İSTANBUL YARDIM OLUP VAN’A YAĞDI

Van’daki depremde zarar gören vatandaşlarımızın bir nebze yarasını sarmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi önderliğinde başlatılan yardım kampanyasında toplanılan ihtiyaç malzemeleri Van’a doğru tırlarla yola çıktı.

İstanbul’un 26 ilçesinden toplanan yardım malzemeleri Çamlıca gişelerinin ilerisinde bulanan bir tır parkında düzenlenen törenle yola çıktı. AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilçe belediye başkanları ve ilçe başkanlarının da hazır bulunduğu törene halkta büyük ilgi gösterdi.

Tırların hareketinden önce konuşan Başkan Kadir Topbaş, deprem bölgesinde her derde deva olmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Büyükşehir Belediyesi olarak şu anda 133 elemanımız orada yoğun gayret içerisinde. Gönderdiğimiz 17 tır yardım malzemesi, araç gerecin dışında şu anda 5 tır daha gönderdik. 22 tırı göndermiş bulunuyoruz. Toplamda Büyükşehir Belediyesi olarak bizim gönderdiğimiz araç sayısı 60 civarında. Günde 30 bin kişiye emek çıkartma kapasitesiyle seyyar mutfağımız orada. Ve günde 5 bin ekmek çıkartan mobil fırınımız orada” dedi.

Bölgeye gidecek İstanbul’daki ilçe  belediye başkanlarının bu konuda orada bir masa oluşturarak, yerleşime, ikamete dayalı, muhtarlardaki kayıtları almak suretiyle yardımları bizzat ihtiyaç sahiplerine takdim etmeleri gerektiğini konuştuklarının altını çizen Başkan Topbaş, “Çünkü kamyon üzerinden tır üzerinden dağıtımın çok sağlıklı olmadığını biliyoruz. Diğer taraftan bölgenin dağlık alanlarında, köylerde yaşanan sıkıntılar tabi ekranlara çok yansımıyor. O bölgelerle ilgili yine il başkanımızın özellikle arzusu ve isteği doğrultusunda ilçe belediyelerimiz köyleri birer ikişer gerektiğinde kardeş edinmek suretiyle oranın yeniden yapılanması, sıkıntıların geride bırakılması adına çalışma yapacaklar ve yaşam normale dönene kadar da bu ilişki devam edecek” dedi.