İSTANBUL’A HAYAT VERECEK 25 DEV PROJE

istanbul'a hayat verecek projeler

İstanbul tarihi bir dönüşüm yaşamaya hazırlanıyor. Ulaşım ve çarpık yapılaşmadan dolayı yaşanmaz hale gelen İstanbul’u hayata döndürecek 25 proje planı hazırlandı.

Boğazdan teleferik geçecek, havadan tramvay gidecek.

Dünyanın en gözde başkentlerinden biri olan İstanbul, yeni yatırımlarla birlikte hak ettiği itibarı yavaş yavaş almaya başlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı projeler hayata geçirildiğinde, İstanbullular yaşanabilir meydanlara ve yapılara kavuşacak iken, ulaşımda ise yaşanan eziyet bir nebzede olsa sona erecek.

İstanbullular’ın en fazla dert yakındıkları konuların başında ulaşım sorunu geliyor. Ancak bu sorunu çözmek için bir çok farklı yol denense de 16 milyon nüfuslu, trafiğe her gün 479 aracın çıktığı ve toplamada 3 milyona yakın aracın gün içerisinde seyir halinde olduğu dev metropolde bu sorunu çözmek için sadece yatırımlar yetmiyor, vatandaşında yapılan yatırımları tercih etmesi gerekiyor.

İstanbul’un en büyük sorunlarından bir diğeri ise çarpık yapılaşma ile çürük yapılar. Deprem riski bulunan İstanbul’da dayanıksız ve sağlıksız konutların bir an önce elden geçirilerek, depreme dayanıklı hale getirilmesi ve İstanbul’a yakışan bir görüntüye kavuşturulması gerekiyor.

İşte dev metropolün belinde kambur gibi duran bu iki ana sorunun çözümü için İstanbul Büyükşehir Belediyesi harekete geçti ve İstanbul’un dünya metropolleri arasında yıldızını parlatacak bir dizi projenin bilgilerini yayınladı. Yayınlanan projeler arasında, mega kentin önemli noktalarının yayalaştırımasından metro projelerine, kentsel dönüşüm projelerinden stratejik dönüşüm projelerine, Boğaz’a teleferikten toplu taşıma için tercihli yola kadar bir birinden farklı projeler yer alıyor.

iŞTE O PROJELERDEN BAZILARI

Turistik Ekspres Tramvay Projesi

1.KARAKÖY LİMANI, SULTANAHMET ARASI TURİSTİK EKSPRES TRAMVAY PROJESİ

Karaköy Limanı’ndan Curise gemileri ile gelen turistlerin, Sultanahmete tramvay ile getirilip götürülmesinin amaçlandığı projede, 2’li dizi şeklinde çalışan tramvaylar ile tek seferde 500 yolcu taşınması hedefleniyor.

2.BEYOĞLU – KASIMPAŞA – HASKÖY CADDESİ YOL REHABİLİTASYON PROJESİ
Proje ile Haliç’in Kuzey yakasındaki ulaşım ihtiyacı ile Şişhane – Kasımpaşa – Hasköy  ve  D100 bağlantısı sağlanacak. Proje ile Haliç kenarındaki bütün yollar 2 şerit gidiş,2 şerit geliş olacak. Ayrıca Sütlüce – Şişhane arasındaki trafiği rahatlatacak tünel inşa edilecek.

Üsküdar-Sancaktepe Metro Projesi

3.TAKSİM MEYDANI YAYALAŞTIRMA PROJESİ

Taksim Meydanı’ndaki otobüs durakları, otobüs bekleme peronları ve yanındaki yol kaldırılacak. Tarlabaşı Bulvarı tamamen yer altına indirilecek. MC Donald’s önündeki otobüs durakları yer altına alınacak ve alt geçitten meydana yaya çıkışları verilecek.

4.ÜSKÜDAR – ÜMRANİYE- ÇEKMEKÖY – SANCAKTEPE METROSU

İhalesi 23 Şubat’ta yapılan hatta 16 istasyon bulunacak. Tamamı yer altında olavak olan hattın günlük yolcu sayısının 688 bin kişi olacağı öngörülüyor. Proje tamamlandığında ise Marmaray projesi ile entegre olacak.

Silikon Vadisi Projesi

5.ÜSKÜDAR MEYDAN PROJESİ

Sahil yolu, Harem ve Kuzguncuk yönlerinden ‘’U’’ dönüşü yapılarak meydan kısmında kapatılacak. Selman-I Park Caddesi ile Paşalimanı Caddesi arasına 300 M uzunluğunda karayolu tüneli yapılacak. Bin 940 araç kapasiteli iki yer altı otoprakının yapılması planlanırken, yer altı otoparklarında 50 dükkanda yer alacak. Proje ile ilgili 100 yapının yıkımı planlanıyor.

6.HAYDARPAŞA YENİLEME PROJESİ

Bölgede uygulanacak proje kapsamında

Harem Bölgesi: Mevcut otobüs terminalinin kaldırılması ve bu alanın kültürel tesis alanı ve yeşil alan olarak düzenlenmesi hedefleniyor.

Liman Bölgesi: Mevcut olan yük limanı kaldırılarak yerine daha küçük ölçekli, turizmede hizmet edecek yolcu limanı yapılması hedefleniyor.Bölgede Heliport alanı düzenlemesi öngörülüyor.

7.CENDERE TEKNOLOJİ VADİSİ / SİLİKON VADİSİ

Proje’nin Kağıthane ve Şişli ilçe sınırlarında toplam 230 hektarlık bir alanda yapılması planlanıyor.  Proje kapsamında Üniversite alanları, AR – GE birimleri, ileri teknoloji enstitüleri, BİO Teknoloji,  İlaç Ensdüstrisi, Yazılım, Bilgi ve Enformasyon Teknolojileri Birimleri Vb. Alanlar yer alacak.

istanbul Finans Merkezi Projesi

8.İSTANBUL FİNANS MERKEZİ PROJESİ

Kamu bankaları, SPK, BDDK gibi kamu finans kurumlarının  taşınmasını ön gören Proje için Ataşehir ve Şişli – Büyükdere – Levent aksı ön plana çıkıyor. Bölgeye ulaşım için ise Metro çalışmaları yapılıyor.

9.KARTAL KENTSEL DÖNÜŞÜM PLANI

Kartal’da 330 hektarlık alandaki proje ile bölgede nitelikli iş gücünü barındıran, bir ticaret merkezi oluşturulacak.Kartal’dan Gebze’ye kadar uzanacak olan bu merkez 4.5 milyon nüfusa hitap edecek. 5 milyar dolarlık bir yatırımla 100 bin çalışanın olacağı modern bir merkez olacak.

10.BOĞAZ VE HALİÇ’E TELEFERİK PROJESİ

Boğaz’a ve Haliç’e teleferik yapılması ile ilgili fizibilite çalışmaları devam ediyor.
Boğazda : Zincirlikuyu – Altunizade – Çamlıca Tepesi ile Rumeli Hisarı – Otağtepe alternatifi üzerinde ekspertiz çalışması devam ederken, Haliç’te ise: Rami Kışlası Eyüp ile Sütlüce arasında teleferik projesi planlanıyor.

Kaynak : www.haber10.com