KAYIT DIŞI ETKİNLİKLER ve ANOMİK MASALLAR DİYARI

Kayıtdışı, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin oluşturduğu “tasarım”ı eğitimin düzenli yapısından kopararak kişiler üzerinde farkındalık yaratmayı ve onları aynı platformda buluşturmayı amaçlayan bir insiyatif.

Bu senenin konusu “ Anomi “ olarak belirlendi. Ve bu doğrultuda 7-12 Şubat tarihleri arasında düzenledikleri atölyelerde anomi konusuna farklı cephelerden yaklaşıldı.

Bendeniz yürütücülüğünü Banu Taylan’ın üstlendiği Anomik Masalllar Atölyesi’nde katılımcıydım.

Neydi anomik ve masal atölyesinde neler yapacaktık ?

“Anomik; süreklilik duygusunu kaybetmekte olan, kişisel ve toplumsal yükümlülüklerini ve bağlarını yitirme durumunda olan bireyin yaşadığı ruhsal bozguna denir.Bütün bu bildiklerimizi içimize, hayal gücümüze işleyenleri altüst edecek Anomik Masalları nasıl anlatırız kısaca sesli düşündükten sonra ilk bir saat gözü açık kontak, gözü kapalı ses ve masal anlatma ısınması yaptıktan sonra bir saat doğaçlama kulaktan kulağa ucu bucağı olmayan bir anomik masal anlatacağız. “ demişti Banu.

Hayal gücünü altüst etmek , sürprizlere açık olmak, organizma olabilmek ve masalların içine düşmek… Kısacası kendi masalamızın kahramanı olmak ya da hayal gücümüze sınırlar çizmeden kendi masalımızı yazmak, anlatmak. Heyecanlı olacağa benzer düşünceleriyle gittim olay mahaline.

Önce hepimiz biraz çekingeniz. Ürkek hareket ediyoruz. “ İçinizden geldiği gibi davranın.” diyor Banu. Ama içimiz buna izin vermiyor “ Artık koca kız oldun.” diye söylenip duruyor. Bir gün iki gün böyle geçerken gözler kapanıyor. Ve bu dünyadan el ayak çekiliyor. Gıcırtılı bir kapıyı aralayarak bırakıyoruz kendimizi kapı dışında dalıyoruz masal alemine..

Ben artık ben değilim. Diğerleri de artık bambaşka haldeler. Ses olduk, rüzgar olduk, canavar olduk, güneş kucak açtı bize , çiçek olduk açıldık. Seslerin, seslerimizin farkına vardık. Etrafta ve bizde o kadar çok ses vardı ki kulak kabartınca ve o sesler öyle başka hallere büründüler ki masallara konu olunca.

Prenses olduk bir ara. Bize göre altı prenses bir prense sevdalandık, dışardan size göreyse bambaşka. Altı koca kalp olduk güm güm çarptık. Kah seyreyledik biz alemi kah seyreyledi alem bizi. Ama her iki tarafta da çok eğlendik. Masal alemine giriş biletimiz var artık. Aynı ekip ara ara masal aleminde buluşmak üzere sözleştik. Bir dahakine sizi de bekleriz.

Atölyemizin yürütücüsü Banu Taylan hakkında bilgi almak için şuralara tık tıklayınız:
posted by gezerbocek