İSTANBUL!!! HAFTA SONU EVDE DURMA !!! DIŞARI ÇIK !!!

Durmayın çıkın dışarı. Evinizin sizi yutmasına, iş-ev-ev- iş kapanının sıkıştırmasına  izin vermeyin. “Çıkıcam ama…” diye başlayan cümlelerde kurmayın. Kafanızı çevirdiğiniz yerden etkinlik fışkıran şehrimde yapacak bir sürü şey varken hem de bir an bile düşünmeden atın kendinizi dışarı. Üstelik bunun için geçerli sebepleriniz de olabilir. İşte size 4 geçerli sebep :

GİDİN – RUHUNUZU DİNLENDİRİN

Mistisizm, aşk ve sanat üçgeninde farklılıkları kabullenmenin ve hoşgörünün sanatsal sunumu olan III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali başlıyor.

“Aşk her yerde aşk, inanç her yerde inanç, sanat her yerde sanattır. Aşkla Sanata!…” temasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Kültür A.Ş. tarafından organize edilen festival, 16-20 Aralık tarihleri arasında, Tarihi Yarımada’nın en mistik mekânlarında gerçekleşecek.

Aya İrini, Yerebatan Sarnıcı, Türk İslam Eserleri Müzesi, Kızlarağası Medresesi festival mekânlarından sadece birkaçı.

Şairin “Dönemeç”i
III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali kapsamında Serhat Üstündağ’ın yazdığı ve Engin Kurt’un yönettiği “Dönemeç” isimli tiyatro oyunu 17 Aralık Cumartesi akşamı saat 20.00’de Eminönü Halk Eğitimi Merkezi’nde sahnelenecek. Dönemeç, bohem bir hayat yaşayan ve bunalımları içinde savrulan bir şairin iç dünyasına yaptığı yolculuğu anlatıyor.

Derviş’in Değişimi
Dansçı ve koreograf Ziya Azazi, Sufizm’de anlatılan temel yolculuk prensiplerini göz önünde bulundurarak sahnelediği “Dervish in Progress” başlıklı gösterisi ile 18 Aralık’ta, saat 20.00’de Aya İrini’de olacak. Azazi bu eşsiz gösterisinde adeta dervişin vardığı son noktanın keyfine varmasını resmediyor.

Manas’ın kalbinden öz Türkçe “ır”lar

Adını Kırgızistan’la Çin’i birbirine bağlayan ve “Kutsal Dağlar” anlamına gelen sıra dağlardan alan Tengir Too, öz Türkçe seslendireceği destanları, kahramanlık ve aşk hikayeleri ile süsleyecek. 18 Aralık Pazar akşamı saat 21.00’de Aya İrini’de gerçekleşecek konserde topluluk mistik öğelerle süslü destansı müziklerini, geleneksel çalgılarıyla icra edecek.

İZLEYİN

Şimdiye kadar Sherlock Holmes hep ortamdaki en akıllı adamdı… Şimdiyse yeni bir dahi suçlu ortalıkta geziniyor – Profesör Moriarty (Jared Harris). Holmes ile aynı zekâda olmakla beraber, Profesör, kötülük kapasitesi ve vicdansızlığı ile ünlü detektiften bir adım önde olabilir.

Bu seferki araştırmaları Holmes ve Watson’ı Londra’nın dışına; Fransa, Almanya ve son olarak da İsviçre’ye götürecek ve giderek daha tehlikeli bir hal alacaktır. Kurnaz Moriarty ise her zaman bir adım önlerindedir; çok daha büyük planlarının her parçasını bir bir gerçekleştirirken, eğer amacına ulaşacak olursa tarihi bir laneti de değiştirebilecek güçtedir.

Yönetmen Guy Ritchie başarılı filmi “Sherlock Holmes”un devamı olan “Sherlock Holmes: Gölge Oyunları”nı yönetiyor. Bu devam filmi ayrıca yapımcılar Joel Silver, Lionel Wigram, Susan Downey ve Dan Lin’i de tekrar biraraya getiriyor. Filmin yönetici yapımcılığını ise Bruce Berman üstleniyor.

GÖRÜN

Mehmet Turgut – 5199 Hayvanlar Sergisi

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un, hayvan haklarına dikkat çekmeyi amaçlayan “5199” başlıklı sergisi; Anadolu yakasında, Palladium Alışveriş Merkezi’nde hayvan dostlarıyla buluşuyor! 17 Aralık 2011, Cumartesi günü saat 14:00’te gerçekleşecek Mehmet Turgut söyleşisi ve imza günü ile açılacak olan sergide; Serra Yılmaz, Yüksel Aksu, Oben Budak, Sinan Güler, Mert Fırat, Rıza Kocaoğlu, Yekta Kopan, Levent Üzümcü, Demir Demirkan ve Burcu Güneş’in şaşırtıcı fotoğrafları yer alıyor.

Mehmet Turgut; fotoğrafa hayal ve tutku kattığı fotoğraf kültür dergisi “46”nın “Hayvanlar Özel Sayısı”nı “5199” başlıklı bu sergiyle hayata geçiriyor. Sergi, hayvan haklarını gündeme getirebilmek için Mehmet Turgut’un objektifi karşısına geçen, popüler ve alternatif kültürün önemli isimlerinin fotoğraflarını bir araya getiriyor.

Dünyayı ve hayatı paylaştığımız hayvan dostlarımız için düzenlenen “5199” sergisi, Palladium Alışveriş Merkezi’nde 17 Aralık 2011- 02 Ocak 2012 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. 17 Aralık 2011, Cumartesi günü saat 14:00’te gerçekleşecek söyleşi ve imza gününde ise, sevenleri Mehmet Turgut’la sohbet etme, fotoğraf çektirme şansı yakalayacaklar.

TADIN – BİRAZCIK KEYİF YAPIN

3. Kanyon Şarap Tadım Günleri

Şarap sektörünü bir araya getiren en önemli etkinliklerin başında gelen ve yaşadığımız acı günler sebebiyle ileri bir tarihe ertelenen ’3. Kanyon Şarap Tadım Günleri’ 16-17-18 Aralık tarihlerinde şarapseverlerle buluşacak. Geleneksel hale gelen ve herkesin merakla beklediği bu etkinlikte şarap üreticileri ile şarapseverler 2011 bağbozumu sonrasında ilk kez biraraya gelmiş olacaklar.

16-18 Aralık tarihleri arasında Kanyon’da gerçekleştirilecek olan 3.Kanyon Şarap Tadım Günleri süresince yapılacak şarap etkinlikleri kapsamında ziyaretçiler, Türkiye’nin önde gelen şarap üreticileri tarafından kurulan tadım standlarında birbirinden lezzetli şarapları, üç gün boyunca 16:00- 20:00 saatleri arasında tatma fırsatı yakalayabilecekler. 3.Kanyon Şarap Tadım Günleri’ne katılacak üreticiler, 100’ün üzerinde ürünü şarapseverlerle buluşturacaklar.

Etkinlik kapsamında Kanyon Bistrot Coco’da ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan ’Şarap Seminer ve Sohbetleri’nde; yemek ve şarap uyumunun temel kuralları, İtalyan şarapları ve şarapçılığı, yıllandırılabilen ve genç içilmesi gereken şarapların özellikleri, şarapta denge, uzunluk, yuvarlaklık nedir, sommelier, winemaker, önolog kimdir, önoloji nedir gibi konulara yer verilecek.

Ayrıca meşhur ’Ne yerseniz O’sunuz ya da Ne iseniz O’nu yersiniz’ sözlerinden yola çıkarak yiyecekler ve içeceklerle özel bağlarımızı nasıl oluşturduğumuzu ve bunun farkına vararak nasıl daha fazla keyfini çıkaracağımızı sağlıklı beslenme ve performans koçu Nezahat Elden, ”Şarapla Sohbet-Aromalar” konulu sunumunda şarapseverlerle paylaşacak.

web: www.kanyonsaraptadimgunleri.com
Facebook: www.facebook.com/Kanyonsaraptadimgunleri
Twitter: http://twitter.com/#!/KanyondaEkimde

Adres: Kanyon AVM, Büyükdere Cad. Levent İstanbul Afiş görseli için : http://www.kanyonsaraptadimgunleri.com/index.html