KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ

Uzun çook uzun zaman oldu ev-iş arasındaki yolumdan sapmayalı, ara sokaklara dalıp yepyeni keşiflere çıkmayalı. İstanbul ile hemhal olamadım. Fazlaca ıskaladım bir çok şeyi. Vakti olanların gitmekte kararsız kalacağı kimler geldi , nice yıldızlar kayıp gitti gözümün önünden diye düşündüm bakın kimleri sıraladım.

1.MADONNA

Çok istemiştim gerçekten bu konserde bulunmayı hem de çook. Hele hele Superbowl Halftime Show’daki performansını izleyip Türkiye’ye geleceğini  öğrendikten sonra heyecandan kalbim ağzımda atmaya başlamıştı. Kaç kere görürdü ki bu gözler bu efsane kadını bir kez daha.

Ama olmadı, olamadı. Ne yapalım biz de anlatılanlarla yetindik. Ama İstanbul’u salladığı, giden herkesin belleğinde derin ve güzel izler bırakan bir konsere şahit oldukları aşikar. Bir Madonna geldi geçti İstanbul’umdan.

 

 

2. LA FURA DELS BAUS

Barselona’dan Atina’ya, Salzburg’dan Milano’ya, Tokyo’dan Sydney’e dünyanın belli başlı kentlerinde, operalarında, tiyatrolarında vurucu, şaşırtıcı, renkli yapıtlar sergileyen dünyaca ünlü La Fura dels Baus topluluğunun İKSV için özel olarak hazırladığı “İstanbul İstanbul” adlı projesinin dünya prömiyerini Haliç Camialtı Tersanesi’nde gerçekleştirdi.

Ben ne kadar şanslıydım ki 21 Haziran’da yapılacak ilk gösteriden hemen önce genel provalarını izleme fırsatı buldum. 60 kişilik gurubun içinde başarıyla yer alan arkadaşım Burcu Güloğlu’na ne kadar teşekkür etsem az olur sanırım.

Çünkü topluluğun yaptığı gösteri özellikle bir İstanbul sever için tarifi imkansız kılıyor. İKSV’nin 40. yılı için özel olarak hazırlanan bu gösteride kocaman bir top içinde gökyüzünde salınan oyuncular, yine Haliç’e tepeden bakan bir uçan at ve 60 kişiden oluşan bir insan kulesi , dokuz metre boyunda bir dişi kuklanın dudaklarından dökülen Cahit Sıtkı’nın İstanbul’u Dinliyorum dizeleri ve bir kum saati içinden yükselen canlı nağmelerle La Fura dels Baus bize gerçekten rüya gibi bir gece yaşattı.

 

3. ZAZ

 

Facebook kullanan çoğu kişinin “ Muhteşeeemmm”  yorumlarıyla en az bir defa paylaştığı “Je Veux” adlı parçasıyla bir anda ortalığı kasıp kavuran ZAZ Türkiye’ye geliyordu gelecekti tartışmalarının ardından 27 Haziran gecesi Maçka Küçük Çiftlik Park’ta 2.kez hayranları ile buluştu.

 

4.TOM JONES

Eğlenceli klibi ve hareketli ritmiyle bir çoğumuzun yaz aylarına damgasını vurmuş bir parça ile tanıyoruz hepimiz O’nu.  Ama daha da eskiler “ Delilah” ile de bilirler “Kiss” ile de . Ak saçlı bir “ Sex Bomb “ geldi İstanbul’a. Boğaza karşı hafif hafif rüzgar eserken sevenlerine unutlmaz bir gece yaşatarak ülkemizden ayrıldı.