor. İmece usulüyle yetişmiş bir nesil tarafından kurulan dernek yine bu anlayışla yönetiliyor. Herkes bir işi ucundan tutuyor ya da derneğe gelen her kişi bu bütünün bir parçası oluyor.

İşte çocukların olduğu kadar ebeveynlerin gelişmine de önem veren bu kocaman aile şimdiye kadar çocuklarla sürdürdükleri tiyatro çalışmlarını bir farklılık yapıp bu kez velilerle devam ettirmeye karar verirler. Hem evde hem de çalışma hayatında aktif rol üstelenen kadınlar bu kez daha önce hiç deneyimleri olmayan bir alanda tiyatro sahnesinde hünerlerini sergilemek için hummalı bir çalışmaya girişirler. Öncelikle geçen sene drama çalışmaları başlar , daha sonra oyun ve roller netleşir 2010 yılının ekimin ayında artık tam anlamıyla oyun üzerinde çalışmalar başlar. Kadınların hepsi işlerinden, evlerinden ya da ailelerinden arta kalan zamanlarının çoğunu oyunun hazırlığında geçirir. Bu uzun süren fedakar çalışmaların ardından “ KADIN MASALLARI “ sahnelenir.

KADIN MASALLARI erkek egemen ve muhafazakâr bakış açısıyla yazılmış öykülerinden rahatsızlık duyan dört masal kahramanı, Kırmızı Başlıklı Kız, Pamuk Prenses, Rapunzel ve Külkedisi, canlanıp masal yazarından masallarını değiştirmesini talep etmelerini anlatır.

Kadın Masalları

Masal kahramanları kendi istekleriyle yazarlarıylakarşı karşıya gelirler. Külkedisi; üvey kardeşleri ve ülkedeki diğer
genç kızların evlenecekleri kişileri kendilerinin seçmesini , prensle evlenmek için herkesin baloya gitmeyi tercih etmemesini, Rapunzel; saçlarını süpürge yapmak değil süpürgesine binip özgür olmayı ve kuleden kendi başına kurtarılacak zekaya sahip olmayı, Kırmızı Başlıklı Kız; kendisine sorulan sorulara neden safça cevap verdiğini soruyor, büyükannesinin ve kendisinin kurtun elinden bir erkek avcının değil kendi çabalarıyla kurtulmayı , Pamuk Prenses; üvey annesiyle de anlaşabileceğini ve sadece kraliyet mensubu biriyle evlenmek zorunda olmamayı istiyor.

Pamuk Prenses rolünde Gülyaz Aktaş’ı , Rapunzel rolunde Canan Özhan’ı ,Kırmızı Baslıklı Kız rolünde Ayla Kartufan’ı , kurt rolünde Fatma Salman’ı , cüce rollerinde Fatma Göktaş ve Seher Korkut’u , Külkedisi rolünde Telli Kıyan’ ı , masal yazari rolünde Hasibe Çoban’ı , yardımcısı rolünde Nuran Öztürk’ü izlediğimiz oyunu Haldun Dormen sahnesinde Tülay Güç ve Zeynep Bozoğlu rejisörlüğünde kalabalık bir izleyici kitlesiyle izledik. Herkes halinden memnun ve mutluydu. Ben de çok keyif aldım ve keyiften öte hemcinslerimle gurur duydum. Daha önce hiç tiyatro eğitimi almamış bu dokuz cesur kadının sergilediği performans gerçekten takdire şayandı.

Kadın Masalları

Gönül ister ki böyle çalışmalar daha çok artsın. Kadınlar evde televizyon başında ya da ev işleriyle vakit geçirmek yerine karşılarına çıkan farklı fırsatları değerlendirsinler ve tüm zorluklara rağmen sınırlarını zorlasınlar. Bu zor değil hiç zor değil. İsteyince olduğunu Gültepe’li kadınlar bu oyunla kanıtladılar.İnanıyorum ki onların adını sıkça duyacağız. Daha büyük kitlelere ulaşmayı başaracaklar. Yolları açık olsun.

Gültepe Kültür ve Dayanışma Derneği’ne yapabileceğiniz  gönüllü katkılarınız için :

http://gultepekd.org.tr/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1

Oyunla ilgili bağlantıya geçmek isterseniz de yine aynı adresten faydalanabilirsiniz.