İSTANBUL ‘UN YENİ GÖZDE HAVALİMANI: SABİHA GÖKÇEN

Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binası

Kısa bir süreliğine İstanbul dışına çıkacağım. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkıyor uçağım. Genelde sabahın çok erken saatlerinde daha gün ışımadan düşerdim yollara. Ama  bu kez uçuşum daha normal bir saatte olduğundan , çokta acelem olmadığından HAVAŞ kullanmak yerine İETT otobüsünü kullandım ve Anadolu Yakası’nda ufak bir şehir turu yaptım. Bu sırada bir kere daha farkına vardım ki İSTANBUL  çoook büyük bir şehir.

Sabiha Gökçen Havalimanı

Çok değil daha üç sene öncesini hatırlıyorum. Sabiha Gökçen Havalimanı’nı daha çok Pegasus’un kullandığı dönemlerde şimdiki haliyle kıyaslanamayacak kadar ıssız ve küçüktü havalimanı . Çevresi de öyleydi tabi. Yapılanmalar daha yeni yeni başlıyor tabiri caizse in cin top oynuyordu . Ne zaman ki Pegasus burada ciddi bir başarı elde etti işte o zaman bütün gözler Sabiha Gökçen’e çevrildi. Hareketlilik başladı. Önce diğer havayolu şirketleri sonra Savunma Bakanlığı ve hemen akabinde inşaat firmaları yatırımlarını bu bölgeye kaydırdılar. 2008 senesinde artık kapasitesi yeterli gelmeyen Sabiha Gökçen Havalimanı için yeni terminal inşasına başlandı ve 2009 yılının ekim ayında 25 milyon yolcu kapasiteli terminali tamamlandı. Yeni terminal ve uçuş pistinin eklenmesinden sonra 2009 yılını rekor bir artışla kapatarak 6.6 milyon yolcuyu misafir etmiş Sabiha Gökçen. 2010 yılında ise bu rakam 11 milyonu bulmuş. 2011 yılında hedef 17 milyon yolcu. Bir de gündemde ikinci bir pist daha yapılaması var. Bu pistin 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Bu pistin de tamamlanmasından sonra belirli yoğun saatleri tercih eden havayollarının da terminale eklenmesi bekleniyor. Şimdi bile sadece Pegasus değil SunExpress , Anadolu jet gibi bilinen havayolu şirketlerinin yanı sıra 51 havayolu şirketi Sabiha Gökçen’den 66 dış ve 25 iç hat noktasına uçuş düzenliyor. Sabiha Gökçen’den uçuş yapan bu firmalara her gün bir yenisi ekleniyor ya da mevcut firmalar uçuş günlerini, uçuş destinasyonlarını artırıyorlar. Örneğin bunlardan bir tanesi THY’den sonra Sabiha Gökçen ‘i tercih eden Star Alliance üyesi ikinci hava yolu şirketi olan İspanyalı Spanair.

Sabancı Üniversitesi

Otobüsle havalimanına giderken Sarıgazi , Sultanbeyli ve Kurtköy gibi bölgelerden geçiyorsunuz. Ve şehrin geçirdiği değişimi işte o zaman anlıyorsunuz. Havalimanları ya da üniversiteler bulundukları bölgeyi geliştirir ve değiştirirler. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın bulunduğu bölge için de aynı durum söz konusu. (Bu bölgeye yakın bir de Sabancı Üniversitesi var ).Bahsettiğimiz gibi havalimanın kapasitesinin artırılmasından sonra bölge büyük bir dönüşüme uğradı.

Viaport Alışveriş Merkezi

Etrafta bir sürü konut projesi var. Ve her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Havalimanı’na çok yakın gerçekten oldukça büyük bir alışveriş merkezi yapıldı : Viaport. İstanbul’un başka bir bölgesinde yepyeni bir hayat başlamış resmen. Şehrin yoğunluğundan bunalanlar çözümü İstanbul’dan ayrılmadan ama daha sakin yerlere göç ederek bulmuşlar. Bu bölgelere ulaşım eskisine nazaran daha kolay. Anadolu yakasında Marmaray ya da Kartal metrosunun tamamlanmasından sonra eminim sadece Anadolu yakasında oturanlar için değil Avrupa yakasında oturup sık sık Anadolu yakasına geçmek zorunda kalanlar için de daha da kolaylaşacak. Yeni yol çalışmaları da bir yandan devam ediyor. Yolda giderken şunu düşündüm : Evet her şey giderek kolaylaşıyor ama eğer sürekli seyahat halindeyseniz ve hayatınız uçaklarda geçiyorsa sanırım en mantıklısı havalimanına yakın bir ev bulmak. Çünkü Leven’ten Kurtköy’e ekspres olmayan bir İETT otobüsüyle yolculuk normal kısa mesafeli bir şehirlerarası seyahat kadar sürebiliyor. Çok fazla seyahat etmeyenler içinse tabi ki katlanılabilir. En azından İstanbul’un görmediğiniz yerlerini görme şansınız oluyor.  Ben iyi tarafından bakmayı tercih ediyorum. Ya da hiç olmadı her yarım saatte bir hareket eden servisleriyle HAVAŞ gibi bir alternatifiniz var.

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI’NA OTOBÜSLE GİTMEK İSTERSENİZ;

İETT ‘nin 4.Levent’ten hareket eden ( yeni açılan Sapphire Avm’nin hemen yanı ) Sabiha Gökçen Havalimanı’na direkt giden otobüsü : E-3.

Bir de metrobüsün Uzunçayır durağına kadar giden bir hat daha var 16S ki o daha kolay ve kısa bir alternatif bence . Otobüs saatleri için şu siteyi ziyaret edin :

http://www.iett.gov.tr/

HAVAŞ İLE GİTMEK İSTERSENİZ DE ADRESİNİZ ŞURASI:
http://www.havas.com.tr/