İSTANBUL AKVARYUMU’NU DÜNYA KONUŞACAK

Nisan ayında hizmete girecek İstanbul Akvaryumu’nu basına tanıtan Başkan Kadir Topbaş, “Pek çok temayı içinde barındıran akvaryum hizmete girdiğinde örnek olacak ve dünya konuşacak” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarıyla birlikte yüzde 95’i tamamlanan Florya İstanbul Akvaryumu’nda incelemelerde bulundu. Birçok farklı temayı içinde barındırmasıyla dünyadaki örneklerinden ayrılan akvaryumu gazetecilerle birlikte gezen Başkan Kadir Topbaş, akvaryumun İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kendisinden önceki dönemde projelendirilerek inşaatına başlandığını hatırlattı ve “Göreve geldikten sonra birçok fonksiyonunu değiştirdik ve sadece balıkların bulunduğu bir akvaryum olmaktan çıkarttık. 16 ayrı temayı içinde barındıran akvaryum hizmete girdiğinde dünya şehirlerine örnek olacak ve dünya konuşacak” dedi.

Açılış Nisan’da

Yüzde 95’i tamamlanan İstanbul Akvaryumu’nu Nisan ayında yap-işlet şeklinde hizmete açmayı düşündüklerini ve açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da davet edeceklerini açıklayan Başkan Topbaş, yaklaşık 268 milyon TL’lik toplam maliyetinin 138 milyon TL’sini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin karşıladığını geri kalan kısmını da yüklenici firmanın ödediğini söyledi.

Kompleks üzerinde ciddi değişikliklerin yapıldığını ifade eden Kadir Topbaş, “Daha önce ilk ihalesi yapılan, belediyemizin yapmaya çalıştığı akvaryumun çok ötesine taştı. Burada sadece balıkların teşhir edildiği bir akvaryum mantığı yok. Bunun çok ötesinde temalı bir sistem geliştirildi. Bu belki de dünyada bir ilk. Dünyadaki çok sayıdaki akvaryum birbirleriyle bağlantılı ve her akvaryum bulunduğu kente bir şeyler katıyor. İstanbul’da da bazı yerlerde akvaryum modelleri yapılıyor, ama burada dünyadaki diğer yerlerle de yarışsın diye özellikleri ve teması itibariyle hassas bir çalışma yapıldı” diye konuştu.

16 farklı tema fark yaratıyor

Akvaryumdaki gezi güzergahının Karadeniz’den Pasifik’e uzanan toplam 16 bölge ve bir yağmur ormanından oluştuğunu belirten Topbaş, şunları kaydetti; “Karadeniz alanında dekorasyonu Nuh’un gemisi oluşturuyor. İstanbul Boğazı alanında yolun iki tarafındaki su tanklarıyla boğaz yansıtılıyor. Kapalıçarşı mimarisinin görüldüğü Marmara alanında akvaryumun en büyük tankı olan ana tank buradan görülüyor. Ayrıca Çanakkale Boğazı, Ege, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, Küresel Isınma, Akdeniz, Cebelitarık Boğazı, Doğu Atlantik (batık gemi), Orta Atlantik, Batı Atlantik, Panama Kanalı, Pasifik, Nautilus (denizaltı) ve Yağmur Ormanı alanları da görülebiliyor burada. Dünyanın hem denizi, hem yağmur ormanları, hem boğazlarıyla burada adeta bir dünya deniz turu yapılacak. Buna göre düşünüldü. Kompleks içerisinde ayrıca çocuk eğlence alanları, Türkiye’nin ilk 5 boyutlu 6 akslı cep sineması, kafeteryalar da yer alıyor.”

15 bin canlı bulunacak

Akvaryum içerisinde yer alacak 15 bin canlının 3 binin getirildiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, dünyanın diğer akvaryumlarını gezenlerin burayı daha farklı olarak göreceğine dikkat çekerek, “Biz İstanbul’da ne yaparsak farklı olmalı. Ulaşımdan altyapıya kadar birçok sorunu çözerken diğer yandan da kentin aktif alanlarını kente gelenlere heyecan verecek bir destinasyon yapma anlayışı içerisindeyiz. Bu yolla da hem ulusal boyutta, hem de evrensel bir boyutta bir turizm merkezi oluşturmayı hedefleyen birçok olgular bu çatı altında düşünüldü” şeklinde konuştu.

Projesinin birçok kez değişmesi nedeniyle çalışmaların uzadığını, ancak dünyanın hayran kalacağı bir kompleksin ortaya çıktığını anlatan Kadir Topbaş, “İnanıyorum ki İstanbul Akvaryumu dünyada konuşulacak ve örnek alınacak. İnşaatının yüzde 95′i tamamlanan akvaryumu başbakanımızın programının uygunluğuna göre Mayıs-Nisan gibi ziyarete açmayı planlıyoruz” dedi.

Akvaryumda küresel ısınmaya da dikkat çekiliyor

Basın mensuplarına akvaryumun “Küresel Isınma” bölümünü de tanıtan Başkan Topbaş, interaktif masanın hesabına göre küresel ısınmanın devam etmesi ve denizin 45 metre yükselmesi durumunda İstanbul’un sahil kesimlerinin 2080’de sular altında kalma olasılığının olduğunu kaydetti. Masaya diğer kentler için de hesaplama yaptıran Topbaş, New York’un 2040 yılında aynı durumla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Akvaryumdaki dalgıçların “Başkanımız Sayın Kadir Topbaş Hoş geldiniz” yazısıyla karşılanan Başkan Topbaş, şemsiye ile yağmur ormanı bölümünü gezdi ve 5 boyutlu cep sinemada akvaryumla ilgili kısa filmi de izledi. Topbaş, gezinin sonunda akvaryum inşaatında emeği geçenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

İstanbul Akvaryum Temalar

- KARADENİZ ALANI
o Bu alanda dekorasyonun ana unsurlarını Büyük Tufan ve Nuh’un Gemisi oluşturuyor.
o Gemi maketinin içinde dokunmatik bir LCD ekran yer alıyor. LCD ekrana dokunarak sudaki oksijen ve azot değerlerini değiştirebiliyoruz. Böylelikle suyun içindeki oksijen ve azotun batık yüzeylerinde yetişen canlı yaşamı üzerindeki etkisini gözlemleyebiliyoruz.
o Geminin arkasındaki panellerin birinde animasyon ve gerçek görüntülerden oluşan masalsı kısa filmin gösterileceği ekran, diğer panellerde ise Karadeniz’in oluşumu ve Karadeniz’de yaşayan canlılar hakkında bilgi veren grafikler yer alıyor.

- İSTANBUL BOĞAZI ALANI
o Zeminin bir bölümü cam panellerden oluşuyor.
o Yolun iki tarafındaki tanklar ve bu tankların duvarla birleşen kısmındaki platformlar üzerine kurulan özel aydınlatmalı maketler Anadolu ve Avrupa yakasını tanıtıyor. Böylelikle bu alandan geçerken boğazda yürüyormuş hissine kapılıyorsunuz.

- MARMARA ALANI
o Bu alanda Kapalıçarşı’nın eşsiz mimarisi vurgulanıyor. Kapalıçarşı görsellerinin olduğu alanın önünde kilim, çalgı aletleri, lamba ve baharatlar sergileniyor.
o Kapalıçarşı bitiminde İstanbul Akvaryum’un en büyük tankı olan ana tankı görebiliyoruz.
o Köpekbalıkları ve vatozların içerisinde bulunacağı ana tank 3.800 metreküp su hacmine sahip. Ana tankın arkasında bulunan dairesel duvarda ise İstanbul’un öne çıkan mimari yapılarının fotoğraflarından oluşan dev bir sanatsal kolaj çalışması bulunuyor.
o Bu alanda, antik dönemden günümüze kadar İstanbul’un tarihinin anlatıldığı bir zaman duvarı bulunuyor. Bu çalışmanın en ilgi çeken bölümünün ise İstanbul’un fethinin anlatıldığı kısım olacağı düşünülüyor.

- ÇANAKKALE BOĞAZI ALANI
o Bu alanda ziyaretçileri, bölgenin önemli tarihsel simgelerinden biri olan Truva Atı karşılıyor.
o Ziyaretçiler Çanakkale Boğazı’ndan geçer gibi eğimli duvarları ve tavanında gerçek bir tankı olan bir tünelden geçiyorlar.

- EGE ALANI
o Dekorasyonu Antik Ege uygarlıklarından ve o zamanın yapılarının belirli bölümlerinden esinlenerek yapılmış olan Ege alanında,  Poseidon heykeli bulunuyor.
o Piri Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa gibi önemli Türk denizcilerinin yer aldığı kısa film de tankın karşısındaki duvarda bulunan ekranda gösteriliyor.
o Ege Alanındaki büyük tankta Marmaray kazısında çıkartılan M.Ö. 4. yüzyıla ait geminin bir bölümünün replikası yer almaktadır.

- SÜVEYŞ KANALI ALANI
o Girişte ziyaretçileri karşılayan heykel, kanalın mimari Ferdinand De-Lesseps’e ait.
o Bu alanın bir duvarını bir ticaret gemisinin birebir ölçekte parçası kaplıyor.
o Süveyş Kanalı’nda kullanılan teknoloji ve kanal hakkında bilgiler veriliyor.
o Çocuklara yönelik, Süveyş Kanalı ile ilgili bilgilerin verildiği interaktif bir çark bulunuyor.
o Süveyş Kanalı’nın nasıl yapıldığını üç farklı zaman diliminde anlatan interaktif bir maket yer alıyor.

- KIZILDENİZ ALANI
o Bu alanda Kızıldeniz’in renkli sualtı yaşamı sergileniyor.
o Akrilik fanuslar içerisinde mercanlar incelenebiliyor.
o Alanın temalandırması sayesinde ziyaretçilere sualtında dolaşıyormuş hissi veriliyor.

- KÜRESEL ISINMA ALANI
o Bu alanda yaklaşık 2 metre yüksekliğinde gerçek bir buz kütlesi yer alıyor.
o Küresel ısınmanın etkilerinin gözlemlenebileceği silindir şeklinde interaktif bir masa bulunuyor.
o Duvarların içine yerleştirilen ışıklı panolardan da küresel ısınma ve kutuplar ile ilgili bilgi alınabiliyor.

- AKDENİZ ALANI
o Mağaralardaki ışık oyunlarına benzer aydınlatmalar ve ses efektleri sayesinde dev bir mağaradaymış hissine kapılan ziyaretçiler, sarkıtların ve kayaların arasından dolaşıyorlar.
o Çocuklar için ufak mağaraların da olduğu bu alanda, Akdeniz’i anlatan görsellerin olduğu ışıklı kutular ve kısa bir filmin gösterildiği bir ekran bulunuyor.

- CEBELİTARIK BOĞAZI ALANI
o Akdeniz‘i Atlantik Okyanus’u ile birleştiren Cebelitarık Boğazı, İstanbul Akvaryum’un da önemli geçiş noktalarından biri.
o Alana girerken ziyaretçileri Herkül heykeli karşılıyor.
o Aralarında görsellerin bulunduğu antik görünümlü sütunları takip eden ziyaretçiler, iki tarafı 6 metre yüksekliğindeki akriliklerden oluşan bir tünelden geçerek Doğu Atlantik alanına ulaşıyorlar.

- DOĞU ATLANTİK (BATIK GEMİ) ALANI
o Doğu Atlantik alanında ziyaretçiler okyanusa açılacakları yolculuğa, Liberty gemisinde başlıyorlar.
o Ziyaretçiler, Marmara alanında yüzeyden gördükleri ana tankın içinde gezmeye başlıyorlar.
o Bu alanda yer alan paslı borular, kırılmış plakalar ve çalışmayan göstergeler, gıcırdama ve benzeri ses efektleri sayesinde ziyaretçiler gerçek bir batık gemide geziyormuş gibi hissedebiliyorlar.
o Bu alanda ziyaretçilerin mors alfabesini kullanabileceği iki adet konsol bulunuyor.
o İki bölümden oluşan batık geminin eğik tavanlı ikinci bölümünün bittiği yerde ise 180 derece açılı akrilik bir tünel bulunuyor. Ziyaretçiler oldukça geniş olan bu tünelden geçerken tankın içindeki köpekbalıklarını ve diğer canlıları da izleyebiliyor.

- ORTA ATLANTİK ALANI
o Büyük bir gözlem camının olduğu bu alanda ziyaretçiler, kioska bağlı konsollar sayesinde tankın içindeki kameraları hareket ettirip resim çekebiliyorlar.
o İki adet 40 inch dokunmatik ekranın birleştirilmesiyle oluşturulan interaktif masada, derin denizlerde yaşayan 2 adet balık detaylı bir şekilde incelenebiliyor.

- BATI ATLANTİK ALANI
o 4 metreye 10 metre büyüklüğe, 40 santimetre kalınlığa ve 24 ton ağırlığa sahip İstanbul Akvaryum’daki en büyük tek parça akrilik panel bu alanda yer alıyor.
o Bu akriliğin tam karşısında ise dev bir köpekbalığı ve ondan kaçan onlarca balığın maketi yer alıyor.
o Köpekbalıklarının anatomik yapısı hakkında bilgi veren dokunmatik interaktifin olduğu bu alanda; ayrıca eğitmenler eşliğindeki çocuklar deniz yıldızı ve yengeç gibi canlılara dokunarak, onlar hakkında bilgi sahibi olabiliyor.
o Yerdeki projeksiyon animasyonları ise harekete duyarlı oldukları için özellikle çocukların çok keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak.

- PANAMA KANALI ALANI
o Bu alanın bir tarafı dev yosun tankı, diğer tarafı ise eğimli bir akrilikten oluşuyor.
o Alanın zemininde çok çeşitli ışık oyunları gözlemlenebiliyor.
o Kiosklar ve görseller aracılığı ile Panama Kanalı, kanalın işleyişi ve bölgedeki sualtı yaşamına etkisi hakkında bilgi veriliyor.

- PASİFİK ALANI
o Bu alanda tsunami, deprem ve volkanik patlamalar hakkında bilgi verilen dev bir pano bulunuyor.
o Okyanus tabanının coğrafi yapısı hakkında ilginç bilgilerin verildiği bu bölümde çok büyük bir deniz anası tankı yer alıyor.

- NAUTILUS (DENİZALTI) ALANI
o Gruplar halinde girilen alanın dekorasyonu, ses ve aydınlatma efektleri sayesinde, ziyaretçiler gerçek bir denizaltıda seyahat ediyormuş hissine kapılıyorlar.
o Alandaki ekrandan ziyaretçiler ile konuşan bir kaptanın oynatıldığı filmde, inilen derinliklerdeki canlılar hakkında bilgi verilirken, led aydınlatmalı göstergeler denizaltının kaç metrede olduğunu gösteriyor.

- YAĞMUR ORMANI ALANI
o İstanbul Akvaryum’daki son alan 1.000 metrekare büyüklüğündeki Yağmur Ormanı alanı.
o İçinde dev canlı bitkilerden yapay şelalelere, anakondalardan pirana balıklarına, timsahlardan iguanalara, zehirli kurbağalardan tatlı su balıklarına kadar türlü canlının olduğu bu dev alanda sis ve belirli tanklar üzerinde yağmur efekti sağlanıyor.
o Kıvrımlı bir patikanın ziyaretçileri, bodrum katından tekrar zemin katına çıkardığı alanda ses efektleri de Yağmur Ormanı alanının yaratacağı izlenimi güçlendiriyor.
o Belli aralıklarla uygulanan yağmurlama ve sisleme sayesinde ziyaretçiler, gerçek bir yağmur ormanı deneyimi yaşama fırsatına sahip oluyorlar.
Kaynak : www.ibb.gov.tr

posted by gezerbocek