FREJ APARTMANI : HAZİN BİR SONUN ÖYKÜSÜ

Frej apartmanı -1957

Şişhane’den Taksim’e çıkarken sağ tarafta bütün heybetiyle Haliç’e selam gönderen muhteşem bir bina durur. Yıllara meydan okuyan bu görkemli bina görünümünün aksine mutlu başlayıp hazin sonlanan bir geçmişe sahiptir.

Binanın yapım tarihi  hakkında çeşitli rivayetler varsa da kaynaklar kesin bir bilgi barındırmamaktadır. Bina hakkında bilinen en net bilgi  Rum mimar Kyriakidis tarafından yapılmış olduğudur.

Bina oldukça varlıklı olduğu söylenen Beyrutlu Hristiyan bir aileden gelen Selim Hanna Frej’e (Fridge ) aittir. Peralı varlıklı levanten Selim Bey’in babası Arap, annesi Amerikan. Para parayı çeker ve Selim Bey o dönem Tepebaşı’nın yarısına sahip olan ünlü Glavanilerin ( Kallavi) kızı Polin ile evlenir.  Ve bu evlilikten ikisi erkek (Jan, Alfred) biri kız (Anjel ) üç çocuk dünyaya gelir. Beş kişilik bir aile İstanbul’un en ihtişamlı binasında mutlu mesut yaşayıp gitmişler demek isterdik ama maalesef hikaye burada mutlu sonla bitmeyip acı sona doğru yol alıyor ve bu acı sona ailesinin biricik kızı  Anjel konu oluyor.

Frej ailesinin tek kızı Anjel dönemin en yakışıklı sayılan gençlerinden Dukakinzade Feridun Bey ile tanışır. Feridun Bey ; İstiklal Savaşı’nda Yunan komutanı Trikopis’in kılıcını teslim alan subaydır . Ve tek ünvanı bu da değildir. Aynı zamanda harp akademileri öğretmeni,  Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun yöneticisi, Ayasofya Müzesi Müdürü, gazete patronu olan ve birçok kitaba imzasını atan kişi.

Frej Apartmanı

Frej ailesine de böyle bir damat yakışır ve Anjel ile Feridun Dirimtekin evlenirler. Anjel, Feridun Bey ile evlendikten sonra Aysel adını alır. Dirimtekin çifti  resmi ve diplomatik her davetin görülen ve aranan simalarıdırlar. Hayatları davetler arasında sürüp giderken Feridun Bey emekli olmaya karar verir.  İşte olaylar  bundan sonra başlar.

Frej Apartmanı’ nı bütün hatıralarıyla  birlikte 1948 yılında 150 bin liraya elden çıkarırlar. Feridun Bey ve Aysel Hanım Nişantaşı’nda bir apartman dairesine taşınırlar. Bu durum hayatlarındaki değişmin de başlangıcıdır. Eski güzel renkli günler geride kalmış , yaşamları br trajediye dönüşmeye başlamıştır. Önce Feridun Bey bir kaza sonucu çukara düşerek bacağını kırar ve kısa bir süre sonra da yaşama veda eder.

Talihsizlikler ve kötü olaylar peşi sıra gelmeye devam ederken Aysel Hanım artık tek başınadır. Miras kavgaları peyda olur. Mirasçılar Aysel Hanımın deli olduğunu iddia ederek akıl hastanesine yatırırlar. Bir süre sonra da huzur evine gönderirler. Burada da bitmez ve bununla da kalmaz. Aysel Hanıma kalan antikalar çalınır. Fakirlik ve acı üstüne bir kabus gibi çöker. Kader bu ya o da eşi gibi bir çukura düşerek bacağını kırar ve Frej ailesinin biricik kızı Anjel  Frej Apartmanı’ nda başlayan ihtişamlı ve  varlıklı hayatına acı bir şekilde veda eder.

Frej Apartmanı’nın bundan sonraki akıbeti hakkında bir bilgi yok ancak Sarkuysan A.Ş. nin 1983 yılından bu yana sahibi olduğu biliniyor. 28 Eylül 2009 tarihi itibariyle merkezini Darıca’ya  taşıyan Sarkuysan apartmanı 24 Ağustos 2010 tarihinde satışa çıkarmış. O tarihten bu yana binanın satışı ile ilgili hiçbir gelişme olmamış ancak her an Frej Apartmanı ‘nı bir butik otel olarak görebiliriz.

posted by gezerbocek