ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA İSTANBUL’DA NELER VAR ?

Aslına bakarsanız İstanbul’da her gün bir konser, konferans, fuar, miting, festival, sinema ,tiyatro yani her şey başlıyor ve bitiyor, başlıyor ve bitiyor . Hiç durmadan bu döngü böyle devam ediyor. Ve hatta hızına yetişemiyorum ben bu şehirde olup bitenin. Ancak olup bitenlerden gözüme çarpan bir kaç tanesini derledim toparladım, sizler için hazırladım. Buyrun afiyet olsun :

2.İstanbul Uluslararası Su Forumu

2.İSTANBUL ULUSLARARASI SU FORUMU

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) ve 5. Dünya Su Forumu Genel Sekreterliği desteğiyle düzenlenen 2. İstanbul Uluslararası Su Forumu 3-5 Mayıs 2011 tarihleri arasında, 5. Dünya Su Forumu’na da ev sahipliği yapan, Sütlüce’deki Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Ana teması “Bölgesel Su Sorunları ve Çözüm Arayışları – İstanbul Bakışı” olarak belirlenen 2. İstanbul Uluslararası Su Forumu, Türkiye ve çevresi bölgesindeki önemli uluslararası ve yerel su paydaşları arasında daha fazla koordinasyon ve işbirliği için bir platform sağlayarak , bölgesel su sorunlarının derinlemesine ele alınarak, sürdürülebilir ortak çözümler bulunmasını amaçlıyor.

Forum halka açık ve katılım ücretsizdir.

Daha fazla bilgi için : http://www.iusf.org.tr/index.php/TR/anasayfa

F1 Türkiye Grand Prix

2011 FORMULA 1 TÜRKİYE GRAND PRIX

2005 yılında ilk kez ülkemizde yapıldığında müthiş sansasyon yaratan Formula 1 Grand Prix’i 2011 sezonun 4.yarışı ile 6 – 7 – 8 Mayıs tarihlerinde yine F1 pilotlarının favori pisti İstanbul Park’ ta yapılacak. Belki de son kez.

Son kez diyoruz çünkü geçen hafta sonu İTO Başkanı Muray Yalçıntaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada Formula 1’in patronu Ecclestone’nun yıllık 26 milyon dolar istediğini ve bunun da Türkiye için yüksek bir fiyat olduğunu söyledi. Kesin karar 2012 yılının yarış takvimini belirlemek için  haziran ayının ortalarında yapılacak toplantıda alınacak.

En iyisi İstanbul Park efsanesi tarihin tozlu raflarında yerini almadan yarışta yerinizi almak :

http://www.biletix.com/static.htm?page=sp43

En Moda Konferans

EN MODA KONFERANS

Ermenegildo Zegna Grup Başkanı Paolo Zegna, Loro Piana’nın CEO’su Pier Luigi Loro Piana, Polo Ralph Lauren’in Üretim ve Tedarikten Sorumlu Başkanı Don Baum ve Zara’nın da içinde yer aldığı Inditex Grup Tedarik Zinciri Tepe Yöneticisi Abel Lopez Cernadas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açacağı “En Moda Konferans”ta buluşacaklar.
5-6 Mayıs 2011 tarihleri arasında, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek 4. İstanbul Moda Hazır Giyim Konferansı’nda dünya modasının hayal takımı olarak nitelendirilen liderler ilk kez aynı çatı altında buluşurken, konferansta alım grupları ve tedarikçiler ise 2 bin 500′ün üzerinde ikili görüşme gerçekleştirecek.

6. Pera Piyano Festivali

6.PERA PİYANO FESTİVALİ

Pera Güzel Sanatlar’ın 6.’sını düzenleyeceği Pera Uluslararası Piyano Festivali, 02-08 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival, ünlü piyanist Gülsin Onay’ın muhteşem konseriyle başlayıp, bir hafta boyunca yurt içi ve yurt dışından yüzlerce genç piyanisti ve dünyaca ünlü müzik ustalarını ağırlayacak.

2006 yılından bu yana her yıl büyüyerek gerçekleşen ve gelenekselleşen Pera Uluslararası Piyano Festivali, bu yıl daha büyük bir katılımcı kitlesini ve farklı ülkelerden ustaları bir araya getirerek bir ilke imza atmayı planlıyor. Festival , 6 – 21 yaş arası bine yakın gence performans sunma imkanı sağlayacak.

Gençlerin sahne almasının yanı sıra Festival Programı içerisinde farklı aktiviteler de yer alıyor. 9-12, 13-16 ve 17-21 yaş kategorilerinde düzenlenecek üç ayrı yarışma ile gençleri teşvik etmek ve onlara uluslararası bir jüri karşısında performans sunma imkanı tanımak amaçlanıyor. Bunun yanı sıra Festival kapsamında İtalya’dan Domenico COLUCCİ, Bulgaristan’dan Victor CHOUCHKOV, Avusturya’dan Bernhard PARZ, Güney Kıbrıs’tan Nicolas CONSTANTİNOU, Slovenya’dan Marina HORAK, İngiltere’den Rebecca CHAMBERS, Amerika Birleşik Devletleri’nden Tamara PODDUBNAYA, Fransa’dan Elena FİLONOVA, Azerbaycan’dan Devlet Sanatçısı Prof. Zöhrab Adıgüzelzade, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Doç. Dr. Yeşim Alkaya Yener, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Yuriy SAYUTKİN, ünlü piyanist Leyla Pınar TANSEVER, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Samir MİRZAYEV ve Azerbaycan’dan Ceyhun ALLAHVERDİYEV gibi ustaların, resitalleri, master class’ları ve seminerleri gerçekleşecek.

Festival, 02 Mayıs 2011 tarihinde İş Sanat Kültür Merkezi Konser Salonu / İş Kuleleri’nde saat 20.00’de yapılacak ünlü piyanist Gülsin Onay’ın solist olarak katıldığı konserle başlayıp, çeşitli aktivitelerle Pera Güzel Sanatlar’ın Taksim binasında 08 Mayıs 2011 tarihine kadar devam edecek.

Festival Programı için : http://www.perafestival.org/Piyano6/FestivalProgrami.aspx

En İyi Yemek Filmleri

EN İYİ YEMEK FİLMLERİ İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ’NDE GÖSTERİMDE

Size bir soru : Yaşamak için mi yemek yersiniz yoksa yemek için mi yaşarsınız ? Yani yemek yemek bir zevk midir sizin için ? Eğer öyle ise lütfen aşağıya doğru devam edin. Çünküüü tam size göre ağzınızı sulandıracak bir etkinlikten bahsedeceğim şimdi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Mutfak Dostları Derneği’nin (MDD) işbirliği ile gerçekleştirilen “En İyi Yemek Filmleri” etkinliği, 4 Mayıs tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere kampüsünde başlıyor.
Yeme-içme etkinliğine yer veren filmlerin en önemlileri ve düzeylileri arasından Mutfak Dostları Derneği üyesi, sinema yazarı Atila Dorsay’ın seçtiği 8 film, Mayıs ayı süresince İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere kampüsünde hiçbir  bedel ödemeden izlenebilecek.

Ağzımızın suları aka aka izleyeceğimiz lezzetli filmler şunlar :

BİR TUTAM BAHARAT(A Touch of Spice)

BABETTE’İN ŞÖLENİ(Le Festin de Babette)

ETİ SENİN, KEMİĞİ BENİM(L’Aile ou la Cuisse)

TAMPOPO

AŞÇI, HIRSIZ, KARISI VE AŞIĞI(The Cook, the Thief, his Wife an her Lover)

ŞARKÜTERİ(Delicatessen)

VATEL

BÜYÜK TIKINMA(La Grande Bouffe)

Detaylı bilgi için şu adresi kullanabiliriz zannımca : http://www.bilgi.edu.tr/