SARAY KOLEKSİYONLARI MÜZESİ

Saray Koleksiyonları Müzesi

Cumartesi günü uzun zaman sonra güneş İstanbul’a yüzünü gösterince attık kendimizi dışarı. Hedef tabi ki vapura binmek. Beşiktaş üzerinden karşıya geçmeyi düşünürken Beşiktaş’a her geldiğimde gördüğüm bir yeri bu sefer es geçmiyorum ve fırsat bu fırsat vapur sefasından önce rotamı hemen Saray Koleksiyonları Müzesi’ne çeviriyorum.

Dolmabahçe Sarayı’nın daha önce Depo Müze olarak hizmet veren Matbah-ı Amire binasında 25 Şubat’ta ziyarete açılan Saray Koleksiyonları Müzesi iki kısımdan oluşuyor. Giriş kısmında Osmanlı ebru, hat ve tezhip sanatına ait örnekler bulunurken iç kısımda son dönem Osmanlı saraylarında kullanılan ve saraylıların gündelik hayatına ışık tutan yaklaşık 5 bin eser sergileniyor. Müzede Dolmabahçe, Beylerbeyi ve Yıldız sarayları ile Aynalıkavak, Küçüksu, Ihlamur ve Maslak kasırlarına ait eşyaların yanında Yıldız Porselen ve Hereke Halı ve Dokuma Fabrikaları ürünleri yer alıyor. Sergi  Sultan Abdülmecit devrinden başlayarak son altı padişah ve Cumhuriyet devrinden Atatürk ile İnönü dönemlerini kapsıyor.

Saray Koleksiyonları Müzesi - İç kısım

Müzede tarihi eşyalar temalarına göre ayrılmış : Saray Çocuk Kıyafetleri , Son halife Abdülmecid’in kızı Dürrüşehvar Sultan ‘ a ait bir bölüm,  mobilyalar, hat sanatı ve yazı takımları, porselen koleksiyonu,  işlemeli eserler, gümüş sofra takmları, Fransa’nı Baccarat , Çek Cumhuriyeti’nin Moser fabrikaları gibi  Avrupa’nın gözde fabrikalarının ürünleri olan kristal sofra takımları , Hereke Fabrika-I Hümayunu’nda dokunmuş kumaş ve halılar,  aydınlatmalar , ısıtma ,sağlık ve sanayi araçları, son halife Abdülmecid Efendi’ye ait tablolar , son olarakta saatler ve müzik aletleri.

Ben sergiyi gezerken oldukça zevk aldım. Saray hayatına ilişkin ilginç detaylar yakalamak mümkün.  Beğeniler kişiden kişiye farklılaşsada benim en çok saraydaki çocukların kıyafetleri , Dürrüşehvar Sultan’ın oyuncakları, tablolar ve müzik aletleri ilgimi çekti. Eski tarz dişçi ünitesi koltuğunu ve onca eser arasında Şanax marka elektrikli masaj aleti görmek enterasandı doğrusu. Yüz ve boyun bölgesine masaj yapmak üzere kadınlar için üretilmiş. Buradan anlıyoruz ki devirler değişse de  kadınların dertleri hiç değişmiyor .

Isıtma, sağlık ve sanayi araçları kısmını gezmenizi özellikle tavsiye ediyorum. Sanayi Devrimi’nden sonra Avrupa ülkeleri ve Amerika ‘da ortaya çıkan buluşlar saray tarafından dikkatle takip edilir ve hemen saraya sipariş verilirmiş.  Şu anda hali hazırda kullandığımız ürünlerin en eski örneklerini görmek mümkün. Bu bölümde krema makinesinden ,  tekerlekli sobaya , sinema makinesinden , elektro şok cihazına kadar çok çeşitli  işlevlere sahip ürünler var.

Saray Koleksiyonları Müzesi Pazartesi ve Perşembe günleri hariç  (Kasım – Mart) periyodunda  16:30 ‘a, ( Nisan- Ekim ) periyodunda da saat 17:00’ye kadar açık. Girişler sadece 1 TL.

Bir tavsiyede bulunalım : 5 bin parçalık bu sergiyi  etraflıca gezebilmek için bir iki saat yetmiyor. Planlarınızı buna göre yapın derim.  Bir de  flash kullanmayacak olsanız dahi iç kısımda fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor. Ben iç kısımdan sadece bir kare yakalamayı başarabildim.

posted by gezerbocek