İSTANBUL’DA ÇERKEZ MUTFAĞI : FICCIN

FICCIN

İstiklal caddesinde bazen bir şeyler yemek için çok yer vardır bazense hiç yoktur. İşte böyle kararsız zamanlarda Kallavi sokakta yer alan Fıccın yetişir imdadınıza. Kışın içerisi sıcacıktır , yazın da Kallavi sokağı hafif esen rüzgarla serinletir. Bir de bunlara FICCIN ın yemekleri eklenince değmeyin keyfinize.

Adını ünlü bir çerkez yemeği olan Fıccın dan alan bu restaurant bundan 15 yıl önce Kallavi sokakta ufacık kendi hailnde bir dükkanla başlamış işe. Şimdiyse Kallavi sokağı ve çerkez mutfağı denilince akla gelen ilk şey FICCIN. Bu sokakta üç dükkanı bulunuyor. İşletmecisi bir bayan: Leyla Kılıç Karakaynak. Mönüsünde ağırlıklı olarak çerkez yemekleri var. Fıccın, gabın ( çerkez mantısı ) , çerkez tavuğu, velibah gibi çerkez mutfağının özel tatlarını burada neredeyse her gün bulabilirsiniz.

Ben her gittiğimde başka bir çerkez yemeği denemeye gayret gösteriyorum ama Fıccın da sevdiğim diğer bir şey de mönüsünün çerkez yemekleri dışında alternatifler ve değişik tatlar sunabiliyor olması. Sebze yemeklerinden et yemeklerine ( tavuk , kırmızı et, balık ) uzanan geniş bir yelpazesi var mönüsünün. Yani ne yemek isterseniz onu bulabilirsiniz FICCIN da. Hatta bazen seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Isırgan otu çorbasını ya da roka çorbasını ilk defa FICCIN da görmüş ve denemiştim. Çokta beğendim. Bu mönü her gün yenileniyor. Haftalık değil günlük olarak belirlenip internet sitelerinde ilan ediliyor.

Patatesli Çerkez Mantısı

Roka Çorbası

Henüz denememiş olsam da FICCIN’ ın kahvaltısı da en az yemekleri kadar meşhur. Özellikle poğaçaları için ilk açıldığı dönemlerde sokakta upuzun bir kuyruk olurmuş.

Yemeklerinin lezzetli olmasının bir diğer sebebi de Fıccın ‘nın sahibi Leyla hanımın malzeme seçiminde yaptığı tercihten kaynaklandığını düşünüyorum. Sebze meyveyi Ömerli’den, Cendere Yolu’nda, Paşabahçe’deki bahçelerden alıyor narenciye Antalya Çıralı’dan geliyormuş. Yani genelde doğal rünler kullanılıyor. Malzemeleri tanıdığı ve paraya ihtiyacı olan kadınlardan almaya özen gösteriyor. Peynir, turşu, yoğur, kurutulmuş biber ve patlıcan kadınların ürünleri. Mutfakta da ağırlıklı olarak kadınlar çalışıyor. FICCIN da tam bir kadın dayanışması var.

Taksim de ne yesek nerede yesek diye düşünüyorsanız , hep aynı şeyleri yemekten sıkıldıysanız bir gün mutlaka KALLAVİ sokağa uğrayın. Önden FICCIN ‘nın farklı çorbalarından , ardından çerkez mantısı üstüne bir de haşhaşlı revani siparişi verip kendinize güzel bir ziyafet çekin. Unutmadan belirtelim FICCIN da içki servisi de yapılıyor.

FICCIN İLETİŞİM :  Kallavi Sok. No:13/1 – 7/1 Beyoğlu / iSTANBUL

0 212 293 37 86 – 245 48 58

http://www.ficcin.com/

Tags: ,