“KAYIP CENNET”İMDEN BAKARKEN

KAYIP CENNET - PARADISE LOST

Adını İngiliz edebiyatının Shakespeare’den sonra en büyük şairi kabul edilen John milton’un 12 ciltlik başyapıtından alan “KAYIP CENNET “ sergisini dolaştık geçtiğimiz günlerde  Milton’un bu eseri insanın cennetten kovuluşunu ve tanrının şeytanla mücadelesini anlatır. Serginin merkezi de hemen hemen bu fikir üzerine kurulu : Kayıp, yitirilmiş ve yeniden keşfedilmesi imkansız bir doğa.

Sergide sık sık insanın doğa ile ya da doğanın insan , teknoloji  ve kültür ile  karşılaşmasına tanık oluyoruz. Örneğin Francis Alys’in “ Gece Nöbeti “ adlı çalışmasında izleyici Haydut adlı bir tilkiyi Londra’daki Ulusal Portre Galerisi ‘ nde serbest bırakıp kapalı devre kamera sistemiyle gözetler. Çoğu zaman kendi doğasının vermiş olduğu davranışları sergileyen tilkinin bazı hareketleri turun sonunda rahatı bozulup sabrı taşan , ortalarda dolanan , resimlere artık daha kısa kısa bakmaya başlayan bir müze ziyaretçisini andırır. Bu noktada hayvan ve insan davranışlarının şaşırtıcı benzerliği görülür.

Büyüteç

Serginin temelinde “Bozulmamış, doğal bir dünya var mıdır?”, “Doğa tasarımız aslında kültürel bir kavram mıdır?”, “İnsanın egemenliği geri dönüşü olmayan bir noktaya kadar yayılıp, doğanın yok olmasına neden olabilir mi?”, “Teknoloji, ‘yeni doğa’ olabilir mi?” soruları bulunuyor ve video yerleştirmelerini izlerken bu soruları sorgulamaya başlıyorsunuz.

Sonsuz Ben

Özellikle1983 yılına göre ufuk açıcı bir çalışma olarak nitelendirilen ve bana göre kaotik ve etkileyici olan  “ Marş “ ı izlerken benim de aklıma “Doğa insana ne kadar dayanabilir ya da bunun bir sonu var mıdır ? Bu karşılaşma sonunda egemenliğini ilan eden hangi taraf olacak ?” soruları geldi.

Kürotörlüğünü Paolo Colombo ve Levent Çalıkoğlu’nun yaptığı sergide bahsettiklerimiz de dahil farklı kuşak ve coğrafyalardan 21 sanatçı ve eseri bulunuyor. Kimler bu 21 sanatçı : Doug Aitken Francis Alÿs, Qiu Anxiong, Katerina Athanasopoulou, Jim Campbell, Ergin Çavuşoğlu, Shaun Gladwell, Emre Hüner, Nina Katchadourian, Ali Kazma, Laleh Khorramian, Armin Linke, Guy Maddin, Rivane Neuenschwander, Ulrike Ottinger, Tony Oursler, Pipilotti Rist, Charles Sandison, Kiki Smith, Bill Viola, Pae White.

Dayanıklılık

24 Temmuz’da sona erecek olan bu sergiye mutlak suretle bitmeden gitmeniz ve özellikle benim favorilerim olan ; Büyüteç , Dayanıklılık , Sonsuz Ben ve Bulutlar adlı videoları izlemeniz şiddetle tavsiye edilir. Gidin, gezin arada bir es verip kendinizi İstanbul Modern’in güzel manzarasında bir kahve ya da leziz bir cheese cake ile ödüllendirin sonra devam edin. Güzel bir gün geçirin.

Sergi nerede : İSTANBUL MODERN’ de. Ve İstanbul Modern Pazartesi günleri hariç her gün saat 20:00 ye kadar açık , Perşembe günleri ise ücretsiz.

Tags: