Oturma Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları

Oturma Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları

Oturma Odası DekorasyonuOturma Odası Dekorasyonu

Evimizde en çok önem verdiğimiz mekanlardan biri de misafirlerimizi ağırladığımız, ailece birlikte olduğumuz  sosyalleştiğimiz  alanlar olan yaşam odalarıdır. Bu hafta sizlerle yaşam odalarımızı ele alalım istiyorum.  Bazı ufak değişiklikler,  eklemeler ve çıkarmalar ile mevcut mekanlarımızı daha keyifli ve şık  alanlara dönüştürebiliriz.

* Herzaman dediğim gibi yaşam mekanlarının olmazsa olmazı rahatlıktır. Yeni mobilyalar alacaksanız once rahatlığına önem verin. Fazla rahat olmadığını düşündüğünüz parçaları da yastık vb desteklerle keyiflendirin. İnanın misafirleriniz de raharsız koltuklarda mutsuz olur!

ev-dekor

* Büyük bir orta sehpanız varsa üstünü düzenlerken özenli olun. Kişiliğinizi yansıtan kitaplar, dergiler, güzel bir vazoda canlı çiçekler doğru seçimlerdir. Ayrıca titizce seçtiğiniz gümüş, deri ya da ahşap bir kutuile hoş bir şıklık yakalarken elinizin altında olması gereken not kağıdı, kalem, kumanda, kibrit gibi malzemeleri toparlamış olursunuz.

gisele-bundchen-tom-brady-outdoor-loggia

Fotoğraf: Ünlü model Gisele Bündchen’in Evi

Aydınlatmalarınızı tekrar bir gözden geçirin. Ayaklı bir lambader eklemesiyle keyifli bir okuma köşesi  yaratabilirsiniz. Dostlarınızı karşılarken  kandil  ve kokulu mumların ışığından da yararlanabilirsiniz.

okuma-koltugu-1

Fotoğraf:Koleksiyon Mobilya

* Duvarlarınız gözünüze çok boş geliyorsa, en sevdiğiniz aile fotoğraflarından bir derleme yapabilirsiniz. Bu fotoğrafları siyah beyaz bastırıp siyah ya da beyaz bir çerceveyle asmayı deneyebilirsiniz mesala!  Çok büyük ve özel bir tablonuz varsa onu yalnız bırakmak vurgusunu arttıracaktır.

Odanızda raflı bir dolap varsa once hepsini boşaltıp, tekrar bir bakın, elemeler yapın. (Elediklerinizi diğer odalarınızda kullanabilirsiniz.) Gruplamalar yapın, fazla karmaşa yaratmamak tercih edilir.  Raflarda tek tek özgün objelerin bulunması hoş olabilir. Deneme yapmaktan kaçınmayın, kendi dogrunuzu bulun.

bufe-ligne-roset

Fotoğraf: Ligne Roset Mobilya

* Yaşam alanlarımızı renklendirmek, canlandırmak bir tarz katmak için yastıklar  kullanabileceğimiz önemli araçlardan biri. Çizgili, desenli, düz renk kombinleri kullanabilirsiniz. Yastık kumaşlarını değiştirerek mekanda çok fark yaratabilirsiniz. Büyük bütçeler gerektirmeyen bu değişim için cesur olabilirsiniz.. Nasılsa tekrar değiştirmek o kadar da zor değil. Ayrıca evin diğer odalarında da kullanılabilir.

decor-oturma

* Gazete, kitap, oyuncak ve kumanda gibi el altında olması gereken, fakat dağınıklık yapacak malzemeler için bir alan yaratmalısınız. Özel bir çekmeceyi buna ayırmak ya da hasır, ahşap deri sepetler kullanmak iyi bir çözüm olabilir.

* Ailenizden kalmış güzel parçaları bu mekanlarda değerlendirebilirsiniz. Eski bir şamdan, bir sandık, bir koltuk ya da bir büfe; stiliniz ne olursa olsun, hikayesi ve manevi değeri olan bu parçalar ortama kişilik katacaktır.

ev-dekorasyonu-stil-derleme-modern-klasik

 

Kaynak: http://www.3oda1salon.net/tasarim/oturma-odasi-dekorasyonunun-puf-noktalari