İSTANBUL’UN ARA SOKAKLARI : KERMES VAR !!!

Sıcak sıcak gözlemeler

Arkadaşlar aranızda gözleme sevmeyen var mı ? Bence yoktur, olmamalı. Sıcacık, üzerinden dumanları tüten gözleme her şekilde kabulümüzdür ancak hazır yufka ile değilde güzelce yoğurulmuş ve açılmış hamurdan yapılan gözlemenin verdiği tat çok başka değil midir? Böyle bir gözlemeyi bulmaksa artık çok zor İstanbul ili dahilinde. Derkeeeen kendimi ara bir sokakta, üzerinde sıcacık iki patatesli gözlemenin olduğu bir masada otururken buldum kendimi. Yanında da taze demlenmiş bir bardak çay. Kafanızda ara sokak , İstanbul, eski usül gözleme  ilişkisi kuramamış olabilirsiniz ama İstanbul’da her an her yerden hiç beklemediğiniz bir şeyler çıkar bilirsiniz. Biz bu şehri bazen sırf bu yüzden sevmez miyiz ?

Gözlemeler yapılırken

Aslında konumuz gözleme olmayacaktı. Kermes vardı bu bahsettiğim ara sokakta. Kermestir , pazardır uğramadan edemeyen bir insan olunca durmadım hemen girdim içeri. Bu kararda girişte yukarıda bahsettiğim gözlemelerin yapıldığını görmemin etkisi de var tabi. Kermesleri gezmeyi severim . Çünkü gerçekten emek verilerek yapılmış bir sürü farklı ürünü görece daha ucuza bulabilirsiniz.

Diğer yemekler

Sivas’ın Çınarlı Köyü Kalkındırma ve Yaşatma Vakfı tarafından düzenlenen bu kermeste de bayanların aylar süren hazırlıklarının ürünü Sivas iline ait  el işleri , çok lezzetli  yemekler ve emek en önemlisi güler yüz vardı.

El işleri

Kermesler ayrıca bilinen en güzel yardımlaşma yöntemidir bana göre. Herkes karınca kararınca , elinden geldiğince bir parça ekler emeğinden, kendinden . Sonra o emekler büyür, çoğalır başka birilerinin faydasına dönüşür. Her birisi İstanbul’un farklı farklı bölgelerinden gelen Sivas’lı bayanlar da İstanbul’da yaşasalar da  doğdukları , büyüdükleri yerlere olan vefa borçlarını bu şekilde ödüyorlar. Kermesten elde edilen gelir köylerinde yardıma ihtiyacı olan kişiler için harcanıyor. Bu sefer iki gencin tedavisi söz konusu. Bu yüzden ellerinden gelen bütün çabayı gösteriyorlar. Kermes haricinde vakıfa ait olan bina da sipariş üzerine mantı ya da katmer de yapıp satıyorlar.

Onların çabalarına biz de bir katkıda bulunalım sitemizde bahsedelim istedik. Siz de katkıda bulunmak ister en azından bir gözleme yiyeyim derseniz adres şu :

Mecidiyeköy Mh. Darcan Sok. No : 10   ŞİŞLİ/Mecidiyeköy