SANDVİÇ’İN KRALLARI; KADIKÖYLÜ SOĞUKÇULAR

Yeme de yanında yat

Sevgili okuyucu size bu mektubu henüz karnımın aç olduğu bir sabah vaktinden yazmaktayım. Bir de ağzı sulandıran , mideye işkence çektiren yemek fotoğraflarına bakmakta “ Ahh ahh şimdi olacaktı bunlar. “ diye iç geçirmekteyim.

Bu sitede bilinmeyen yerleri ilk kez burada okuyacaksınız gibi bir iddiamız olmadı hiç. Sadece o kadar siyahlığın içinde beyaz bir noktacık göstermek ve İstanbul’un güzelliğini belki de yeniden , beraberce keşfetmek, bu şehrin tadını çıkarmak amacımız. Çünkü özleyeceksiniz biliyorsunuz değil mi ? Bu şehirden uzaktayken “ Trafiğini , kalabalığını bile özledim. “ diyeceksiniz. Utanmayın sıkılmayın, oluyor. Hepimizin başına geliyor böyle şeyler. Zira yedi tepeli şehrim , İstanbul’um böyle bir yer.

Zahir Usta'nın yerinde artık oğlu var

Tadını çıkaralım dedik. O zaman tatlı, lezzetli bir yerler olsun durağımız.  Veee uzun zaman sonra rotamız Anadolu yakasının göz bebeği, bulunmaktan en keyif aldığım yerde Kadıköy’de.

Yorumsuz

Bir hafta sonu senaryosu yazalım hemen. Ucunuda tatlı , lezzetli yere bağlayalım. Artık havalar ısınmış . Bulutlar gri örtüsünü kaldırmış. Güneş barış ilan etti. Moda sahiline indik. Hepimiz bol bol güneşlendik , mayıştık. Gün döndü geceye. Yıldızlar nokta nokta gökyüzünde. Hafif serin ortalık. Yemekler yendi. Sonra geçtik eğlence faslına. Her şey dostlarla ve sevdiklerimizle bir başka. Çok eğlendik , çok güldük , bol bol konuştuk belki ya da durmadan dans ettik . Belki de şişelerin dibine vurduk. Arada bir hatırladık : “ Yaşasın yarın da tatil” . Mutlu olduk . Aman sabahlar olmasın dedik. Devam ettik geceye. Gece bitti nihayetinde. Döküldük sokaklara. “ Ben çok acıktım .” nidaları yükseldi ahaliden iskele caddesine yürürken . “Nereye gitsek ne yesek ? “ Tam o sırada karşıdan beyaz bir ışık belirdi. Ardından bir ses : “ Geel geeel !!!”  İşte o “ geel geeel “ diyen sesin ve ışığın geldiği yeri söyleyeyim ben size : KADIKÖY – İSKELE CADDESİ.

Işığın geldiği yer

Işığın olduğu yerde yeme de yanında yatlık tatlar bulacaksınız. Bir şarküterinin ayaklısı da diyebileceğimiz seyyar arabaların önünde toplanmış öbek öbek kalabalığı yararak camekanların içine baktığınızda kendinizden geçeceksiniz. Çeşit çeşit peynirinden, kavurmasına, pastırmasından amerikanlasına, kaymak, nutella , fındık ezmesi , bal ve belkide sayamadığım daha bir çok şeyi karşınızda arz-ı endam ettiği o an görüntü donacak , film orada kopacak. Sahnenin devamında ise kendinizi  içine arabada ne varsa doldurduğunuz orta boy bir baget ekmeğin son  lokmasını ağzınıza atarken, “Acaba bir tane daha mı ? “ düşünceleriyle cebelleşirken bulacaksınız. Ama şunu söyleyeyim karnınızın deli gibi aç olduğu bir anda hem gözünüze hem de midenize fazlasıyla hizmet eden bu sadece sandviç demeye dilimin varmadığı orgazmik ve de bombastik yiyeceği yerken aldığınız tadı bir daha kolay kolay bulamayacaksınız. Tıpkı benim gibi Kadıköy iskele caddesine konuşlanıp bir  başka gün sabah kahvaltısını da burada aradan çıkaracaksınız.

Kahvaltı için son durakta inin

Kadıköy’den karşıya geçeceğim bir sabah “Zeki Usta”’dan şu fotoğrafta gördüğünüz sandiviçi  vapurda yanında çayla keyifle yediğim o günü ve tadını hala unutamam.

KADIKÖY – İSKELE caddesi yıllardan beri soğuk sandviçlerin ve sandiviç yapanların mekanı. Soğuk sandiviç yapanların  adı metinde bundan sonra “ SOĞUKÇU” olarak geçecektir. Bu bölgede nam salmış iki tanesini çok çok iyi biliyoruz : ASKER ve ZAHİR usta.  Asker artık bir dükkan sahibi , Zahir usta ise işi çoktan oğlu Çağlar’a devretmiş. Zaten burada hangi soğukçuya yaklaşıp muhabbet etseniz ya ZAHİR USTA’nın ya da ASKER’in  akrabası çıkıyor. Örneğin Zeki Usta Asker’in akrabası. Zeki ustanın tezgahında da oğlu duruyor.Ve her birisinin bu meslekte nereden baksanız 20 yıllık geçmişi var.

Bal,fındık ezmesi,nutella ve kaymağın muhteşem birleşimi

Soğukçular gece 10- 11 gibi gelip sabah yine saat 10 a kadar hizmet veiyorlar. Ancak sabahların caddenin daha arkalarında oluyorlar. İskele caddesinde mavi dolmuşların son durağı olan sokaklardan herhangi birine girseniz  ya Zahir Usta’yı ya da Asker’i bulursunuz. KADIKÖY İSKELE caddesi mavi dolmuşların ve soğukçuların durağı .