İNGİLİZ DAILY TELEGRAPH’TAN İSTANBUL’A ÖDÜL

İstanbul, Financial Times’ın En İyi Yaşanılabilir Şehirler anketinde, dünyanın yaşanılabilecek en iyi şehri olmasının ardından, şimdi de Daily Telegraphgazetesi tarafından “En İyi Kültür Şehri” ve “En Büyük Kültürel Destinasyon” alanlarında ikincilik ödülüne layık görüldü.

Türkiye dünyanın en hızlı gelişen ve yapılan yeniliklerle her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da ev sahipliği yaptığı uluslararası organizasyonlar, sanatetkinlikleri ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Türkiye’nin yakaladığı değişimin lokomotif şehri olan İstanbul, son olarak Financial Times’ın En İyi Yaşanılabilir Şehirler anketinde, dünyanın yaşanılabilecek en iyi şehri olmuştu. İstanbul şimdi de İngiliz Daily Telegraphgazetesi tarafından “En İyi Kültür Şehri” ve “En Büyük Kültürel Destinasyon” alanlarında ikincilik ödülüne layık görülerek kültür-sanat alanında yakaladığı dinamizmi tescilledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyete geçirdiği uluslar arası kongre merkezleri ile kültür-sanat organizasyonlarına ev sahipliği yaptığı ve tarihi dokunun gün yüzüne çıkarılması adına çalışmaların titizlikle yürütüldüğü bir dönemde bu ödülün gelmesi, yapılan çalışmaları taçlandırmış oldu.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin tur operatörü Page & Moy ile ortaklaşa dağıttığı “50 En Büyük Kültürel Destinasyon” ödüllerinin sahipleri, jürinin yanı sıra Daily Telegraph okuyucuları tarafından belirlendi. Bu da gazete okurlarınınİstanbul’u dünyanın en önemli kültürel değerleri arasında gördüğünügösteriyor.

Konuya ilişkin Türkiye’nin Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Müşavir Tolga Tuyluoğlu, ödülü almaktan gurur duyduklarını söyledi. Tuyluoğlu, “Bu ödüller hiç şüphesiz ki İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması konusundaki başarısının göstergesidir. Ayrıca, Türkiye’nin İngiltere pazarındaki önemini göstermektedir” dedi.

Açıklamada, Mintel adlı araştırma şirketi tarafından İngiltere pazarında bu yılbaşında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına değinildi. Araştırma sonuçlarına göre, iklim, kültür ve tarih, İngilizlerin tatillerinde Türkiye’yi tercih etme nedenlerinin başında geliyor.

İngiliz turistlerin genelde Türkiye’ye “deniz, güneş ve kum” için gittiğinin sanıldığı ancak araştırma sonuçlarına göre, İngiliz turistlerin yüzde 71’inin ziyaretleri sırasında Türkiye’de tarihi bir yeri ya da müzeyi gezdiğini söylediği kaydedildi. Bu durum “En İyi Kültür Şehri” ve “En Büyük Kültürel Destinasyon”ödüllerinde Roma’nın ardından ikinci olan İstanbul’un İngilizlerin kentimize atfettiği kültürel önemin de bir işareti.

KAYNAK : www.ibb.gov.tr