İSTİKLAL CADDESİ’NİN ZEMİNİ YENİLENİYOR

 

Başlığı bile okuduğunuzda size yine mi dedirtecek bir haber var. İstiklal Caddesi’nin zemini yenileniyormuş. İstiklal Caddesi’nin parle taşları Beyoğlu Belediyesi’nin en büyük sorunlarından birisiydi. Yürümeyi imkansız hale getirip , seke seke yol aldığımız İstiklal Caddesi’nin taşlarını bu hale getiren sebebi bularak belediye yeni çalışmalara başlanacağının ve İstiklal Caddesi’nde bundan böyle parke taşları yüzünden kazı yapılmayacağının müjdesini vermiş.

İşte İstiklal’in parke taşlarını yerinden oynatan o sebep !!!

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstiklal Caddesi’nin sürekli yenilenen parke taşlarıyla ilgili ‘Tramvayın verdiği titreşim kaplamaları bozuyor’ dedi ve ekledi: Yeni bir düzenleme yapıyoruz. Artık İstiklal Caddesi yılda 40 defa kazılmayacak.

İSTİKLAL CADDESİ’NİN KIRIK TAŞLARI

İstiklal Caddesi ile ilgili habercilerin sorusu üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Nostaljik tramvayın verdiği titreşim bütün kaplamaları söküyor, bozuyor. Yani harcın bağlayıcılık özelliğini koparıp atıyor. Bir türlü üzerinde malzeme tutmuyordu. Beton döktüğünüz zaman da devamlı kazılan bir cadde… Yılda en az 40 defa kazılıyor maalesef. Kablo geçişi, doğalgaz geçişi gibi. Bunlardan dolayı ciddi bir sıkıntı yaşandı. Biz yeraltındaki çalışmayı kurul kararlarını da almak suretiyle bitirdik. Yüzey kaplaması ile ilgili de yeni bir düzenleme yapıyoruz. Yolun her iki tarafında da sağlı sollu bir kanal geçiyor. Buradan elektrik kabloları geçecek. Bir daha İstiklal Caddesi kazılmayacak. Kablolar oradan geçecek. Artık bir daha da bu sıkıntıyı yaşamayacağımız . İstiklal Caddesi artık İstanbul’a yakışır hale gelecek. Sultanahmet’i gördünüz. Yaptık, gelenler de çok memnun. Burayı da böyle kalıcı, sıkıntı yaşamayacağımız bir hale getireceğiz” dedi. Habercilerin çalışmaların ne zaman biteceğini sorması üzerine Kadir Topbaş, “Kaplama çalışması için bir iki malzeme ve döşeme seçimimiz var. Onunla ilgili önümüzde hafta heyetle birlikte yerinde göreceğiz. Beyoğlu Belediye Başkanı ile hangisi uygun diye karar vereceğiz. Ve hemen başlayacağız” dedi.

KAYNAK : www.gazetevatan.com