FİLMEKİMİ 10 YAŞINDA SİNEFİLLER İŞ BAŞINA

Kim ne derse desin Filmekimi bir öğrenci festivalidir. Filmekimi reklamları dönmeye başladığı zaman anlarım yaz artık bitmiştir. Üniversiteyi kazanan öğrenciler akın akın İstanbul’a gelmiş gelir gelmez de bir fesivalle karşılanmışlardır. Çünkü onlar bilirler ki uzaktan uzağa izledikleri İstanbul bir festivaller şehridir. Filmekimi de o festivallerden bir tanesidir. Ayaklarının tozuyla geldikleri ve hayatlarında ilk defa kendi ayakları üzerinde durmaya başlayacakları bu koca şehirde dersten sonra yeni yeni oluşturmaya başladığın arkadaş grubunla sinemaya gidecek olmanın heyecanı bambaşkadır. İstanbuldasındır işte. Hep hayalini kurduğun şehirde tek başına. Etrafında annenden ve babandan gayrı bir sürü insanla.

Öğrencilik günlerimi hatırlatır bu yüzden bana bu festival. Sonbahar yaprakları gibi sarı ve hüzünlüdür aslında.

Bu sene  10.yaşını kutluyor festival. Ve ünü İstanbul sınırlarını da aşıp Anadolu’ya yayılıyor. İstanbul dışında İzmir, Bursa , Konya , Trabzon ve Diyarbakır’daki sinema severlerin de yüzünü güldürecek.

Filmekimi’nde, dünyanın belli başlı festivallerinde ödüller kazanmış, Berlin, Cannes, Venedik ve Toronto’da dünya prömiyerlerini yapan filmlerle usta yönetmenlerin son yapıtlarının da aralarında bulunduğu 40’a yakın film izleyicilerin karşısına çıkacak.

Bakalım bakalım neler var ?

Melankolia / Lars von Trier

Lars von Trier. Bu ismi duymak dahi beni ürkütmeye yetmesine rağmen O’nun o karanlık , depresif ama derin filmlerini izlemekten kendimi alıkoyamıyorum. Aklıma Anti Christ ile kazınan yönetmenin filmi benim için mutlaka izlemem gerekenler listesinde. Yeni filmi ile yine çok konuşulacak. Hemen belirtelim filmin başrollerindeki iki aktris filmin tercih etme sebeplerimden birisidir .Kirsten Dunst ile Charlotte Gainsbourg’un iki kız kardeşi canlandırdığı filmin kadrosunda Kiefer Sutherland, Charlotte Rampling gibi deneyimli isimler de yer alıyor. Kirsten Dunst, bu rolüyle Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün de sahibi oldu.

Gökten Bir Uydu Düştü / Julie Delpy

Before Sunrise ve Before Sunset’in masum güzeli oyuncu, senaryo yazarı, yönetmen ve şarkıcı Julie Delpy, 2007 yılında büyük ilgi gören Two Days in Paris / Paris’te İki Gün ve The Countess / Kontes’in ardından son filmi Gökten Bir Uydu Düştü ile Filmekimi’ne konuk oluyor. Delpy, filmin başrolünü de üstleniyor. Filmin öyküsü 1979′da, babaannelerinin doğumgününü kutlamak için Fransa ’nın Brittanny bölgesindeki bir evde, yaz tatili sırasında bir araya gelen geniş bir ailenin iki gününe odaklanıyor. Gökten Bir Uydu Düştü, eğlenceli, insanın içini ısıtan, bir aileyi üç nesil boyunca izleyen dokunaklı bir komedi. Çok iddiali değil belki ama Lars von Trier’den sonra iyi gelebilir.

Uyuyan Güzel / Julia Leigh

Avustralyalı roman ve senaryo yazarı, yönetmen Julia Leigh’in kendi romanından beyazperdeye uyarladığı Uyuyan Güzel, “tuhaf bir cinsel kâbus” olarak tanımlandı. Filmin kahramanı, okul masraflarını karşılamak için tıbbi denek olmaktan arada bir fahişeliğe kadar çeşitli işlere girip çıkan Lucy. Uyuyan Güzel, Cannes jürisinde yer alan Jane Campion’ın sözleriyle “varoluşçu sinemanın çağdaş bir örneği, yürek yakan, korkutucu, şaşırtıcı ve güzel bir film”.

A Dangerous Method / David Cronenberg

Yönetmenini tanımam etmem ama konu Sigmund Freud ve Carl Jung olunca orada bir durur,bu filmi listeye alırım. David Cronenberg’in merakla beklenen son filmi A Dangerous Method, senaryoyu da yazan Christopher Hampton’ın The Talking Cure adlı oyunundan beyazperdeye uyarlandı. Viggo Mortensen Keira Knightley ve Michael Fassbender gibi yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film, 1904 yılında geçiyor ve psikolojinin iki büyük öncüsü Sigmund Freud ile öğrencisi Carl Jung’un ilişkisini ve bu iki büyük ismin aralarındaki dostluğun nasıl bozulduğunu anlatıyor. Cronenberg, bu yılki Venedik Film Festivali’nde ana yarışmada.

Elena / Andrey Zvyagintsev

Andrei Tarkovsky e sahip bir millet sinemasal anlamda takip edilmelidir diye düşünüp tercih edilmelidir belki.Dönüş ve Sürgün filmleriyle İstanbul Film Festivali takipçilerinin yakından tanıdığı Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev’in son filmi Elena, Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünün kapanış filmi olarak gösterildi. Belirli Bir Bakış Jüri Ödülü’nü de kazanan film, başroldeki karakter Elena’nın oğlunun geleceği uğruna verdiği zor kararla hüzünlü bir dönüşüme uğrayan hayatını beyazperdeye taşırken, günümüz Rusya‘sında ahlak ve fedakârlık kavramlarını sorguluyor.

Snowtown / Justin Kurzel

Avustralyalı yönetmen Justin Kurzel’in 2005 yılında çektiği Blue Tongue’dan sonraki ikinci filmi Snowtown, Cannes’da bu yıl FIPRESCI Ödülü’nü kazandı. Film, Avustralya’nın Adelaide kentinin kenar mahallelerinde iki erkek kardeşi ve annesiyle birlikte yaşayan16 yaşındaki Jamie’nin etrafındaki şiddetten kurtulmak için farkında olmadan azılı seri katil John Bunting’le yakınlaşmasının öyküsünü anlatıyor.

Hırsız Kedi Paris’te / Jean-Loup Felicioli & Alain Gagnol

İçinde müzik olan her şeyi severeim. Bu yüzden bu filmi seçtim.Kukla canlandırmacısı ve grafik tasarımcı Jean-Loup Felicioli ile Alain Gagnol’un yönetmenliğini yaptığı Hırsız Kedi Paris’te sinemaseverleri çocukluklarına götürecek sımsıcak, kahkaha dolu bir animasyon… Film, başroldeki kedi Dino’nun gündüzleri sahibi Zoé, geceleriyse Paris’in arka sokaklarında meşhur hırsız kedi Nico arasında birbirinden apayrı ikili dünyasında geçiyor. Le Monde gazetesinin “bir müzik ve renk senfonisi” olarak nitelendirdiği, kara filmlerden esinlenen, ilk gösterimini Berlin Film Festivali’nde yapan Hırsız Kedi Paris’te, caz esintileri taşıyan müzikleriyle de dikkat çekiyor.

Biletler 1 Ekim’de satışta

Filmekimi biletleri, 1 Ekim Cumartesi saat 11.00′den itibaren; Biletix satış noktaları, biletix.com, Biletix çağrı merkezi ile Atlas, Beyoğlu ve City’s gişelerinden satışa sunulacak.

Filmekimi’nde hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00) sadece 5 TL. Haftaiçi 19.00 ve 21.30 seansları ile hafta sonu tüm seanslar tam 14, indirimli 8 TL. Filmekimi gösterim saatleri, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30.

Bilet fiyatları İzmir için 10 TL ve 8 TL (indirimli), Bursa, Konya ve Trabzon için 8 TL ve 5 TL (indirimli), Diyarbakır için 5 TL ve 3 TL (indirimli) olarak belirlendi.

Bu beş şehirdeki biletler de yine Biletix üzerinden, İstanbul’daki biletlerle aynı tarihlerde satışa çıkacak.