İSTANBUL PAZARLARI VOL.2 : EKOLOJİK PAZARLAR

Şişli - Feriköy Ekolojik Pazar

Ben İstanbul’un pazarlarına rakip olabilecek çok pazar görmedim şimdiye kadar ülke sınırları dahilinde. Kadıköy’ün Salı pazarı, Bakırköy’ün Cumartesi pazarı, Fındıkzade’nin Cuma pazarı , Beşiktaş’ta yine Cumartesileri kurulan pazar hem büyüklükleri, hem ürün çeşitlerinin bolluğu, esnafın kendilerine özgü satış yöntemleri ve  öte yandan ucuzluklarıyla vazgeçilmezlerimdir benim. Bunlar da ayrıca konumuz olacak elbet. Fakat İstanbul’da bu saydığım halk pazarlarının yanısıra ekolojik pazarından ikinci el eşya pazarına kadar farklı farklı pazarlar bulmak da mümkün . Uzun bir ara verdiğimiz pazar dosyamızın bugün ki  konusu ekolojik pazarlar.

Şişli-Feriköy Ekolojik Pazarı

İkinci el eşya pazarı aklımızda buluna dursun biz rotayı ekolojik pazarlara çevirelim istedim. Düştüm sabah sabah Şişli ekolojik pazarının yollarına. Benim sabahım 9 da başlasa da Şişli’deki ekolojik pazarın müşterileri saat 5 te başlıyorlarmış alışverişe. Oldukça büyük bir alanda kurulan pazarda gördüğünüz her şey doğal. Şişli %100 Ekolojik Pazarı , Türkiye’nin ilk ekolojik halk pazarı olma özelliğini de taşıyor aynı zamanda.  Pazar , Victor Ananias ve Buğday Derneği ekibi girişimleriyle Haziran 2006’da kurulmuş ve ardından gelen diğer ekolojik pazarlar sırasıyla açılmaya başlamış. Diğer pazarlar derken ; Kartal , Beylikdüzü ve Bakırköy’den bahsediyoruz.

Bir yanda sebze , yeşillik ve meyve tezgahları , bir yanda kozmetik ürünleri , deterjanlar , %100 pamuklu kıyafetler diğer yanda da sıcak sıcak yapılan gözleme kokuları, kurabiyeler. Gözüm ve gönlüm açılarak gezdim pazarı.  Aslında bir şey almayıp sadece gezmek için gideceğim dediysem de çok başarılı  olduğum söylenemez. Yine dayanamayıp yeşilliğimi , bundan sonra kendi bahçemden nane maydanoz toplamanın keyfine varabilmek için şimdilik nane fidanlarımı , ekmeğimi , cevizimi aldım.

Bahçeme dikmek üzere aldığım naneler

Bu tip pazarlardan alışveriş merkezlerinde de görmeye başladık. Bu yüzden birine yetişemezseniz mutlaka başka bir yerden almak istediklerinizi sağlayabilirsiniz. Profilo Alışveriş Merkezi’nde açılan ve geçtiğimiz günlerde Buğday Derneği’nin hafta içi de dahil olmak üzere bir dizi etkinlikler gerçekleştirdiği pazar da benim için ve bu tarz pazarların izini sürenler için biçilmiş kaftan gerçekten. Özellikle Göynük ürünlerinin satıldığı tezgah ve tamamiyle el emeği göz nuru takıların satıldığı tezgahlar beni benden aldı. Fotoğrafları işte burada.Ben de onlardan bir şeyler aldım. En büyük sevinci ise bahçeme dikmek üzere aradığım maydanoz tohumlarını bulduğumda yaşadım.

Göynük'ten gelen ürünler

Tohumlar

Sizi bilmem ama pazar gezmek beni gerçekten çok rahatlatıyor.Bir şeyler almasanız dahi sadece dolaşmak için bile gidilebilir bu pazarlara. Tabi ki bir şeyler almadan durmayı başarabiliyorsanız. Unutmadan bu pazarların ikisi de cumartesi günü. Diğer ekolojik pazarlar için tüm bilgiyi Buğday Derneği’nin internet sayfasında ya da facebook gruplarında bulmak mümkün. Bu pazarlarda zaman zaman yapılan etkinlikleri takip etmek için facebook sayfaları oldukça faydalı. Bir hafta sonunuzu mutlaka İstanbul pazarlarından birisiyle renklendirin keyfiniz yerine gelsin.

El emeği göz nuru takılar

El emeği göz nuru takılar

ŞİŞLİ EKOLOJİK PAZARI : Feriköy Sabit Pazarı

Adres: Bomonti Cad. Lala Şahin Sk.

Tekel’in eski bira fabrikasının alt sokağı, otoparkın altı

Ekolojik pazarlar facebook grubu :http://www.facebook.com/group.php?gid=114674690694&v=info

Buğday Derneği : www.bugday.org