İSTANBUL CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜ

Kadıköy Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlediği “Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü”ne on binlerce kişi katıldı.

Bağdat Caddesi Suadiye ışıklardan başlayan yürüyüşte, ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve Hakkari Çukurca’da şehit düşen 24 askerin fotoğrafları bulunan vatandaşlar, “Şehitlerimizi ve depremi unutmayacağız”, “Ben kimim, kainatın efendisinin övdüğü, 25 devlet, 16 imparatorluk kurmuş, korkudan binlerce kilometre duvar ördürmüş, çağ kapatıp çağ açmış, Çanakkale’de destanlar yazmışların torunuyum” yazılı pankartlar taşıdı.

Sık sık, “Sarı saçlım, mavi gözlüm” ve “Yiğidim aslanım” türküleri çalındı. Bağdat Caddesi’nde oturanlar, pencerelere ve balkonlara çıkarak yürüyüşe destek oldu. “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganlarının atıldığı yürüyüş, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından, Selami Öztürk, “Cumhuriyet’e bağlılık andını” kalabalığa okuttu.

Yürüyüş, Göztepe ışıklarda son bulurken, burada, Atatürk ve silah arkadaşları, şehitler ve Van depreminde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Bu yıl, şehitler ve Van’daki deprem nedeniyle havai fişek gösterisi yapılmadı. Kadıköy Belediyesi’ne ait kamyonetler de Van’daki depremzedeler için Bağdat Caddesi’nde yardım topladı.