İKİ ARADA BİR DEREDE : ARA KAFE

Ara Kafe - İç Mekan

Galatasaray Lisesi’nin  hemen karşısında YKK ile PTT binası arasında  İstiklal’in kalabalığından kaçmak ve saklanmak için açılmışçasına kuytu bir köşede Tosbağa sokakta yer alır ARA KAFE.

Dünyaca ünlü fotoğraf duayeni Ara Güler’in müzesinin ve 4 katlı atölyesinin giriş katında, 2001 yılının Mart ayında, sanat yönetmeni Yaşar Kartoğlu tarafından açılmıştır.

İçeriye girdiğinizde önce duvarlarda sonra amerikan servislerinde Ara Güler fotoğraflarına ve hatta Ara  Güler’in kendisine rastlamak süpriz değildir. Ara Güler’in fotoğraflarının yanısıra iç dekorda kullanılan  eski ve ilginç objeler mekanı daha sıcak ve keyifli bir hale getirmiş. Yaz ya da kış hiç farketmez arkadaşlarınızla toplanıp vakit geçirmek için her zaman tercih edilebilir bir adrestir. Servisi hızlı , çalışanları güler yüzlüdür. Yemekleri , tatlıları, içecekleri kısacası herşeyi lezizdir. Şimdiye kadar denediğim ve beğenmediğim hiçbir şey olmadı diyebilirim.

Mönüsüne gelecek olursak ; dört mevsimin sebzelerine göre yenilenen çok zengin bir mönüsü var.. Ancak benim favorilerimle karışık bir ARA’ nin spesiyalleri listesi yapacak olursak şunları sıralayabiliriz ;

ANA YEMEKLER : Balkan Köftesi  , Çökertme Kebabı

Ara Kafe spesiyali -Balkan Köfte

SALATALAR : Fesleğenli Izgara Salata, Teriyaki Soslu Biftek Salata, Cunda Salata

MAKARNA : Domatesli Fesleğenli Makarna, Somonlu Makarna

TATLILAR : Sakızlı Fırın Sütlaç, Çikolatalı Islak Kek , Yaşar Usta’nın gerçek meyvelerle  hazırlanmış dondurması . ( Yaşar Usta ve dondurması ayrı bir başlığın konusudur. )

İÇECEKLER : Kış için : Meksika usulü sıcak çikolata , Kış Çayı

Yaz İçin : Buzlu Elmalı Yeşil Çay, Limonata

Ara Kafe

Tomtom Mahellesi Tosbağ Sokak No: 8/A Beyoğlu
(Galatasaray Lisesi’nin karşısında)

posted by gezerbocek