FLORYA’DA ‘İSTANBUL AKVARYUM’ AÇILDI

Dünyanın tüm denizlerini içinde barındıran ve bu özelliğiyle alanında bir ilk olan İstanbul Akvaryumu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Eşi Özleyiş Topbaş’ın katılımıyla düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

Binlerce vatandaşın katıldığı açılışta Devlet Bakanı ve Başmüzarekeci Egemen Bağış, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk ile İBB Bürokratları da yer aldı.

İstanbul dünya turizminde ilk 10’a girecek…

Açılışta tören alanını dolduran vatandaşlara hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’u dünya turizminde ilk 10′a, Avrupa’da da ilk 5′e ulaştırma hedefleri doğrultusunda bugün önemli bir adım daha attıklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yüklenici firmayla beraber 268 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiği İstanbul Akvaryum’un, kenti marka şehir haline dönüştürme hedefine ciddi katkı sağlayacak bir hizmet olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Bizim Türkiye ve İstanbul ile ilgili çok büyük hayallerimiz var. Bizim kökü geçmişte olan, dalları da geleceğe uzanan, odağında insanın bulunduğu bir medeniyet tasavvurumuz var” dedi.

Akvaryumun içindeki 15 bin deniz ve kara canlısı ile fevkalade nadide bir eser olduğunu, bunun yanında gerek teknolojisi, gerekse de diğer özellikleriyle kendi alanında ilk olma özelliği taşıdığını anlatan Erdoğan, “Dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan bu tesiste, Karadeniz’den Pasifik’e kadar 16 bölgeyi temsil eden gezi alanları ve bir yağmur ormanı bulunuyor. Karadeniz, İstanbul Boğazı, Marmara, Çanakkale Boğazı, Akdeniz gibi bize ait bölgelerin yanı sıra dünya deniz mirasını temsil eden alanlar da burada yer alıyor” diye konuştu.

İstanbul Akvaryum’u yılda 2,5 milyon ziyaretçinin gezmesinin hedeflendiğini vurgulayan Erdoğan, bugün Türkiye’ye gelen toplam turist sayısının, sadece İstanbul’un ziyaretçisi olması gerektiğini ifade ederek, “İstanbul, alması gereken turisti almış değil. Türkiye genelinde 28 milyona ulaştık ama istiyorum ki 28 milyon turist sadece İstanbul’un turisti olsun. Bunu yapar mıyız? Yaparız” şeklinde konuştu.

Akvaryum 3 gün ücretsiz 1 hafta yarı fiyatına

Törende konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Eşi Özleyiş Topbaş, Devlet Bakanı ve Başmüzarekeci Egemen Bağış, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Akvaryum Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu birlikte kurdele keserek akvaryumun açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Erdoğan, kurdeleyi keserken akvaryumuna girişin bugün ücretsiz olduğunu ifade ederek, “Tabi aniden bindirme olmasın ki rahatlıkla güzel bir şekilde balıkların denizdeki seyrini görün ama birden bindirirseniz tadını alamazsınız” şeklinde uyarıda bulundu. Vatandaşların 1 hafta ücretsiz olması şeklindeki talepleri üzerine Erdoğan, “Şöyle yapalım; 3 gün ücretsiz olsun, ondan sonra da 1 hafta boyunca yüzde 50 indirimli. Bu aynı zamanda bir pazarlama tekniğidir. Bundan sonra zaten gruplara indirim yapıyorlar” diye konuştu.

İstanbul Akvaryum’un özellikleri

Florya’da yaklaşık 100 dönüm arazide yer alan kompleks, belediye tarafından projelendirildi. Hacmi ve barındırdığı canlı çeşidiyle gezi güzergahlarındaki aktiviteleriyle dünya çapındaki tüm akvaryumlar içerisinde önemli bir konuma sahip olan komplekste, gezi güzergahı Karadeniz’den, Pasifik’e uzanan toplam 16 bölge ve bir yağmur ormanından oluşuyor.

İki kattan oluşan toplam 22 bin metrekarelik akvaryumda, alanların temalandırılmasında o alanın kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özellikleri, buna uygun dekoratif unsurlar, interaktif oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği görsel grafikler de yer alıyor. Her biri 6 bin 800 metreküp su hacmine sahip 64 tankın bulunduğu akvaryumdaki bin 500 çeşit toplam 15 bin deniz ve kara canlısı, doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürecek.

KAYNAK : www.ibb.gov.tr