FİL VE GÜVERCİN : DİEGO RİVERA VE FRİDA KAHLO

İçi Açılmış Yaşamı Görünce Korkan Gelin,1943

“ Başıma gelen en kötü olay yaşadığım kaza ve Diego . “

Frida Kahlo

Bu hafta uzun zamandır gitmek istediğim bir sergiye gitme fırsatı buldum: Gelman Koleksiyonu’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera sergisi. Birbirleri için yaratılmış ama bir türlü buluşamayan iki zıt karakter :

Frida Kahlo… Henüz 5 yaşında bir kız çocuğuyken babasıyla çıktığı bir gezinti sırasında ayağı ağaç köklerine takıldı ve büyük bir acıyla yere düştü Frida. Bu olaydan sonra geçirdiği çocuk felcinin ardından ona kalan; hafif topallayan çelimsiz bir bacaktı. Ve acı bedenine ilk kez o gün girmişti. Kırılgan ama bir o kadar da kuvvetli , doğum günü sorulduğunda Meksika Devrimiyle doğdum diyecek kadar asi , zeki ve karizmatik bir kadındı.

Hayatına damgasını vuran iki olay var. Birincisi 19 yaşındayken geçirdiği ve resim yapmaya başlamasına vesile olan otobüs kazasıdır. Otobüs kazasıda Frida’nın deyimiyle demir çubuk kılıcın boğayı delmesi gibi onu deler geçer ve onu harabeye çevirir. Omurgası dağılır. Bu kazadan sonra Frida uzun süre yatakta yatmak zorunda kalır. Kaza sırasında çarpmaya bağlı olarak oluşan kırıklar tarifi imkansız acılara sebep olur. Bedeninde sürekli olarak duyduğu bu acı ve annesinin yatağının üzerine astığı dev ayna çarşafların ve yorganın altındaki bedenine değilde yüzüne takılmasına sebep olur. Sürekli kendi yüzünü resmeder Frida. Neden bu kadar fazla otoporte yaptığı sorulduğunda da “ Yalnızım. En iyi tanıdığım kişi benim” cevabını verir.

Evreni kucaklayan aşk, toprak

Ve Meksikalı Michelangelo olarak anılan devrimci ünlü ressam Diego Rivera… Frida Kahlo’nun hayatının başrol oyuncusu . Kocam, babam, arkadaşım, sevgilim, eşim ve ilk gördüğü anda “ Benim Rivera’dan bir çocuğum olacak “ dediği adam. Rivera’dan çocuğu olmamıştır ama 1929 yılında onunla evlenir. Frida Kahlo’nun annesi ile babası, 1929’da yeni evli çifti daha o günden güvercinle file benzetirler. Frida bir güvercin gibi kırılgan ve narin , Diego da bir fil kadar güçlü ve heybetlidir. Frida en başından itibaren Diego’nun gücüne âşık olur , ona hayranlık duyar. Ve neredeyse her resminde bu hayranlığı dile getirir. Ancak hayran olduğu adam sadakatsizdir. Frida’ya bağlı kalamaz. Frida’nın kız kardeşi de dahil birçok kadınla ilişkisi olur Diego Rivera’nın. Otobüs kazası bedenini , Diego ise ruhunu parçalamıştır. 1939 yılında ayrılırlar ama birbirlerinden ayrı kalmaya dayanmayıp yeniden evlenirler ve Frida’nın çocukluğunu geçirdiği Mavi Ev’e” yerleşirler. Bu ikilinin ilşkilerindeki “Ne seninle ne sensiz “ durumu Frida Kahlo 13 Temmuz 1954’te, akciğer ambolisi teşhisiyle son nefesini verinceye kadar devam eder.

Frida Kahlo’nun 70′e yakın eserinin büyük bir bölümü kazadan sonra yatağının tavanındaki aynaya bakarak yaptığı oto-portrelerden oluşur ve bütün yaşadıklarına inat resimleri renklerle doludur. O’na zamanının sürrealist ressamı yakıştırmasını yapsalar da o bunu ben hayalleri değil kendi gerçeklerimi resmediyorum diyerek reddeder. Öldüğünde arkasında bıraktığı son tablosu; “Yaşasın Yaşam” isimli bir natürmorttur.

Son sözleri ise, günlüğüne yazdığı şu cümledir:
“Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umarım.”

Yaşamlarının önemli bir bölümünü Meksika’da geçirmiş koleksiyoner bir çift olan Jacques ve Natasha Gelman‘ın koleksiyonlarından, eserleri ve hayatı ile ilgili sürekli merak uyandıran Frida Kahlo ve Diego Rivera ikilisine ait kırk tablo ve belgeseller 27 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde sergileniyor. Sergiyi gezmek için hala vaktiniz var. Kaçırmamanızı öneririm. Pera Müzesi Pazartesi hariç her gün açık. Cuma günleriyse daha geç bir vakitte kapanıyor. Çarşamba günleri müzeyi ziyaret öğrenciler için ücretsiz.

posted by gezerbocek