FARKLI BİR ESNAF – DÜRÜMCÜ HALUK ABİ

FARKLI BİR ESNAF : DÜRÜMCÜ HALUK ABİ

FARKLI BİR ESNAF : DÜRÜMCÜ HALUK ABİ

Mecidiyeköy’de dört masalı küçük bir dükkandayım. Önünden geçen herkesin yüzünde ufakta olsa bir tebessüm yaratan sahibiyle nam salmış bir dürümcü burası.  “Haluk Abi seninle muhabbet etmeye geldim. “ diyorum. Beni hemen buyur ediyor. Ufacık bir masanın başında başlıyoruz muhabbete.

Önce Haluk Abi’nin hikayesini anlatalım:

Kendisi doğma büyüme İstanbul’lu. Şu anda da dükkanında fotoğrafı bulunan eskiden Yerebatan Sarnıcı’nın üzerinde var olan çok şirin bir konakta geçmiş bütün çocukluğu. Sultan Ahmet oyun alanıymış onu için. “Bayramlarda Alman Çeşmesi’nden” şerbet akardı diye anlatıyor eski İstanbul’u. Ama kendisi “ Ahh nerede o eski İstanbul “diyenlerden değil. Herşeyi zamanında seviyor. Geçmişle ya da gelecekle çok ilgisi yok. Bugününü iyi değerlendirmekle ve bugünü iyi yaşamakla meşgul. Ancak en büyük şikayeti ise insanların keşkeleri yüzünden bulundukları anı ıskalamaları ve giderek bencilleşmeleri . Bu bizde çok var diyor “ Ahh şuna bir sahip olursam, keşke şöyle de olsaydı.”

“ Önceden komşu komşunun külüne muhtaçtı ya da birlikten kuvvet doğardı . Şimdi bana dokunmayan yılan bin yaşasın oldu.. “

Biz konuşmaya devam ederken müşteriler de geliyor. Ve o her gelen müşteri ayakta karşılayıp halini hatırını soruyor. Onlarla ayrı ayrı ilgileniyor. Sadece yemek yemek için değil “ Ne zamandır uğramadım. Bir halini hatırını sorayım dedim “ diye gelen müşterileri var. Sanırım onlara müşteri demek çok doğru olmaz. Dostları , arkadaşları var diyelim.

Soruyorum sonra nasıl burası nasıl buldu sizi ? Bu ufacık yerde çok mutlu görünüyorsunuz. Her insanın bir kırılma noktası vardır. O kırılma noktasında size ne oldu ?

FARKLI BİR ESNAF : DÜRÜMCÜ HALUK ABİ

FARKLI BİR ESNAF : DÜRÜMCÜ HALUK ABİ

“ Bundan 11 sene önce yani 47 yaşındayken sahip olduğum herşey bana artık ağır gelmeye başladı. Ben İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Uzun yıllar üst düzey yöneticilik yaptım. Fabrikalarımız vardı. Bütün bunlar vardı ama ben rahat, huzurlu bir uyku uyayamıyordum. Çünkü madde artık doyurmuyordu beni. Hayatıma bir mana lazımdı. Sonra bir gün herşeyi bırakıp sevdiğim bir işle uğraşmaya karar verdim. Kebap yapmak hep çok sevdiğim ve yaparken keyif aldığım bir uğraştı.  Ve hayat beni sürükledi buraya getirdi. Benim asıl derdim dürüm yapmak değil. Bana sorarsan dürümcülük 3 . ya da 5. sırada yer alır listemde. Benim asıl derdim insanlarla paylaşımda bulunmak, güzel şeyleri paylaşarak çoğaltmak. Bu yüzden ufacık dükkanda mutluyum. Önceden uyku uyuyamayan ben şimdi başımı yastığa koyar koymaz huzurlu bir uykuya dalıyorum. Çünkü kafam rahat. “

Gandhi ‘nin bir sözü geliyor aklıma Haluk Abi bunları söylerken : “ Değişikliği etkilemenin en iyi yolu, dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi olmaktır. “

Haluk Abi de  Konfiçyüs’ün kendisine düstur edindiği sözünü söylüuor : “Bir insan sevdiği işi yapıyorsa ömür boyu çalışmıyor demektir. “  İşin püf noktası bu sanırım. Yaptığın her ne ise gönül koyarak , aşkla yapıyorsan eğer o iş hayatına yük olmaktan çok uzaklaşıp, hayatının bir parçası oluyor . Ve o parçaya eklemlenen her yeni şey insanı  mutlu ediyor.

Kendisi tam da böyle düşündüğü için  dükkanın camında her gün bir genel kültür sorusu yer alıyor. Ve bu soruyu bilenlere onun deyimiyle doğal antibiyotik çorba ikram ediliyor. Amerikan servislerine baktığınızda da Haluk Abi’nin farklılığı kendini belli ediyor. Servislerin üzerinde Descartes’ten Mevlana’ya , Nazım Hikmet’e kadar tanınmış kişilerin özlü sözleri yer alıyor. Bu özlü sözlerin içinde Haluk Abi’ye ait olanlarda var.

FARKLI BİR ESNAF : DÜRÜMCÜ HALUK ABİ

FARKLI BİR ESNAF : DÜRÜMCÜ HALUK ABİ

Ve o ufacık dükkanda beş ya da altı raflı bir kütüphane yer alıyor. Burası “ okuduğunu getir okumadığını götür köşesi “. Buradan kitap alabilmen için tek şart önce okumadığın bir kitabı getirmen. Zaman zaman kitapları toplayıp ihtiyacı olan okullara da gönderdiği oluyormuş. Bir de gelenlerin kendilerinden bir şeyler eklediği iletişim köşesi var. Yani anlayacağınız Haluk Abi bu 10 metrekarelik yere mutlu olmak ve mutlu etmek için her şeyi sığdırıyor.

Farkındayım Dürümcü Haluk Abi diye başlık atıp satırlar boyunca dürümünden çok Haluk Abi’den bahsettim . Onunda istediği Dürümcü Haluk Abi’ye önce muhabbet için gitmeniz   ama fiyatlar gayet makul diyelim ve son bir sözle bitirelim :

“ Hayatı dert edineceğinize ders edinin. “ HALUK ABİ

Dürümcü Haluk Abi : Şehit Ertuğrul Kabataş Cad. no:2/C  Mecidiyeköy /İSTANBUL

posted by gezerbocek