HARİKA ŞEYLER DÜKKANI

Şu yazımızı okuduysanız hatırlarsınız http://www.evimistanbul.com/index.php/2011/03/09/saray-koleksiyonlari-muzesi/

Saray Koleksiyonları Müzesi ziyaretimizi gerçekleştirdikten sonra Kadıköy’e vapurla geçmek üzere yola koyulduk.  Tahmin edersiniz ki özellikle kışın vapura binmek en büyük keyiftir , heyecandır bir  İstanbul ‘lu için. Bu  yüzden güneşi dört gözle bekleriz. O bize yüzünü gösterir göstermez de hemen harekete geçeriz.  İşte böyle bir günde biz de harekete geçtiiiik ve bütün hazırlıklarımızı tamamlayıp atladık vapurumuza. Martılarla muhabbet edip çay eşliğinde simitlerimizi de yedikten sonra  çektik vapurumuzu Kadıköy’deki durağımızın önüne.

Harika Şeyler Dükkanı

Kırmızı tenteli dışı renk renk fantastik figürlerle dolu,  içi de ufacık tefecik  harika harika şeylerle dolu üç odacıktan oluşan ismiyle müsemma HARİKA ŞEYLER DÜKKANI durağımız.  Bir süredir bu mekandan  haberdarım aslında. Bir an önce burayı görmek  ve  Harika Şeyler Dükkanı’nda olan biteni sizlerle paylaşmak için can atıyordum. İşte o an sonunda geldi.

Kırmızı tenteli harika dükkanın kapısı bize ardına kadar açılıyor. Böyle zamanlarda kendimi bir film sahnesinde gibi hissediyorum. Fantastik filmlerde olur hep hayal dünyası sınırsız kahramanımızın kapalı bir kapıdan sızan ışık huzmeleri dikkatini çeker, merakla kapıya doğru ilerler ve kapı açıldığında ışık önce gözlerini kamaştırır sonra her şey biraz daha netleşince karşısında cezbedici bambaşka bir alem bulur.  Sonra bir ses onu çağırır “ hadi orada durma içeri gel !” der. Bu ses Banu’nun sesi .  Oyuncakları, Zotx’ leri, Zibaru’yla gelmiş o da . Ve sonra meraklı  kahramanımız hemen içeri adım atar. Evet durumumuz tam anlamıyla buydu. Biz  ışığı takip ettik . O da bizi buraya HARİKA ŞEYLER DÜKKANI’na getirdi. İçeriye bir adım attık.

Yaratıcı insanlarla/ şeylerle  bir arada olduğumda boyut atlıyormuşum hissi bundan olsa gerek. İşte o yaratıcı fantastik dünya sakinlerinden biri de Ferhat Edizkan.  Biz içeride oyuncakçı dükkanına girmiş çocuklar gibi yüzümüzde şaşkın ama mutlu ifadelerle dolaşırken  O da  güzel sanat öğrencilerine ders veriyor. Onları izliyoruz bir süre. Yaptıklarına bakıyoruz.

Ferhat , Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde iki sene okuduktan sonra kendisini oraya ait hissetmediği için asıl yapmak istediği şeye yani resme yönelir . 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Resim bölümünü kazanır. Okul devam ederken bir arkadaşıyla beraber resim dersleri vermeye başlar. 2009 yılından beri de  tek başına devam eder.

Harika Harika Şeyler

Dükkanın başka bir  köşesinde  atölye ortamında çalışmak isteyen kişiler  birşeyler üretmenin  peşindeler.. Ve diğer oda ki asıl ilgimizi çeken yer burası.  HARİKA ŞEYLER DÜKKANI . Hangi yöne baksam bilemiyorum. Çünkü  her yerde ilgi çekici bir şeyler var, her yerde yaratıcılık ve emek.  Ne görsek , neye el atsak sürekli aynı cümleyi tekrarlayıp duruyoruz :  “ Bunlar gerçekten harika “ .

Daha çok çizim ağırlıklı çalışmaların olduğu bir mekan burası , ayrıca hayal dünyalarının, masal kahramanlarının, fantastik harika şeylerin heykelleri, kolleksiyon oyuncakları ve bütün bunların yanı sıra çok orjinal broşlar , cep telefonunuza kılıflar,  yaratıcı çantalar bulmakta mümkün.  Şu anda sekiz farklı kişiden bir çok farklı çalışma bulunuyor. Zamanla bunların arasına yenileri de katılacak. Büyüyecek çoğalacak. Zaten amaç bu.

Ferhat  Harika Şeyler  Dükkanı’nın sahibi. Sahibi derken dahi imtina ediyorum çünkü O kendisini mekanın sahibi olarak değil “ Harika Şeyler Dükkanı’nın yalnızca görünen yüzüyüm  ve  sıradan bir dükkanı değil, bana destek olan pek çok dostu ve inandığımız ortak değerleri, heyecanları temsil eden kişiyim “ diye tanıtıyor.

Harika Şeyler Dükkanı

Harika Şeyler Dükkanı fikrinin tohumları yaklaşık bir sene önce düşmüş Ferhat Edizkan’ın düşünce bahçesine . Ferhat bu noktada, atölyede bir dükkan oluşturulabileceğini söyleyerek ilk tohumu atan kişinin arkadaşı Çağatay Gürani olduğunu söylüyor. Bu tohum sonra  filizlenmiş , büyümüş, yeşermiş bugünlere gelmiş. Bu süreçte de Gülistan Açılmış ve Banu Taylan ona büyük destek olmuş.

Harika Şeyler Dükkanı fikrinin çıkış noktası affordable art yani ulaşılabilir sanat.  Bilirsiniz orjinal bir çalışmaya ya da sanat eserine sahip olmak  bir çoğumuz  için neredeyse imkansızdır. Bir sanat eserini genellikle evimizde değil yanlızca müzede  ya da sergilerde görebilme imkanına sahibiz. Bu durum hala geçerliliğini korusa da artık yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Yeni nesil sanat ya da sanatçılar belirli bir kesime yakın duran konumlarını terkedip daha fazla insanın ulaşabileceği noktaya doğru ilerliyor.  Toplumun her kesiminden insan, artık zevkine ve bütçesine göre fabrikasyon olmayan orjinal eserler ve çalışmalar bulup alabiliyor. Ulaşılabilir sanat bizim için yeni bir kavram olsa da dünya bu duruma  aşina ve hatta Belçika, Amerika gibi ülkelerde ulaşılabilir sanat çalışmaları için her yıl fuarlar düzenleniyor.

Harika Şeyler Dükkanı da Türkiye’de ulaşılabilir sanat  ürünlerinin satıldığı örneklerinden biri olarak  çalışmalarını herkesle paylaşmak isteyen sanatçıların eserlerini ya da  güzel sanat öğrencilerinin eğitim hayatları boyunca ortaya çıkardıkları ancak değerlendiremedikleri çalışmalarınıi  sanatsever insanlarla buluşturabilecekleri ve  satabilecekleri bir yer olmayı amaçlıyor. Ve Ferhat’a göre “ işte bu noktada “sıradan” denilen  dükkan, bizler için “harika” kelimesinin anlamına bürünüyor, değer verdiğimiz çalışmaları üretmek için bir barınak haline geliyor. “

Burada herkes için bir şeyler var. Harçlığını biriktirip kendisine orjinal bir çalışma almak isteyen öğrenci içinde ya da imkanı olup yaratıcı insanların gün yüzü görmemiş farklı çalışmalarının izini süren için de .

Harika Şeyler Dükkanı

21Mart Pazartesi gününden itibaren kapılarını ardına kadar herkese açacak olan bu sıcak yuva ve sakinleri  sizi en azından bir kahve içmeye çağırıyor . Buyrun davetiyeniz :

“Hayatın koşuşturmaları arasında kirlenmeden kalmak zordur. Arınmak istediğimizde ise bu dünyadan uzaklaşmak ister, kendi hayal dünyamızın gizemlerini keşfedecek  bir yer ararız. Harika Şeyler Dükkanı da bu yüzden vardır. Bizi rahatlatan da ürettiklerimiz, farklı dünyalardan ortaya çıkardıklarımızdır; her şeyden önce sizlerle paylaştıklarımızdır. Yalnızca paylaşmak değildir bizi heyecanlandıran, maddi beklenti ise hiç değildir. Asıl heyecanımız farklı insanlar tanımak, farklı dünyaların içine girmektir. Bir şeyler öğrenmek, belki de bir şeyler öğretmektir.

Pahalı ya da ucuz, maddi ya da manevi her türden değeri tüketip, atmak üzerine kurulu olan bir dünya düzeninde bizler değer vererek yaşamak istiyoruz. Yaptıklarımızdan, yaptıklarınızdan başka çevremizde olan her şeye sahip çıkmak bizim ortak tutkumuzdur. İşte aynı duyguları paylaşanların buluşma noktası olmasını arzu ediyoruz Harika Şeyler Dükkanı’nın. Ve bu paylaşımlar yalnızca bir şey alıp satmak üzerine kurulu değildir, asıl gayemiz sizleri tanımaktır ve bu da bizlere mutluluk verecektir. Birer kahve içip harika şeyleri paylaşmak için sizleri bekliyor olacağız… ”

Bence bu daveti sakın kaçırmayın . Bir de benden duymuş olmayın ama Harika Şeyler Dükkanı’ndan aldığınız ürünlerle birlikte üzerleri harika çizimlerle dolu çantalar da hediye ediyorlar.

HARİKA ŞEYLER DÜKKANI İLETİŞİM

Harika Şeyler Dükkanı

Dükkandaki her şeye daha yakından bakabilmek için önce : www.harikaseylerdukkani.com tık tıklayınız. Sonrada yukarıdaki adresin izini sürünüz :)

posted by gezerbocek