METROBÜS CUMHURİYET BAYRAMINDA BEYLİKDÜZÜ’NDE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşlara konforlu ulaşım imkânı sunmak üzere inşa edilen Söğütlüçeşme – Avcılar Metrobüs Hattı, Beylikdüzü’ne kadar uzatılıyor. “Avcılar – Beylikdüzü arası Metrobüs Hattı ve Karayolu Düzenleme İnşaatı”nın temeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun da katıldığı bir törenle atıldı.

Vatandaşların çok yoğun ilgi gösterdiği törende Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Esenyurt Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ile Sanatçı Neşe Karaböcek de yer aldı.

Avcılar – Beylikdüzü Metrobüs Hattı İnşaatı tamamlandığında yoğun trafikte yaklaşık 1 saatte alınan bu mesafe, 20 dakikada kat edilecek. Beylikdüzü – Söğütlüçeşme arasındaki 50 kilometrelik mesafe ise 83 dakikada alınmış olacak. Avcılar – Söğütlüçeşme hattında günlük ortalama 715 Bin yolcu taşınıyor. Beylikdüzü hattının devreye girmesiyle metrobüs hattında 1 milyon kişinin taşınması hedefleniyor.

79 milyonluk yatırımla 1 saatlik yol 20 dakikaya iniyor

Avcılar-Beylikdüzü Metrobüs Hattı’nın İstanbul’un en önemli ulaşım akslarından biri olduğunu belirten Başkan Topbaş, “10 kilometrelik bu hat Beylikdüzü’nün yanı sıra Esenyurt, Büyükçekmece ve hatta Silivri ile Çatalca sakinlerine bile hizmet edecek. İnşaat kapsamında yolun bir kısmını da yeraltına alarak Beylikdüzü’ne çok güzel bir meydan kazandıracağız. Bu kadar devasa bir bütçeyi her yıl yüzde 98 gibi önemli oranlarda realize ederek çok önemli yatırımlar yapıyoruz. İstanbullularla birlikte elele vererek bu şehrin her türlü problemini çözüyoruz. İstanbul çok daha farklı bir noktaya oturacak” diye konuştu.

İnşaat tamamlandığında Beylikdüzü’nden 82 dakikada Kadıköy’e ulaşabileceğine dikkat çeken Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Metrobüs sayesinde günde 80 bin araç ile 240 bin ton akaryakıt kullanılmıyor. Günde 610 bin ton karbondioksit salınımı engelleniyor. Bu sadeye yolculuk mesafeleri çok ciddi oranda kısaldı. İstanbullulara zamanlarını doğru kullanma imkanı veriyoruz. Hizmete girdiğinde bu hatta 1 milyon yolcu taşınacak. Hatta 345 araç sürekli hizmet veriyor ve bir yönetim sistemi oluşturmaya çalışıyoruz. Beylikdüzü Metrobüs Hattı’nın inşaat maliyeti bize 79 milyon TL. İnşaat kapsamında Esenyurt ile Beylikdüzü yapılacak meydanla birleşiyor. Hattın açılışını da inşallah o meydanda yapacağız. İstanbulluların bu şehirde rahatlıkla hareket etmesini sağlamak bizim görevimiz.”

Kaynak : www.ibb.gov.tr