LALE DEVRİ YAŞANACAK

Bir yandan beton kütleleri tarafından yutulurken bu şehir, diğer taraftan gelen umut yeşerten bu haberlere inanmak istiyorum. Diğer yapılanlarının yanında devede kulak kalıyor tabi.

İstanbul’un buram buram (!) Haliç koktuğu devirleri hatırlayanlarınız vardır. Bir ıslah çalışması sonrasında o dönem geride kaldı. Şimdi bir başka kurumuş ve pislikle boğuşan noktayı yeniden canladırmak için uğraşıyorlar. Önce mahvedip korumamak ve sonradan kurtarmaya çalışmak ne kadar mantıklı o kısmı çok büyük bir soru işareti tabi. Ama bu kadarına şükür denilecek hale geldik ne yazık ki .

İstanbul Boğazı’nın temiz ve oksijenli suyu, dev borular ve 14 km`lik tünellerle Haliç`e ulaştı. Haliç’e yeniden hayat veren dev proje, 3,5 yıllık çalışmadan sonra tamamlandı. Kâğıthane Deresi’ne sürekli su akışının sağlanarak dere suyunun yenilenmesi ve Haliç’e sürekli temiz suyun girmesini sağlamak için 2 bin 200 milimetre çapında borular döşendi. Ayazağa ile Sarıyer Çayırbaşı arasındaki hat, 5 km’si tünel olmak üzere toplam 14 km’den oluştu.

Önce Ayazağa’ya ulaştı

Günlük 260 bin metreküp deniz suyu, 3 gün önce Ayazağa’daki terfi istasyonuna ulaştı ve Kâğıthane Deresi’ne pompalanmaya başlandı. Oksijenli su, ilk olarak Sarıyer Çayırbaşı mevkiinden alınarak, yer altına inşa edilen 5 km’lik dev tünelle Ayazağa’ya ulaştırıldı. Tünellerle aktarılan Boğaz suyu, Haliç’teki çözünmüş oksijen miktarını artıracak. Haliç suyunun yenilenmesi de biyolojik çeşitliliğin artmasını sağlayacak. Ayazağa’da yeryüzüne çıkan Boğaz suyu, burada 23 metre terfi ettirilerek Kâğıthane Deresi’ne veriliyor.

Eski resimlerdeki İstanbul’u özlüyorum. Hem de çok. Bu yüzden ne zaman böyle bir haber okusam onu bu hale getirenlere kızgınlığımı kısacık bir an unutup her şeye rağmen ümitleniyorum. Devamı gelsin diliyorum.

KAYNAK : www.istanbulajansi.com