İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ EN İYİ MÜZELERLE YARIŞTI

Geçtiğimiz yaz bizim de ziyaret ettiğimiz ve bu sayfada hakkında bir yazı paylaştığımız Sunay Akın’ın kurucusu olduğu İstanbul Oyuncak müzesi  Avrupa’daki en iyi çocuk müzeleri arasına Türkiye’yi de taşıdı!

İstanbul Oyuncak Müzesi, kurulduğu 2005 yılından beri sergilediği eserler, müzecilik ve etkinlikanlayışıyla kendini geliştirmeye devam ederek, dünyadaki en saygın oyuncak müzelerinden biri olmayı başardı.

Avrupa Müzeler Akademisi (EMA) her yıl çocuk ve oyuncak müzeleri arasında ödüller vermektedir.İstanbul Oyuncak Müzesi 2012 yılı için bu ödüle başvurmuştu. 17 Ocak 2012 tarihinde, EMA Başkanı Andreja Rihter ve Slovenya-Celje Yakın Tarih Üniversitesi Direktörü Tanja Rozanbergar’ın İstanbulOyuncak Müzesi’nde yaptıkları denetleme ve inceleme sonucunda müzenin adaylığa başvurusu kabul edildi.

Avrupa Müzeler Akademisi’nin (EMA) 20 Şubat 2012 tarihinde yaptığı değerlendirme toplantısısonucunda jürinin belirlediği ve finale kalan 9 ülkeden en iyi 13 çocuk ve oyuncak müzesinin isimleri duyuruldu. EMA, İstanbul Oyuncak Müzesi’ni en iyi müzeler arasında olduğunu açıklayarak, müzenin kendi alanında sahip olduğu yeri ve önemi onayladı.

İstanbul Oyuncak Müzesi’yle birlikte 21 Mart günü İtalya’nın Bologna kentindeki ödül törenine davet edilen diğer müzeler şunlar: Avusturya’dan Frida & Fred-Graz Çocuk Müzesi, Estonya’dan Miia-Milla-Manda ve Tallinn Müzesi, Almanya’dan Labrynth Çocuk Müzesi, Berlin-Junges Schloss ve StuttgartÇocuk Müzesi, İtalya’dan START-Yaratıcı Kültür Laboratuvarı, Hollanda’dan Yahudi Tarihi Müzesi, Tropenmuseum Çocuk Müzesi, Çocuk Kitapları Müzesi ve Villa Zebra Müzesi, Filipinler’den Pambata Müzesi, İsveç’den Jamtli Müzesi, İngiltere’den Çocuk Öyküleri Müzesi.

İstanbul Oyuncak Müzesi’ni kuran şair ve yazar Sunay Akın müzenin başarısıyla ilgili şunları söyledi: “Müzemizin dünyadaki örnekleri arasında en iyilerinden biri olduğuna inanıyorduk. Avrupa MüzelerAkademisi tarafından bunun ilan edilmesi bizi onurlandırdı. Jürinin açıkladığı müzeler çocukdünyasında çalışmalar yapan müzeler arasında en saygın ve en gelişmiş olanlarıdır. Aralarına hemoyuncak tarihinin en seçkin örneklerinin sergilendiği hem de çocuklara etkinlikler düzenleyen müzeler arasından katılan tek müze biziz. Bu müzeler arasına ülkemizi ve İstanbul’u taşırken yalnız değildik; ziyaretçilerimize, Kültür Bakanlığı’na, Kadıköy Belediyesi’ne, sponsorlarımıza ve müze çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Ama, kurulduğu günden beri müzemizde gönüllü olarak çalışan ve uluslararası yazışmalarda, sunumlarda görev alan Gürol Kutlu’ya ayrıca minnettarlığımı sunuyorum.”

İstanbul Oyuncak Müzesi, Avrupa Müzeler Formu (EMF) tarafından düzenlenen ve arkeoloji, bilim, resim/heykel gibi çok farklı konularda çalışmalar yapan müzeler arasından seçilen Avrupa’nın en iyi müzesi yarışmasında ülkemizi temsil etmiş ve de 2011 yılında finale kalan 24 müze arasına girmeyi başarmıştı.

KAYNAK : www.istanbulajansi.com