MAHMUTBEY – HABİBLER ARASI 15 DAKİKA

Bir buçuk saatlik yolu 15 dakikaya indiren Mahmutbey – Habibler Karayolu geçtiğimiz ay hizmete girdi.

Karayolunun açılmasıyla birlikte Habibler Yolu’nda trafik yoğunluğu azalırken vatandaşlar hizmetten memnun.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş’ın, 6 Ekim’de katıldığı törenle hizmete açılan Mahmutbey Kavşağı’ndan başlayıp Sultangazi ve Arnavutköy’ü birbirine bağlayan Karayolu, İstanbul trafiğini önemli ölçüde rahatlattı. Özellikle ağır vasıta araçlarının sık kullandığı Habibler Yolu’nda ise trafik yoğunluğu iyice rahatladı. Hız sınırının 70 km olduğu ve EDS kameraları ile sürekli olarak takip edilen karayolunun çevre düzenlemesinde de ufak pürüzler dışında sona gelindi.

Yaz aylarında piknikçiler tarafından yoğun olarak kullanılan Habibler Yolu’ndaki trafik yoğunluğunun azalmasının ardından bölgede ikamet eden vatandaşların görüşlerini almak üzere yola koyulduk.

“Trafik Sıkıntımız Ortadan Kalktı”

Mahmutbey’den başlayarak Habibler’e doğru kısa bir keşif turunun ardından soluğu, yolun hizmete açılmasından önce kullanılan Habibler Yolu’nda, yani bilinen adıyla Eski Edirne Asfaltı’nda alıyorum. Çok geçmeden yol üzerinde bulunan Durak Market’in önünde koyu bir sohbete giren bir grup vatandaşın olduğu bölüme doğru yöneliyorum, ancak benden önce onlar söze başlıyor ve anlatmaya…

Kamyon şoförü olan ve aynı zamanda bölgede ikamet eden Göksal Boşnak, gruba öncülük ediyor. Geliş nedenimi anlattıktan sonra karayolunun özellikle trafiği rahatlatma konusunda önemli bir hizmet olduğunu söyleyen Boşnak, üstüne basa basa memnun olduklarını belirtiyor. Birçok sürücünün alışkanlık olmasından dolayı hâlâ karayolunu kullanmadıklarını dile getiren Boşnak, zamanla yolun işlevliğinin artmasıyla birlikte bölgenin iyice rahatlayacağını da ifade ediyor.

Piknikçilere Sevindirici Haber

Boşnak, ‘Piknikçiler Yolu’ olarak da bilinen Habibler Yolu’nun, karayolunun hizmete girmesiyle birlikte bu sıfattan kurtulacağını ve yaz aylarında yaşanan yoğunluğun azalacağını belirtirken, en büyük arzularının son durağı Cebeci olan tramvay hattının Habibler’e kadar uzaltılması olduğunu söylüyor.

Şimdiye kadar memnuniyetlerini belirten vatandaşların yetkililerden küçük de bir ricası var: Yoğunluğun azaldığı Habibler Yolu’nda öğrencilerin güvenliği açısından bir üst geçit ya da sık aralıklar yapılacak setler.