İSTANBUL 2.EL KIYAFET ROTASI

Sizi bilmem ama ben neredeyse her adım başına açılan alışveriş merkezleri nden, dört bir yandan bizi adeta bombardımana tutan tüketim çılgınlığından , indirim görünümlü bindirimlerden  çok sıkıldım. Olabildiğince akıllı bir tüketici olmaya tüketim aldatmacalarına kanmamaya çalışıyorum.

Dünyanın en çok tüketen Amerika’da bu konuda çok çeşitli girişimlerde bulunan insanlar var.  Sadece 100 parça eşya ile yaşamaya çalışmak ya da eskiden bizim çok alışık olduğumuz komşudan sende olmayanı kısa bir süreliğine istemek artık ecnebide yeni trend haline gelirken bizim ise İkea’ya ödediğimiz , Mango’ya bıraktığımız paralar her geçen gün katlanıyor.

İnsanlar artık az ile mutlu olmayı öğrenme çabasındayken İstanbul gibi inanılmaz tüketim çılgınlığının yaşandığı büyük bir  şehirde bunu gerçekleştirmek zor ama imkansız değil diye düşünüp  bireysel olarak yapacağım şeyleri sıralarken ihtiyacım olan kabanı 2.el kıyafetler satan bir mağazadan satın almıyorum dedim kendi kendime. Yenisini almak yerine var olanı kullanmak ya da yenilemek bunun için daha az para harcamak daha mantıklı.Sonra da kendi kendime söylenmekten vazgeçip 2.el çok güzel , farklı kıyafetleri satan yerlerden herkesin haberi olsun istedim. Malum ne isterseniz gerçek olacak bir şehirdeyiz . Yeniyi bir tarafa koyup eskilerin peşine düştük. Buldukta üstelik. İlk durağımız Atölye dö Bora’da durduk. Ben sadece bir kaban alıp çıkacakken baktım yanımda 2 fotoğrafçı ve model olmaya aday 3 bayan ile  işi bir eğlenceye ve moda çekimine dönüştürdük. Ve sizler için mağazadakilerden ortaya karışık birkaç kombin oluşturduk.

Önce Atölye dö Bora hakkında kısa bir bilgi verelim. Sahibi isminden de anlayacağınız gibi Bora Şengir’e ait . Bu işi yapmaya 1998 yılında Ankara’da başlamış. 2.el kıyafet  satma fikrinin ilham kaynağı alışverişi  seven 5 kardeşin kıyafetlerinden bir dükkan açılır diye söylenip duran annesi ve Bora’nın 70’lere olan ilgisi. Hal böyle olunca da sevdiği şeyin peşinden gitmeye karar vererek açmış Ankara’daki dükkanını. Orada gerçekten çok büyük ilgi toplamış. 2003 yılında da İstanbul’a gelmiş ve Retro’yu kurmuş. 6 ay önce de Atölye de Bora açılmış. Yer İstanbul olunca taleplerde farklılaşmış tabi. 2.el kıyafetlerin yanı sıra kostümler de girmiş işin içine. Bir çok dönem filmine , dizisine , tiyatrolara da kostüm sağlamaya başlamış. Ama  Atölye dö Bora’yı diğer 2.el kıyafet satan yerlerden ayıran bir özelliği de şu sadece film ya da dizi piyasasına çalışmak istemiyor. Mağazasında bulunan her şeyi gelir seviyesi ne olursa olsun yolda giden birisinde de görmek istediğini söylüyor Bora. Asıl amaç bu. Çünkü burada normalde çok daha fazla para vererek alacağınız oldukça kaliteli ve farklı kıyafetler, ayakkabılar, mantolar, gömlekler, gelinlikler, şapkalar yani aklınıza ne gelebilecek her şeyi  çok daha uygun fiyata bulmanız mümkün. Üstelik seri üretime geçildikten  sonra yok olan kaliteyi ve yaratıcılığı da buradaki kıyafetlerde bulabilirsiniz.

Ve her ne kadar kimileri için başkalarının giydiği kıyafetleri giymek çok alışıldık olmasa da burada bulunan  kıyafetlerin her biri bir tarih aslında ve bir hikayesi var.  Hepsi dünyayı dolaşıyor. Ve Bora gibi insanlar aracılığıyla bizi buluyor.

Atölye dö Bora’ya gittiğinizde sadece kıyafet alabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bora son 3 yıldır saç tasarımı da yapıyor. Ve hatta saç tasarımı ile ilgili 4 haftalık bir workshop yapmış. Bu workshopların devamı da gelecekmiş.

Bilirsiniz kadınların bunalıma girdiklerinde ilk yaptıkları şey kuaföre gidip saçlarında değişiklik yapmaktır. Eğer bu değişikliğin gerçek bir değişiklik olmasını ve karakterinize göre bir saç kesiminizin olmasını isterseniz adres yine aynı. Yani buraya gelip gönül rahatlığı ile “ Bora beni baştan yarat” diyebilirsiniz.

Ya da sadece bu kadar Atölye de Bora’yı bu kadar anlattıktan sonra bir bakmaya ve de Bora ile sohbet etmeye gidebilirsiniz. Biz adresi verelim siz en iyisi bi gidin :

Atölye dö Bora : Serdar-ı Ekrem Sokak No: 8-A   GALATA

Fotoğrafların devamı için facebook adresimizi ziyaret edin : https://www.facebook.com/evimistanbul

Fotoğraflar için Tunca Atil Baran’a teşekkür ederiz : http://www.flickr.com/photos/tuncabaran/