İSTANBUL’A DÖRT YENİ METRO HATTI MÜJDESİ

Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’ye giden Başkan Topbaş, havalinanda gazetecilere yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma Bakanlığı’nın İstanbul’a 4 yeni metro hattı daha kazandıracağını müjdeledi.

Üsküdar-Çekmeköy Metrosu 38 Ayda Tamamlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 16-21 Haziran tarihleri arasında Washington, Baltimore ve New York’ta yapacağı ziyaretler için ABD’ye gitti. Atatürk Havalimanı’nda gidişinden önce gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da metro taşımacılığına ilişkin 4 hat üzerinde çalışmaları olduğunu söyledi.

Bunların en önemlilerinden birinin Ümraniye üzerinden Çekmeköy ve Sancaktepe’ye kadar gidecek olan Üsküdar-Çekmeköy hattı olduğunu belirten Başkan Topbaş, bu hattın çok önemli olduğunu ve çok yolcu talebinin bulunduğunu dile getirdi. Hattın Tepeüstü’ne kadar olan bölümü için ihaleye çıkıldığını ancak iptal edildiğini hatırlatan Kadir Topbaş, “Şu anda ihaleyi yenileyerek hattın tamamını kapsayan uluslararası ölçekte bir ihaleye çıkıyoruz. Bu hattın 38 ay gibi rekor bir sürede tamamlanmasını planlıyoruz” dedi.

Beşiktaş’tan Mahmutbey’e Metro…

Bunun dışında 3 ayrı metro hattının daha planlandığını ifade eden Başkan Topbaş, bunlardan birinin Kabataş’tan başlayıp Beşiktaş üzerinden Çağlayan’ı da içine alıp, Kağıthane, Alibeyköy, Gaziosmanpaşa, Tekstilkent ve Mahmutbey’e kadar gidecek olan 24 kilometrelik bir hat olduğunu kaydetti. Topbaş, yap işlet olarak yapılacak hattın, takriben günde 700 bin yolcukapasiteli olacağının öngörüldüğünü belirtti.

Diğer bir hattın da Ulaştırma Bakanlığı ile mutabakata varılarak, anlaşılması durumunda Bakanlık tarafından üstlenecek olan Bağcılar Kirazlı’dan başlayıp ve Bakırköy İDO iskelesine kadar yapılacak olan 9 kilometrelik bir hat olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, bir başka hattın ise şu anda Metrobüs hattı güzergahı için düşündükleri ve ileride Silivri’ye kadar uzatılmasını planladıkları Bakırköy-Beylikdüzü arasında yapılacak 25 kilometrelik metro hattı olacağını ifade etti.

Hedef 2013’te Metroyla 5 Milyon Yolcu Taşımak…

Bu hattın da Ulaştırma Bakanlığı ile anlaşılması durumunda Bakanlık tarafından yapılacağını ifade eden Başkan Topbaş, “Bu iki hattı Bakanlığa verip, diğer iki hattı kendimiz yapmayı planlıyoruz. Bunlarla birlikteİstanbul’da kent merkezi yoğunluklu çok ciddi bir metro hattına sahip olacağız” dedi.

Kadir Topbaş, metro hatlarına ilişkin hedefleri hakkında bir soru üzerine, “Şu anda 1 milyon 200 bin yolcu taşıdığımız raylı sistemlerde, açılışı yapılacak metrolar ve Marmaray ile birlikte 2013 yılı sonu itibariyle 5 milyon yolcuyaulaşacağız. Bu çok ciddi bir oran, neredeyse 3 katı yolcu taşıyacağız. Planlananyeni metro hatlarının da bittiğinde 7-8 milyon yolcuyu metro ile taşır hale geleceğiz. Bunlarla birlikte raylı sistemlerdeki ağırlığı yüzde 30-40’lara kadar getirmiş olacağız” diye konuştu.

İDO Satıldı Parasıyla Yeni Otobüsler Alınacak

İDO’nun satışının gerçekleştiğini ve elde edilen gelirin bir kısmıyla İETT’ye 500yeni otobüs alınacağını aktaran Topbaş, “Kurduğumuz Otobüs A.Ş. şirketi de ilk etapta 172 otobüsü devreye aldı. Bu sayıyı 1500’e çıkaracaklar. Yaniİstanbul’da toplamda 2 bin yeni otobüsü devreye sokmuş olacağız. Mevcut halk otobüslerini de 2013 sonuna varmadan yenileyeceğiz. Kaliteli, konforlu, klimalı otobüsler olacak. İETT ve halk otobüslerinin renk tasarımlarını da yenileyerek bu kente yakışır hale getireceğiz. Biliyorsunuz İstanbullular şimdi taksisini de seçiyor. Taksiler de yeni dizaynı ile çok daha estetik, güvenli ve donanımlı hale geliyor” şeklinde konuştu.

KAYNAK : www.ibb.gov.tr