İSTANBUL’DA EYLÜL BEREKETİ

İstanbul artık konser sezonunu açtı. Hiç kapatmadı ki dediğinizi duyar gibiyim. Evet öyle de denilebilir. Ancak yazın rehavetini üzerinden atan güzide şehrimiz dünyanın ağır toplarına ev sahipliği yapıyor.

Geçtiğimiz hafta Red Hot Chili Peppers, Cuma günü Stevie Wonder ‘ın ardından 19 Eylül Çarşamba günü eş zamanlı olarak gerçekleşecek iki konser klonlanmanın ya da aynı anda iki farklı yerde bulunabilmenin keşfi şimdiye kadar yapılmış olsaydı dedirtecek türden.

Beni daha çok heyecanlandıran ilk konserden başlayayım. En son O’nu Türkiye sınırları dahilinde dinlediğimizde bir daha kim bilir ne zaman görürüz demiştik ya da görür müyüz acaba diye şüphelere düşmüştük. Buğulu sesi , sahnedeki duruşu, yıllara meydan okuyuşu, şarkıları ile bambaşka bir yere sahip kendisi. ” Dance me to the end of love” desem hepinizin beyninde melodi çalmaya başlayacak eminim. Ve kimden bahsettiğimi anlayacaksınız. Evet ta kendisi Leonard Cohen ‘den bahsediyoruz. Efsane müzisyen, söz yazarı ve de şair Cohen, 2012 Old Ideas Dünya Turnesi kapsamında, 19 Eylül 2012 tarihinde sadece bir konser için İstanbul’a geliyor. Ülker Sports Arena’da saat 20:30′da başlayacak konser için biletler satışa çıktı bile. Bitmiş bile olabilir ama hala bir ümit var.

Gelelim diğerine . DEAD CAN DANCE . 1980 ve 90′ların zamanına göre en özgün topluluklarından birisi olan ve akıllarımıza İstiklal Caddesi’nde uzunca bir süre çalan “Saldek” ile kazınan Dead Can Dance uzuuuun upuzun bir aradan sonra yeni çıkardığı albüm için bir araya gelen grup dünya turnesine İstanbul’dan başlayacak. Grup, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde saat 21:30 hayranları ile buluşacak.

 

Durun bekleyin. Henüz bitmedi. 2 konserimiz daha var.

 

KINGS OF CONVENIENCE : Nisan ayı içerisinde Türkiye kadar gelen ancak  sağlık sebeplerinden dolayı konseri erteleen King of Convenience seyircisine bu haberi vermekten mutluluk duyorız. Grup nşhayet 26-27-28 Eylül tarihlerinde Türkiye’de olacak. Nisan ayında sadece iki gün konser vereceği bilinen grup. Bu kez ekstra bir gün daha kalacak. B ekstra günün biletleri hafta çinde satışa çıkacakmış bizden söylemesi.

BERLİN FİLARMONİ ORKESTRASI : Klasik müzik severlerin gerçekten kaçırmaması ve ne yapıp ne edip  gitmeleri gereken bir konser olduğunu düşünüyorum.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 40. yılında İstanbul’da ağırlayacağı  günümüzün en önemli klasik müzik oluşumlarından biri sayılan Berlin Filarmoni Orkestrası 27 Eylül Perşembe akşamı saat 20.00’de Haliç Kongre Merkezi’nde konser verecek. Konserin solistleri ise kariyerlerini yurt dışında başarıyla sürdüren çellist Efe Baltacıgil ve Berlin Filarmoni Orkestrası’na seçilen ilk Türk sanatçı unvanıyla 2009 yılından bu yana topluluğun üyesi olan kontrbas sanatçısı Fora Baltacıgil.