JAZZ KALPLİLER FESTİVAL SİZİ BEKLER

İstanbul Caz Festivali, 40’ın üzerinde konser, 300’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyla bu yıl 18. yaşını kutluyor. Bu yılki konserler Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Arkeoloji Müzesi, Aya İrini Müzesi, İstanbul Modern, İstinyePark, Salon ve The Marmara Esma Sultan gibi klasikleşmiş mekânların yanı sıra ilk defa bir konser mekânı olarak kullanılacak olan Tersane Sahnesi ve santralistanbul Kıyı Amfi’de gerçekleşecek. Tünel Şenliği’ndeki mekânlar da dâhil olmak üzere toplam 25 farklı etkinlik mekânı ile festival şehrin farklı noktalarına yayılacak.

Ayrıca Müzik dehası Miles Davis’in ölümünün 20. yılında, sanatçıya saygı duruşu niteliğinde bir proje hayat buluyor. Davis’le daha önce çalışmış üç efsane isim, Marcus Miller, Wayne Shorter ve Herbie Hancock, Amerikalı müzik dâhisi Miles Davis’in anısına düzenlenecek olan bu konserde bir araya gelecek.
Gelmiş geçmiş en büyük müzik efsanelerinden biri olarak kabul edilen, kült ikili Simon and Garfunkel’in itici gücü, ozan şarkıcı geleneğinin öncülerinden Paul Simon, İstanbul Caz Festivali’nin konuğu olarak ilk defa İstanbul’a gelerek hayranlarının uzun süren bekleyişine son veriyor…

Festival içinde festival

Caz Festivali’ni bu sene de sokaklarda görebileceğiz.2 Temmuz Cumartesi günü düzenlenecek Tünel Şenliği’nde, Tünel ve Galata meydanlarında kurulacak ana sahnelerin yanı sıra Beyoğlu, Şişhane, Galata, Asmalımescit bölgelerinde sokaklarda ve birçok farklı mekânda gerçekleştirilecek konserler, atölye çalışmaları, özel sergiler, ikramlar ve etkinliklerle, “festival içinde festival” geç saatlere kadar devam edecek.

Mekânlar ve Sanatçılar

Genç Caz gruplarının da konser vereceği Galata ve Tünel‘de kurulacak iki ana sahnedeki ücretsiz konserlerle bütün bölgede bir festival atmosferi yaşanırken gece boyunca seyirciler değişik mekânlar ve sahneler arasında mekik dokuyarak, birbirinden farklı etkinliklere katılacak. Salon, Nardis Jazz Club, Hollanda Konsolosluğu Bahçesi ve Muammer Karaca Tiyatrosu gibi Tünel bölgesinin birbirinden renkli mekânlarında gece boyunca sahne alacak sanatçılar arasında Larry Graham & Graham Central Station, The Panorama Jazz Band, Emir Ersoy Projecto Cubano, Maffy Falay Sextet, Jungle Boldie, Timuçin Şahin Quartet ve 2010 Türkiye‘de Japonya yılı etkinlikleri kapsamında konser verecek Michiko Ogawa gibi isimler yer alıyor.

Her detayı düşünmüş ve bu etkinliğe özel bir harita da hazırlamışlar. Buyurun buradan :

Beyoğlu Belediyesi‘nin de işbirliğiyle gerçekleştirilecek bu şenliğe bölgedeki restoran, kafe, bar ve mağazalar da geliştirdikleri özel içeriklerle katılacak.

Tünel Şenliği
Tünel, Galata ve Şişhane
3 Temmuz Cumartesi, 18.00-23.00
Biletler 35 TL / Öğrenci 20 TL / Sınırsız Şenlik* 50 TL

*Bilekliklerini SINIRSIZ ŞENLİK biletiyle alan müzikseverler, Hollanda Konsolosluğu Bahçesi’nde gerçekleştirilecek Jungle Boldie konserini de izleyebilecek.

Bolca ilkin ve muhteşem buluşmaların yaşanacağı festival bu sene unutulmazlar arasına girecek gibi görünüyor.

Daha detaylı bilgi için: http://caz.iksv.org/tr gidelim ve sonra mikrofonumuzu ilk defa Türkiye’yi ziyaret edecek olan Paul Simon’a uzatalım. Evet sendeyiz sevgili Simon :